שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הצצה ראשונה לשירות ה-VOD של yes

  במשך תקופה ארוכה סבלה חברת yes מהיעדרו של שירות וידאו לפי דרישה (VOD), וכעת היא מרחיבה את הניסוי הפנימי של שירות ה-VOD שלה. הצצה ראשונה לשירות

  באיחור ממש לא אופנתי, חברת yes הוציאה השבוע את ניסוי ה-VOD הגדול שלה לצרכנים (אין צורך לרוץ ולהתקשר – הניסוי סגור כרגע). תחילה היה הניסוי אך ורק לעובדים, אבל  עם בואה של השנה החדשה החליטו להרחיב את הניסוי גם ללקוחות החברה רגע לפני שהשירות יהפוך להיות מסחרי. 

   

  מה זה VOD ?

  אחד מהיתרונות הגדולים של חברת הכבלים, הוט, על חברת הלווין yes הוא בקיומו של מאגר VOD. בעוד הכבלים מחוברים כל הדרך אל בית הלקוח בצורה קווית באמצעות כבלים

  שנפרסו לאורכה ולרוחבה של המדינה, השידור ב-yes הוא באמצעות קליטה בצלחת לווין, דבר שלא מאפשר לשדר נתונים מבית הלקוח החוצה.

   

  היתרון בתקשורת הדו-סטרית של הכבלים, אפשרה להם ליצור כל מיני שירותים אינטראקטיביים, שבהם לצופה יש יכולת בחירה וקבלת חומר בהתאם לדרישותיו (On Demand). ביניהם, היכולת להזמין תוכניות לצפיה מיידית באמצעות השלט - שירות ה-VOD.

   

  במהלך השנתיים האחרונות בחנו בחברת הלווין מספר אלטרנטיבות, ובסופו של דבר החליטו ללכת על טכנולוגיית Over The Top, שבה הממיר מסוגל למעשה לקבל אות מוזרם (סטרימינג) - ישירות מהאינטרנט.

   

  התקנה

  ההתקנה של השירות החדש מתבצעת באמצעות הורדת גרסה חדשה לממיר ה-MaxHD שמבוצעת בידי טכנאי. אגב, הגירסה החדשה של הממיר מיטיבה עימו: מהירות ההפעלה

  האיטית של הממיר השתפרה.

   

  כמו כן בכדי שהשירות יעבוד, יש צורך לחבר את אחד המחשבים בבית או את הנתב (ראוטר) הביתי לממיר באמצעות כבל רשת. במקרים של חוסר אפשרות לחבר את הממיר והנתב או המחשב ישירות, ישנה אפשרות להתקין שתי יחידות מגשרות שיודעות לתרגם את המידע בין הממיר והנתב.

   

  אצלנו השירות פעל במהירות, הודות לחבילת חמישה מגהביט, אך לטענת טכנאי yes, השירות פועל גם בקצבים של 2.5 מגהביט לשניה, ללא תקלות - אם כי זמן טעינת סרט תתארך במקצת. yes לא מחברת את השירות כרגע בטכנולוגיה אלחוטית, מחשש שזה יפגע באיכות השידור לממיר. כך שגם אם יש לכם ראוטר אלחוטי בבית תצטרכו להתחבר בכל זאת בכבל רשת לממיר.

   

  חוויה ראשונית

  כבר לאחר צאת הטכנאים החלטתי לבדוק את יכולות השירות החדש. תפעול השירות פשוט מאוד, ועם לחיצה על כפתור ה-yes, ופתיחת התפריט הרגיל והסטנדרטי נגלתה לעיננו

  בשורה השנייה של התפריט, אפשרות ה-VOD.

   


   

  יש לציין שהתכנים המופיעים תחת ספריית ה-VOD מתעדכנים על בסיס יומי, והספרייה הולכת ומתרחבת. כבר כיום ניתן למצוא רשימה לא מבוטלת של סרטים המחולקים לפי קטגוריות, כאשר בכל קטגוריה ניתן למצוא רשימה של עשרות סרטים.

   

  בחירת הסרט על גבי המסך פותחת מסך הזמנת סרט (כרגע המחיר המופיע הוא של 1.5 שקלים לסרט, אך סביר להניח שהוא ישתנה עם ההשקה המסחרית). לאחר הזמנת הסרט יש צורך לחכות בין 10-15 שניות. ההשהייה הנגרמת כתוצאה מזה שהממיר ניגש לספריית האינטרנט של החברה, יוצר איתה קשר ומתחיל להזרים את הסרט למכשיר, תוך שימוש בחוצץ (Buffer).

