שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ספר גנוז של לאה גולדברג יוצא לאור

  הרומן "אבדות" המספר על משורר עברי שמגיע לברלין, אותו כתבה גולדברג לפני מלחמת העולם השנייה ובסוף החליטה שלא לפרסמו, רואה אור השבוע

  "אבדות", רומן גנוז של לאה גולדברג, יראה אור השבוע בהוצאת ספרית הפועלים, לרגל 40 שנה למותה. גולדברג כתבה את הרומן במחצית השנייה של שנות ה-30, ואף פרסמה חלקים ממנו בעיתונות הכתובה, אך לבסוף בחרה שלא להוציאו לאור – אולי משום שמלחמת העולם השנייה שינתה כליל את הפרספקטיבה על האירועים המתוארים בכתב היד.

   

  בספריית הפועלים מסרו כי מטבע הדברים נלוו להחלטה בדבר פרסום הרומן הגנוז לא מעט לבטים. בין השיקולים

  שהכריעו לבסוף את הכף בעד פרסום הרומן היו ההבנה שמדובר בניסיון המקיף ביותר של לאה גולדברג ליצור מִבדֶה ספרותי וזיקתו לחיי המחַברת (זהו מעין עיבוד אמנותי לחוויותיה של גולדברג מלימודיה בגרמניה).

   

  עלילת הרומן מתרחשת בברלין בשנים הגורליות 1933-1932. הגיבור הוא אלחנן קְרוֹן, משורר עברי ואזרח פלסטינה (א"י), שהגיע למטרופולין לשם השלמת מחקר מדעי. מפגש מפתיע עם סטודנטית גרמנייה צעירה ואובדן כתב היד של הטובה ביצירותיו משנים את תוכניותיו בברלין.

   

  התפתחות הקשר בין השניים והחיפוש המעין-בלשי אחר כתב היד האבוד מתרחשים במקביל לעליית הנאצים לשלטון, וסופם שהם מושפעים מן האירועים ההיסטוריים. בתוך כך משורטטת הווייתה הקוסמופוליטית של ברלין בת הזמן, "עיר מוצקה זו התלויה על בלי-מה, עיר השלום והחופש על פי תהום הדם", כותבת גולדברג.

   

  לכל כתבות המדור לחצו כאן

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  גולדברג. האבדות נמצאו
  צילום: לע"מ
  לאתר ההטבות
  מומלצים