שתף קטע נבחר

ניגונים סלונים

שיר שהולחן לקראת אירוע בחצר חסידות סלונים הפך ללהיט, לאחר שהתזמורת שניגנה אותו חזרה עליו בהזדמנויות שונות. ועכשיו יש גם גירסה של אברהם פריד

גלגולו של שיר: הרב אברהם מלוביצקי, חסיד סלונים, הלחין לפני כמה שנים חלק מ"שיר הייחוד ליום ראשון", לקראת שמחה שנחגגה בחצר החסידית. ראש התזמורת שניגנה את השיר בשמחה, מאיר אדלר, התלהב מהיצירה והחל לנגן אותה בשמחות נוספות, וכך היא אף הוקלטה בשמחת בית השואבה של חסידות ויז'ניץ השנה.

 

בין ארבעת הדיסקים של שמחת בית השואבה בלט השיר "כי הרבית" והפך ללהיט של ממש - כשהוא חוצה חסידויות וישיבות שונות - חרדיות, ליטאיות וגם דתיות-לאומיות. כעת הוקלט השיר - לראשונה באופן רשמי - לאחר שאברהם פריד קיבל אישור מהמלחין לבצע אותו.  

יובל סטופל, שעובד עם פריד, מספר כי לפני כמה חודשים פנה אליו העיתונאי ידידה מאיר ושוחח אתו על השיר, אך הופתע לגלות שסטופל לא מכיר אותו. כמה דקות לאחר מכן, השיר כבר המתין בתיבת הדואר האלקטרוני של סטופל ולאחר שמיעה אחת - הוא הועבר גם לפריד. הזמר האזין לשיר, שהגיב ש"מדובר ביצירה עוצמתית".

 

סטופל החל בסדרת טלפונים ארוכה כדי להגיע למלחין המקורי, ולבסוף - כשנוצר הקשר - נעתר מלוביצקי לבקשה להקליט את

השיר באופן מסודר. התנאי שלו היה שהביצוע יהיה נאמן למסורת החסידית, לעיבוד המוכר וה"אותנטי".

 

בתחילה לא חשבו פריד ואנשיו לשווק את היצירה, ולהסתפק בהשמעתה ברדיו לטובת הכלל, אלא שבשלושת הימים האחרונים מתברר שיש ביקוש גבוה מאוד להשיג את השיר. כעת ייתכן שהוא יופק כ"סינגל" ויצורף לחומרים נוספים של פריד.  

 

מילות השיר, שכאמור לקוחות מ"שיר הייחוד", הן: "כי הרבית טובות אלי, כי הגדלת חסדך עלי ומה אשיב לך והכל שלך, לך השמים אף ארץ לך.. ואנחנו עמך וצאנך וחפצים לעשות רצונך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אברהם פריד
צילום: שלומי כהן
מומלצים