   

  ההמתנה לסרט דומה מאוד להמתנה לטעינת הסרטונים באתר youtube. במהלך הסרט ניתן להשתמש במקשי ה-MAX המוכרים לעצירה או דילוג על קטעים. התאכזבנו לגלות שכרגע לא נמצאים תכני HD. התמונה של הסרטים שהספקנו להריץ בבדיקה הייתה טובה, היו סרטים שניכר כי איכותם מצוינת (בדומה לאיכות הסרטים שמשודרים בערוצי הסרטים של החברה) וסרטים הישנים יותר ניתן היה לצפות באיכות סבירה וקצת יותר.


   

  במקביל לצפייה בסרט ניתן להוריד עד חמישה סרטים נוספים, אם כי לא היינו ממליצים להעמיס יותר מדי על השירות.  כל סרט שצפינו בו נשאר ברשימת ההזמנות בממיר תחת קטגוריה חדשה שנקראת VOD והוא זמין לצפייה חוזרת תוך 48 שעות, לאחר מכן הוא נמחק (אלא אם כן מחקתם אותו ידנית קודם לכן).

   

  היצע התכנים

  השירות אומנם עדיין לא יצא באופן רשמי, אך ניכר כי חברת יס כבר עובדת עליו די הרבה זמן. היצע התכנים בקטגוריית הסרטים רחב מאוד. בקטגוריית הסדרות חבל שחברת יס לא עושה שימוש בסדרות כדוגמת נמלטים, גיבורים, ושלל תוכניות הריאלטי שמשודרות בחברה, כדוגמת התוכניות האמריקאיות הישרדות, הרווק ועוד. סביר להניח שתוכניות אלה יצטרפו בהדרגה להיצע השידורים. אחד מהיתרונות של השירות הוא ספרייה רחבה מאוד של תכנים לילדים ופעוטות, ברכה להורים שרוצים מעט שקט מהזאטוט. 

   


   

  ביצועים

  במהלך הבדיקה איכות התמונה הייתה טובה, יכולנו להוריד יותר מתוכן אחד בו זמנית (עד חמישה), אך ככל שהגדלנו את כמות התכנים שירדו כך גדל העומס על רוחב הפס של החיבור.  בזמן הורדת קובץ בדיקת מהירות והפעלת הסרט תוך כדי ההורדה במקסימום חלה איטיות בטעינת הסרט, ותחילת הטעינה התחילה רק לאחר כדקה (במקום 10 שניות). לפי הבדיקות ניכר כי רוחב הפס הדרוש לצפייה בסרט עומד על בין 80-150 קילו בייט לשנייה. דבר שעשוי להגביל מאוד את בעלי מהירות המינימום 2.5 שכן אז למעשה רוחב הפס שלהם יצטמצם עד כדי חצי. לבעלי המהירויות הגבוהות 4-5 מגה ביט ויותר מדובר על מימוש טוב אם כי רצוי לא להעמיס את רוחב הפס בשעת צפייה בסרט.

   

  סיכום

  נכון לרגע זה לא מדובר עדיין במוצר מהפכני. זהו מוצר שיוצא מאוחר מאוד לשוק הישראלי ועם מימוש טכנולוגי שעשוי להיות בעייתי ביחס לרוחבי הפס הנהוגים בישראל. בעוד המהירות גלישה הממוצעת בישראל עומדת על 1.5 מגה ביט השירות דורש מינימום של 2.5 מגה ביט רוחב פס. נניח ומגרעה זאת תוכל להיפתר באמצעות הקשרים בין יס לבזק, עדיין מדובר על שירות שמתיישב לנו על רוחב פס האינטרנט. הורדת קובץ על מהירות מקסימאלית בו זמנית עם צפייה בסרטים עשויה לגרור איכות צפייה בעייתית ותקיעות במהלך הצפייה. בהתחשב בזה שהוט כבר מציגים תכני HD בשירותי ה-VOD שלהם למעלה מחצי שנה מדובר במוצר שמגיע באיחור של 5 שנים ולמרות זאת עדיין לא מציג שום חידוש משמעותי ללקוח הקצה.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים