שתף קטע נבחר

החרדים מחו, וקמפיין "סרוגים" ייגנז – באדמה

גורמים חרדים מחו בפני חברת yes על קמפיין הפרסום לסדרה שבו מופיע צילום ספר תורה ותבעו לקבור אותו באדמה כנהוג בכתבי קודש. ל-ynet נודע: חברת הלווין הביעה צער על הפגיעה ברגשות והורתה לקבור את שלטי החוצות כדת וכדין

קמפיינים שנגנזים אינם דבר נדיר, אבל מתי בפעם האחרונה נקברו שלטי הפרסום ממש עמוק באדמה? ל-ynet נודע כי חברת yes החליטה לנהוג כן בדפי הענק המפרסמים את סדרת הטלוויזיה "סרוגים", זאת בעקבות פניית גורמים חרדים שטענו כי מופיע בהם צילום פסוקים שלמים מהתורה ו"שם ה' המפורש".

  

עם השקת העונה השנייה בסדרה פתחה חברת הלוויין בקמפיין פרסום אגרסיבי – בעיקר באזור המרכז, ולטענת רבנים ועסקנים העוסקים בגניזת כתבי קודש - "אפילו בכניסות לבני ברק". הם דרשו כי yes תעביר באמצעותם לקבורה את שלטי החוצות , בהם נראים שחקני הסדרה על רקע יריעות ספר תורה. משלא נענו פנו גם לרב הראשי לישראל שלמה עמאר שיפעל בעניין.

 

ב"ועד גניזת הקודש המרכזית" הביעו חשש "מה יעלה בגורל דפי הענק לאחר הורדתם והחלפתם בפרסומת הבאה", ונכנסו לעובי הקורה רק לאחר שפוסקי הלכה איתם נועצו קבעו כי אין ברירה אחרת. לטענתם, הם זכו ליחס מזלזל מצד נציגיה, ולפיכך פנו לתקשורת. המחאה פורסמה היום בעיתון "יתד נאמן". 

 

"יש שם ה' המפורש וזה דבר מחפיר ביותר", קבל אחד ממנהלי העמותה בשיחה עם ynet, "אם מסתכלים על זה מקרוב ממש רואים פסוקים שלמים. זה צילום של ספר תורה". עוד הוסיף: "חברת השילוט שלחו אלינו למפרסמים, כי הם אלה שצריכים לתת את ההוראה החריגה, אבל אין עם מי לדבר. כל מה שאנחנו רוצים זה שיירכזו את כל הדפים במקום מסויים ואנחנו נאסוף אותם משם ונטפל בזה, כמובן שללא תשלום".

  

סליחה, תקלה

בחברת yes הודיעו הבוקר, בעקבות פניית ynet כי אכן ארעה תקלה כאשר הופיעו על השלטים כתבי קודש וכי אין כוונה לפגוע ברגשות הציבור החרדי. לפיכך הוחלט כי עם תום הקמפיין, יועברו בימים הקרובים דפי הענק לגניזה מסודרת, והוראה על כך כבר ניתנה לחברות הפרסות והשילוט.

 

ובתוך כך, דווקא רבני הציונות הדתית מותחים ביקורת על התוכן של הסדרה.ב-ynet פורסם כי הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים הסרוגים,

מותח ביקורת על סדרת הטלוויזיה וקובע כי היא "מעוררת יצרים" – דבר האוסר את הצפייה בה. עוד הוא טוען כי התסריט, העוסק בחיי הרווקים הדתיים מ"הביצה הירושלמית", הוא בבחינת עלילה המשפילה את המגזר.  

  

הרב אבינר, הידוע כמחמיר בהלכות צניעות, התייחס לסוגיה בעקבות שאלת גולש באתר "מעלה", שתהה: "למה הרב אוסר לראות את הסדרה 'סרוגים'? עד שקם במאי דתי ומכניס קולנוע יהודי - למה לא לתת לו תמיכה? מהם התכנים האסורים בסדרה?". בתשובתו המצולמת מודה הרב אבינר כי לא ראה בעצמו את "הסרטים האלה", אלא רק קרא ביקורות בעדם ונגדם, מהם הבין כי "הם לא טובים". הוא מנה את הקריטריונים ההלכתיים לקריאת ספרים – שיהיו נקיים וצנועים ולא יגרו יצרים מיניים - וקבע כי ביחס לסדרות וסרטים יש להחמיר עוד יותר. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרוגים. תיגנז
צילום: אווה גז
גניזה. ארכיון
צילום: נחום פצ'ניק
מומלצים