שתף קטע נבחר

הרב אבינר נגד סרוגים: "לא לגרות יצרים"

בתשובה לשאלה, הודה הרב כי לא ראה את פרקי הסדרה, אך על פי מה שנכתב עליהם הוא מסיק כי "הם לא טובים". לדבריו, לא די שיש במאי דתי: הסדרה מעוררת יצרים ומשפילה את המגזר"

העונה השנייה הושקה בקול גדול ובקמפיין מושקע, וגם מחאת הרבנים חוזרת: הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, מותח ביקורת על סדרת הטלוויזיה "סרוגים" וקובע כי היא "מעוררת יצרים" – דבר האוסר את הצפייה בה. עוד הוא טוען כי התסריט, העוסק בחיי הרווקים הדתיים מ"הביצה הירושלמית", הוא בבחינת עלילה המשפילה את המגזר. 

 

הרב אבינר, הידוע כמחמיר בהלכות צניעות, התייחס לסוגיה בעקבות שאלת גולש באתר "מעלה", שתהה: "למה הרב אוסר לראות את הסדרה 'סרוגים'? עד שקם במאי דתי ומכניס קולנוע יהודי - למה לא לתת לו תמיכה? מהם התכנים האסורים בסדרה?".  

 

בתשובתו המצולמת מודה הרב אבינר כי לא ראה בעצמו את "הסרטים האלה", אלא רק קרא ביקורות בעדם ונגדם, מהם הבין כי "הם לא טובים". הוא מנה את הקריטריונים ההלכתיים לקריאת ספרים – שיהיו נקיים וצנועים ולא יגרו יצרים מיניים - וקבע כי ביחס לסדרות וסרטים יש להחמיר עוד יותר.  

 

"היצר הרע עוסק בזה לבדו ולא זקוק לזה", פסק הרב, "צריך להוסיף ולא לקלקל יראת שמים ולא לקלקל מידות טובות... לא להראות ולדבר על דברים לא צנועים, על דברים רדודים ודברים שליליים". לשיטתו, ספר או סרט טובים צריכים גם "לעורר לאידיאלים", אך לכל הפחות לא לגרות ולא לעסוק ב"נושאים נמוכים". הוא סיכם כי "טוב שיש במאי דתי, אבל זה לא מספיק. צריך שהתוכן יהיה תוכן טוב".  

 

האם הפסיקה סולפה?

גם במהלך העונה הראשונה נדרש הרב שלמה אבינר לסוגיה, כשטען שיוצרי "סרוגים" סילפו באחד הפרקים דברים שכתב בעבר. בסצנה המדוברת מבקשת רעות, אחת הדמויות בסדרה, להכיר בחור שהוצע לה, זאת לאחר שכבר הסכימה לצאת עם יוחאי, המורה הפרטי שלה לטעמי המקרא. כשחברתה יפעת מבהירה לה שזה לא ממש לעניין, היא משיבה: "בסדר, מה אכפת לך עם מי אני יוצאת? אפילו הרב אבינר אמר שמותר לצאת עם שניים במקביל".

 

בפני גולשי אתר הסדרה

הוצגה הדילמה המוסרית, ואחד מהם בחר לשאול את הרב האם אכן פסק כך. "ודאי שלא", הבהיר אבינר, אך הודה לאחר מכן כי ישנם יוצאים מן הכלל: "רק במקרים יוצאי דופן, כאשר היא מבוגרת ואוזל הזמן, והבחור משתהה בהחלטתו, ואז הברירה החלופית היא לנתק את הקשר איתו".  

 

כותבי התסריט התבססו ככל הנראה על תשובה שניתנה לפני כשלוש שנים. "האם זה מוסרי לצאת עם שני בנים במקביל?", נשאל אז הרב אבינר, והשיב בקצרה: "לא מוסרי, אלא אם כן את מבוגרת ולא יכולה להמתין".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שלמה אבינר
צילום: דודי ועקנין
סרוגים
צילום: אווה גז
יצר הרע? הסרוגות
צילום: אווה גז
מומלצים