שתף קטע נבחר

נשיא טורקיה: התנצלות היום - או שהשגריר חוזר

עבדאללה גול איים להשיב מחר בבוקר את השגריר בישראל, אם לא תפורסם התנצלות ברורה על ההשפלה מול המצלמות. ליברמן התייחס לראשונה לפרשה: "לא נסבול אנטישמיות, אני מציע לטורקים לדבר ישירות ולא במסיבות עיתונאים"

המתיחות עם טורקיה רק מחריפה. נשיא טורקיה, עבדאללה גול, איים היום (ד') כי אם ישראל לא תפרסם עד הערב התנצלות רשמית על הנזיפה המתוקשרת בשגריר והשפלתו, הוא יוחזר מחר בבוקר לאנקרה. כך דיווחו מספר כלי תקשורת, בהם רשתות CNN-טורק ו"אל-ג'זירה". במקביל, שר החוץ אביגדור ליברמן התבטא לראשונה בנושא והמשיך בקו התקיף.

 

ישראל וטורקיה במסלול התנגשות - כותרות אחרונות:

 

סוכנות הידיעות "אנטוליה" דיווהח כי גול אמר עוד לכתבים שהוא מצפה להתנצלות מההנהגה הישראלית הבכירה. "השגריר יחזור, ואז נדון מה לעשות", הוא ציין, והוסיף שישקול גם את הנמכת דרג הייצוג הטורקי בישראל.

 

"נשאל את הישראלים מדוע הם מוציאים את עצמם מהאזור ומהעולם. הם צריכים לתקן את דרכיהם", אמר הנשיא הטורקי.

 

גורמים במשרד החוץ: לא נתנצל עוד

במשרד החוץ הבהירו בהמשך באורח בלתי רשמי שלא תהיינה התנצלויות נוספות. גורמים אחרים במשרד החוץ אמרו כי הם מקווים שהתקרית מול טורקיה הסתיימה בהתנצלות האמורה ושהם מקווים כי מעתה שתי הממשלות תוכלנה לפעול בתיאום ובכבוד הדדי.

 

במסיבת עיתונאים שקיים בצהריים עם שר החוץ של קפריסין בביקורו שם, אמר ליברמן: "ידענו שנים של יחסים טובים וקרובים עם טורקיה. תמיד הערכנו וכיבדנו את טורקיה ואת העם הטורקי.

 לכן, אנו מצפים להדדיות ביחס כלפינו. אנו מצפים שיתייחסו לישראל בכבוד ובהערכה. לא נסבול שום הערות אנטישמיות ושום עלילות על ישראל ועל היהודים".

 

שר החוץ הוסיף כי "אני מציע לממשלת טורקיה לחזור למצב יחסים נורמלי וללבן את כל ההסתייגויות והמחלוקות במפגשים ישירים, ולא בהודעות פומביות ובמסיבות עיתונאים. זו הדרך הטובה ביותר".

 

לפני כן דווח ב"אל ג'זירה" כי הממשלה בטורקיה אינה מסתפקת בהבהרות שפירסם סגן שר החוץ, דני איילון, בעקבות ההשפלה הפומבית שעביר לשגריר אחמט אוגוז צ'ליקול -

 כאשר ביקש מהצלמים לתעד אותו "יושב נמוך", וסירב ללחוץ את ידו.

 

איילון מסר בהודעתו: "בעתיד אבהיר את עמדתי בדרכים דיפלומטיות מקובלות", והדגיש שאינו חוזר בו: "מחאתי על ההתקפות נגד ישראל מטורקיה שרירה וקיימת. עם זאת, אין זו דרכי לפגוע בכבודם של שגרירים".

 

יועצו של נשיא טורקיה, ארשד הורמוז-אולו, אמר אמש בראיון לרשת "אל-ערביה" כי אילו רצתה ישראל לנזוף בשגריר היא היתה יכולה לעשות זאת בכתב, אך לא בדרך שבחרה לפעול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבדאללה גול. מאיים
צילום: איי פי
ליברמן והשר הקפריסאי קיפריאנו, היום
צילום: AP
מומלצים