שתף קטע נבחר

מתה ילדה שנפגעה מרמדיה: "זה סבל נוראי"

ענבר שובע נולדה לפני כמעט 7 שנים - והלכה לעולמה היום, לאחר שנפגעה קשות מתחליף החלב והיתה מאושפזת מאז במצב צמח. אמה סיפרה ל-ynet: "זה סבל שאני לא מאחלת לשונאים שלי. יותר כואב לי על חייה מאשר על מותה"

"ענבר מתה לאחר שש שנים של סבל ארוך וממושך. החודש הזה היתה אמורה להיות בת שבע". כך סיפרה היום (שבת) ל-ynet לירן שובע, אמה של ענבר, אחת מהתינוקות שנפגעו קשות בפרשת רמדיה ומתה הבוקר.

 

ענבר היתה בת שבעה חודשים וחצי כשהחלה לסבול מהידרדרות נוירולוגית, לאחר שניזונה מרמדיה צמחית. היא אושפזה בספטמבר 2003 במצב צמח. בכתב האישום שהגישה הפרקליטות בפרשה לפני כמעט שנתיים נטען כי היא סבלה מפגיעה מוחית נרחבת ובלתי הפיכה, כולל פגיעה בגזע המח. שמה של שובע מופיע בכתב האישום לצד שלושת התינוקות שמתו ו-22 תינוקות נוספים שסובלים מפגיעות חמורות בשל צריכת הפורמולה הצמחית של רמדיה.

 

הפגיעה החמורה בשובע כללה בין היתר הפרעות בתפקודים בסיסיים כגון נשימה, יכולות מוטוריות ואי יכולת בליעה. היא סבלה גם מחירשות, הקאות ופרכוסים. בכתב האישום נגד רמדיה, בכירים בחברה ובכירים במשרד הבריאות נטען כי היא עתידה להזדקק לטיפול סיעודי כל חייה ולהשגחה צמודה במשך כל שעות היממה.


ענבר, טרם שנפגעה מתחליף החלב (באדיבות המשפחה)

 

אמה סיפרה לאחר מותה כי כאשר היתה בת חודשים אחדים - טרם הפגיעה הנוירולוגית - היא תקשרה עם הסובבים אותה. "היא סבלה סבל נוראי בחיים שלה, עד היום בבוקר כשמתה היא סבלה. זה סבל שאני לא מאחלת לשונאים שלי. יותר כואב לי על חייה מאשר על מותה, אין מילים לתאר. הסבל שלה הסתיים", אמרה האם בכאב והוסיפה: "לאבד ילד זו ההרגשה הכי נוראית שיכולה להיות. יותר גרוע מזה אין, חסרה לי ילדה כאן".

  

"מקווים שהאשמים ייתנו את הדין"

לאחר שלוש שנים של אשפוזים ביקשו ההורים לטפל בבתם בבית, שם שהתה בארבע השנים האחרונות. לפני כארבעה חודשים, בעקבות הידרדרות במצבה, היא אושפזה בבית החולים השיקומי והסיעודי "רעות" בתל-אביב.

הבוקר, ב-8:15 נדם ליבה. "טיפלנו בה ארבע שנים בבית עם פיליפינית. החדר שלה הוא כמו 'מיני טיפול נמרץ'. עם מוניטור, מכשיר להאכלה ובלוני חמצן", סיפרה האם לירן.

  

בני המשפחה עוקבים מקרוב אחרי המשפט המתנהל נגד ראשי החברה ואנשי משרד הבריאות. "אנחנו מקווים שהאשמים ייתנו את הדין ושילמדו משהו מהמקרה הזה, שבו נקטעו חיים ומשפחות נהרסו". לפני חודשיים הביא האב עופר את ענבר לאחד הדיונים. "היה לנו חשוב שהשופטת תראה ושתבין על מה מדובר. השופטת אמרה לבעלי 'תיקח אותה למקום שאפשר לטפל בה טוב יותר'".

 

ענבר הותירה אחריה הורים ושלושה אחים קטנים בני ארבע, שלוש ושנה. ההלוויה צפוייה להתקיים מחר, אך טרם נקבע מועד מדוייק.

 

המידע הראשוני הגיע באמצעות המייל האדום .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ענבר שובע, לפני שנפגעה
באדיבות המשפחה
מומלצים