שתף קטע נבחר

מפעל אקרשטיין בירוחם הושבת על ידי העובדים

ל-ynet נודע כי העובדים מוחים על פטורי עובדים בלא התייעצות עם הוועד שהקימו ודורשים מההנהלה לנהל איתם משא ומתן על דרישתם למנוע פגיעה שנעשתה לטענתם, בתנאי עבודתם . ההנהלה: "ארגון העובדים מתסיס קומץ מיליטנטי של עובדים"

עובדי מפעל אקרשטיין בירוחם פתחו הבוקר (ב') בשביתה. ל-ynet נודע כי העובדים, שהתארגנו לפני מספר חודשים במסגרת ארגון כוח לעובדים, דורשים מההנהלה להכיר בוועד שהקימו ולנהל איתם משא ומתן על דרישתם למנוע פגיעה שנעשתה לטענתם, בתנאי עבודתם לכאורה.

 

 

בין הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע אמור להכריע בשבוע הבא בוויכוח בין ההנהלה לעובדים על שאלת הלגיטימיות של הוועד. ואולם, בכוח לעובדים טוענים כי ההנהלה זימנה אתמול שני עובדים לשימוע לקראת פיטוריהם.

 

בכוח לעובדים טוענים כי ברגע שהוועד יוכר על ידי בית הדין, לא ניתן יהיה לבצע פיטורים בלא התייעצות עם הוועד ולכן הם טוענים שהפיטורים של שני העובדים הם מחטף שההנהלה מבצעת כדי להתחמק מהדיון המשפטי בבית הדין.

 

עילה נוספת לשביתה לטענת הועבדים היא החלטת ההנהלה מלפני כמה ימים להעביר ציוד מכני מורכב לאחריותם של עובדי קבלן. העובדים הוותיקים במפעל טוענים שתנאי הבטיחות במפעל הם בעייתיים בלאו הכי ושהעברת מכונות לידי עובדים בלתי מיומנים, שנעשית לטענתם, כדי לחסוך כסך להנהלה, היא מסוכנת. יצויין כי בהנהלת אקרשטיין מכחישים את טענות העובדים בנושא הציוד המכני.

 

יו"ר ועד העובדים, בנצי צנגקאוגר, אמר ל-ynet: "הם לוקחים מכונות שאנשים עובדים עליהם 20 שנה ומעבירים לקבלן חיצוני. זה נראה שהם רוצים להיפטר מאנשים שעובדים כאן.

 

"מהרגע שהקמנו ועד כדי לקבל ביטחון תעסוקתי הם מנסים לעשות להיפך ולהיפטר מכמה שיותר עובדים, כדי להעסיק במקומנו קבלנים ש'לא עושים בעיות'. אנחנו פוחדים על הפרנסה שלנו אבל אנחנו לא נוותר, אנחנו דורשים להחזיר את המכונות לעובדים ולדחות את השימוע של העובדים עד אחרי שהם יכירו בוועד ויתייעצו איתנו לפני שהם מפטרים".

 

בכוח לעובדים טועים כי הנהלת המפעל מנעה מנציג הארגון אסף בונדי להכנס אליו, אך בונדי נכנס בסופו של דבר בהתערבות של המשטרה. עוד מדווחים בכוח לעובדים כי עובדי מפעל פניציה הסמוך הגיעו למקום להפגין הזדהות עם עובדי אקרשטיין, זאת למרות שעובדי פיניציה מאוגדים במסגרת ההסתדרות.

 

מהנהלת אקרשטיין נמסר בתגובה: "ארגון העובדים מתסיס קומץ מיליטנטי של עובדים שעה שאין להם כל מעמד חוקי". לדברי ההנהלה, "עובדי המפעל בירוחם פנו לבית הדין לפני כחודשיים בדרישה שזה יכיר בהם כארגון יציג ויחייב את הנהלת החברה לנהל עמם משא ומתן. יחד עם זאת, בית הדין טרם הכריע האם ארגון כוח לעובדים הוא ארגון יציג.

 

"המפעל בירוחם אינו מהווה יחידת מיקוח כהגדרתה בחוק ובפסיקה. על פי החוק והפסיקה, על מנת שארגון יוכרז כיציג, עליו להחתים שליש מהעובדים במקום העבודה. לאקרשטיין שלושה מפעלים ועל כן, לא ייתכן כי מפעל אחד יהווה יחידת מיקוח, כך על פי עמדת הנהלת אקרשטיין".


פורסם לראשונה 11/01/2010 08:58

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים