שתף קטע נבחר

הכשל הביטחוני: המחבל טס לדטרויט בלי מעיל

חברי בית הנבחרים האמריקני הופתעו לשמוע על עוד סימן שהיה אמור להדליק נורת אזהרה: המחבל שניסה לפוצץ מטוס נוסעים בחג המולד הגיע לנמל התעופה בלי מזוודה ועלה בלי מעיל על מטוס שהיה בדרכו לדטרויט במזג אוויר של סוף דצמבר

הצעיר הניגרי שניסה לפוצץ מטוס נוסעים של חברת "נורת'ווסט" בחג המולד עלה למטוס, שהיה אמור לנחות בדטרויט במזג אוויר חורפי של סוף דצמבר, בלי מעיל - כך שמעו אמש (יום ד') חברים בבית הנבחרים האמריקני, שקיבלו תדרוך ראשון על ניסיון הפיגוע הכושל.

 

בעקבות התדרוך, אמרו גורמים רשמיים בבית הנבחרים כי הכשלים הביטחוניים היו אף יותר חמורים מאלו שהצביע עליהם הנשיא ברק אובמה בשבוע שעבר. עם זאת, עדיין לא ברור כיצד ישונו הנהלים כדי שהכשלים לא יישנו.

 

"הוא טס לדטרויט בלי מעיל. זה מעניין, אם היית אי פעם בדטרויט בדצמבר", אמר המחוקק

הדמוקרטי ביל פסקרל, אחד מחברי הוועדה, אחרי התדרוך של ג'ון ברנאן, יועצו של אובמה ללוחמה בטרור. 

 

ראש המודיעין הלאומי, דני בלייר, ומנהל המרכז הלאומי ללוחמה בטרור, מייקל לייטר, תידרכו אמש את ועדת המודיעין בבית הנבחרים בדיון סגור, והיועץ ברנאן השיב לשאלותיהם של המחוקקים.

 

בקונגרס רוצים לדעת כיצד מתכנן הנשיא אובמה לשפר המודיעין, שלא הצליח לזהות את כל הסימנים שהצביעו על כך שעומר פארק עבדול-מוטלב תיכנן לבצע פיגוע קטלני בשמי ארצות הברית. הצעיר הניגרי הופיע בנמל התעופה גם בלי מזוודה - עוד סימן לכך שהיה כאן כשל ביטחוני.

 

סימנים קריטיים לעומד להתרחש הגיעו כבר באמצע אוקטובר. אחת מסוכנויות המודיעין האזינה לשיחה בתימן, שבה הוזכר ניגרי שהתאמן למשימה מיוחדת - כך אמר גורם בבית הנבחרים שדיבר בעילום שם.

 

המחוקק ראש הולט, חבר בוועדת המודיעין, אמר בראיון כי הופתע לגלות מכמות ה"נקודות שצעקו למישהו שיחבר ביניהן". לדבריו, אם רק שתיים מהנקודות היו מתחברות, "כל הנקודות היו מתחברות מהר".

 

חודש לאחר מכן, אביו של המחבל דיווח לארצות הברית כי בנו נסע לתימן וכי הוא מושפע

מגורמים קיצוניים שם. סימן אחר לכשל התגלה בשבוע שעבר, כשבבית הלבן הודו שאיות לא נכון של שם המחבל הניגרי גרם לכך שמחלקת המדינה האמריקנית סברה שאין לו אשרת כניסה לארה"ב - ולכן הוא לא מהווה סיבה לדאגה מיידית.

 

"טעות איות לא צריכה להכשיל מערכת שלמה", הבהיר המחוקק הולט, "אם אתה כותב משהו עם שגיאה בגוגל, גוגל מתקן אותך". עמיתו פסקרל הבהיר כי לא רק הידוק האבטחה בנמלי התעופה יסייע למניעת מקרים דומים בעתיד. "אם אנחנו חושבים שנעצור טרוריסטים מלעלות על מטוסים ורכבות באמצעות טכנולוגיה - אנחנו טועים", הבהיר. 

 

גורם בקהילת המודיעין אמר בעילום שם כי אחד הצעדים שבהם מתכוון הממשל לנקוט, הוא הנמכת "סף הכניסה" לרשימת המחבלים הפוטנציאליים שאינם יכולים לעלות על טיסות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מחבל חג המולד". טס בלי מעיל אל הקור של דטרויט
צילום: רויטרס
מומלצים