שתף קטע נבחר

שטייניץ נגד מיטשל: מסתדרים גם בלי הערבויות

איומיו של השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, לפגוע בערבויות לישראל נענים הבוקר במתקפת נגד של שרי הממשלה. שר האוצר, יובל שטייניץ: "אנחנו לא צריכים לעשות שימוש בערבויות הללו, אנחנו מסתדרים היטב". השר גדעון סער: "ישראל תפעל לפי האינטרסים שלה"

בעקבות הסערה שחולל השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, שאיים לפגוע בערבויות שקיבלה ישראל, אם לא יתקדם התהליך המדיני, מפתיע הבוקר (יום א') שר האוצר יובל שטייניץ: "אנחנו לא צריכים לעשות שימוש בערבויות הללו, אנחנו מסתדרים היטב". הערבויות, כך מבהירים בסביבת שר האוצר, מסייעות להעלאת דירוג האשראי של ישראל ומורידות את הריבית שהיא משלמת, אך עד כה לא נזקקה ישראל להשתמש בהן לצורך פרעון הלוואות.

 

שטייניץ הוסיף: "אך לפני חודשים מספר סיכמנו עם משרד האוצר האמריקני ומשרד החוץ של ארה"ב את הערבויות ל-2010 ו-2011, לא היו תנאי והתניה. ישראל עשתה ועושה מאמץ הכולל מחוות לא קלות כדי לחדש את המשא ומתן. אין לי שום אינדיקציה שעומדים ללחוץ אותנו על ידי הערבויות".

 

שר החינוך, גדעון סער, התייחס אף הוא לדברי מיטשל: "כשנאמרים דברים כאלה באופן שבו נאמרו צריך להבהיר, שבנושא המדיני תפעל ישראל לפי האינטרסים החיוניים שלה ולא כפונקציה של יחסיה עם מדינות אחרות.

אני חושב שהממשל האמריקני יודע שמי שמונע את המשא ומתן המדיני זו הרשות הפלסטינית שמציבה תנאים מוקדמים אשר לא הוצבו בעבר. ישראל קיבלה החלטות קשות וכואבות בעוד שהפלסטינים לא עשו דבר אחד. ישראל לא תקבל תנאים מוקדמים למשא ומתן".

 

שר התיירות מישראל ביתנו, סטס מיסז'ניקוב, הגדיר את דבריו של מיטשל "פליטת פה אומללה. אני חושב שהוא לא כיוון לכך, קסאמים עדיין נופלים בשטח שלנו. האיומים האלה שנשמעו על ידי מיטשל אינם תורמים לקידום העניין".

 

רה"מ על הרקטות: "כל ירי ייענה בחומרה"

בפתח ישיבת הממשלה שיגר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר חריף לחמאס ואומר כי הוא רואה "בחומרה רבה" את ירי הרקטות ופצצות המרגמה מרצועת עזה. לדבריו, "בשבוע שעבר נורו 20 רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל. צה"ל הגיב מיד ותקף מפעלים לייצור רקטות ומנהרות דרכן איראן מבריחה רקטות לישראל. מדיניות הממשלה ברורה כל ירי של רקטות ובכלל ייענה בחומרה".

 

הוא תקף גם את התנהלות הרשות הפלסטינית: "גם המילים מהוות נשק, בשבועות האחרונים חלה נסיגה בנושא זה ברשות הפלסטינית. מי שנותן את ידו לקריאת כיכר ברמאללה על שמה של טרוריסטית שרצחה עשרות בכביש החוף נותן את ידו לטרור. מי שמכריז שרוצח, אב לשבעה, הוא שאהיד, נותן ידו לטרור. מעשים חמורים אלה מהווים הפרה של התחייבות בינלאומית למנוע את הטרור. אני אומר לפלסטינים, הפסיקו את ההסתה. ככה לא עושים שלום".

 

בסוף השבוע נמשך הירי שהתחדש בשבוע שעבר. שתי רקטות קסאם התפוצצו בליל שבת בשטחים פתוחים בתחומי המועצה האזורית שער הנגב, סמוך לשדרות. התרעת "צבע אדום" נשמעה בעיר וביישובי עוטף עזה. לא דווח על נפגעים או על נזק. מעט לאחר חצות, בלילה שבין שישי לשבת, נפלה פצצת מרגמה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, גם במקרה זה - מבלי שגרמה לנפגעים או לנזק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתדרים. שר האוצר שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
היה איום? השליח מיטשל
צילום: AP
יגיב בחומרה. נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים