שתף קטע נבחר

איראן מאשימה: הציונים חיסלו את מדען הגרעין

גופתו של פרופ' מסעוד מוחמדי עוד לא התקררה, אך השלטונות באיראן כבר מצאו את האשמים: "סוכנים ציונים ואמריקנים"

משטר האייתוללות לא מבזבז אף רגע וכבר מפנה אצבע מאשימה. הטלוויזיה הרשמית של איראן הודיעה הבוקר (יום ג') כי "סוכנים ציונים ואמריקנים" הם האחראים לחיסולו של מדען הגרעין הבכיר בטהרן.  

 

ההתנקשות אירעה בשעה 7:30 (שעון מקומי) כאשר פרופ' מסעוד מוחמדי ניסה להיכנס למכוניתו ליד ביתו. ההערכה היא שהמטען הוצמד לאופנוע, שחנה בסמוך למכונית, והופעל בשלט רחוק. ערוצי טלוויזיה מקומיים הראו כי הפיצוץ העז גם פגע בבניינים הסמוכים. מוחמדי היה ההרוג היחיד בפיצוץ, ושני בני אדם אחרים נפצעו קל.

 

 

"ההתנקשות בחייו של מר מסעוד מוחמדי, מדען גרעין ומרצה מהפכן באוניברסיטת טהרן, נעשתה בשלט רחוק", נאמר בערוץ הטלוויזיה הממלכתי IRIB. "מטען החבלה הוטמן על ידי סוכנים ציונים ואמריקנים, וכתוצאה מהפיצוץ נגרם נזק רב לאופנוע, לשתי מכוניות ולחלונות של בניינים סמוכים".

 

בערוצי הטלוויזיה הרשמיים תואר מוחמדי כמרצה "נאמן ומהפכן באוניברסיטת טהרן" שנרצח "בפעולת טרור על ידי גורמים אנטי מהפכניים המזוהים עם היהירים" (כינוי למעצמות המערב – ד.כ). ערוצי הטלוויזיה של איראן בערבית ובאנגלית דיווחו על האירוע, מה שמעיד כי לשלטונות אין רצון להסתיר את המקרה.   

 

גופת המרצה הועברה לידי גורמי הביטחון שהחלו לבדוק אותה. התובע מטהרן, פחר אל-דין ג'עפרזאדה, אמר כי סיבת הפיצוץ עדיין נחקרת. התובע הכללי של טהרן, עבאס ג'עפרי דולטאבדי, הוסיף כי "טרם נעצרו חשודים במעורבות ברצח".

 

תוכנית הגרעין האיראנית כבר ספגה מכה קשה בשנה החולפת עם היעלמותו של מדען בכיר אחר, שהראם אמירי, שעלה לרגל למכה במאי אשתקד ומאז

נעלמו עקבותיו. איראן טוענת כי הוא נעצר על ידי סעודיה והוסגר לארה"ב. עיתון בריטי דיווח בחודש שעבר כי אמירי למעשה ערק למערב וסיפק מידע חשוב על התוכנית האיראנית.

 

פרשן ynet לענייני ביטחון, רון בן ישי, מציין כי בשנים האחרונות דווח בתקשורת הבינלאומית והישראלית כי לצד המאבק הדיפלומטי והסנקציות נגד איראן, מנהל המערב לוחמה חשאית. במסגרתה מגוייסים מדענים ואנשי משמרות המהפכה האיראנים כסוכנים, מחבלים בציוד הנשלח לאיראן וגם מתבצעות פעולות חבלה ממשיות במתקני גרעין איראניים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעד התקיפה. מוחמדי
גופת המדען, היום
צילום: AFP
זירת הפיצוץ
צילום: AFP
מומלצים