שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  תגלית באקוודור: שממית בגודל של מחק עיפרון

  משלחת חוקרים מארה"ב ואקוודור גילתה בחודשים האחרונים עשרות מינים של דו-חיים וזוחלים ביערות הגשם במדינה. בין התגליות: שממית זעירה בגודל של מחק עיפרון, צפרדע זכוכית שקופה, סלמנדרה נטולת ריאות ונחשים שטורפים שבלולים

  סלמנדרה נטולת ריאות שנושמת דרך העור, צפרדעי זכוכית שקופות, נחש מוצץ חלזונות ו-30 מינים של צפרדעי גשם, הם חלק מהמינים הנחשבים חדשים למדע, שנמצאו בחודשים האחרונים ביערות אקוודור.

   

  משלחת משותפת של מדענים מארה"ב ואקוודור, שהגיעו ליערות המדינה מטעם ארגון בינ"ל הפועל למען הצלת זוחלים ודו-חיים (RAEI) גילו אוצר נדיר של מיני בעלי חיים שלא היו ידועים למדע, במערכת אקולוגית קטנה ומידלדלת לאורך חופיה של אקוודור.

   

  מבין הצפרדעים הרבות שנמצאו, מציינים החוקרים מחזור חיים מיוחד במינו של צפרדע (Pristimantis), שבמקום להטיל את ביציה במים, היא עושה זאת על ענפי עצים רחבים. להבדיל ממינים רבים של דו-חיים, הנוהגים להטיל את הביצים במים, מהן בוקעים ראשנים הגדלים לפרטים בוגרים - במקרה הנוכחי, בוקעות מביצי הצפרדעים גרסאות זעירות של צפרדעים הגדולות מעט מראש של סיכה. בתי הגידול הלחים של הדו-חיים מצויים בסכנת התייבשות כתוצאה מפעילות אדם והתחממות הגלובלית.

   

  צילום: Paul S. Hamilton/RAEI.org

   

   

  בין התגליות הגדולות של משלחת החוקרים ניתן לציין שממית (גקו) זעירה באורך של פחות משלושה סנטימטר, שלושה מינים של סלמנדרות נטולות ריאות ונחש גומצן, הצפע הגדול ביותר ממשפחת הצפעוניים בעולם, הנתון בסכנת הכחדה עולמית עקב ציד.

   

  לדברי המדענים, מרבית מהמינים נמצאו באזור הררי קטן ב-Cerro Pata de Pájaro המאכלס ביערות הגשם שבו, לפחות 14 מתוך 30 מיני בעלי חיים שאינם קיימים במקומות אחרים בעולם. "ישנה דאגה גדולה שהמינים הללו יעלמו בקרוב, עוד לפני שהם יוגדרו באופן רשמי כחדשים למדע", ציין מנהל המשלחת, ד"ר  פול ס.המילטון בהודעת הארגון.

   

  כריתת עצים לטובת שטחי רעייה לבקר ותעשיית העצים, ציד ושינוי אקלים מהווים את האיום הגדול ביותר לדברי החוקרים על קיומם של יערות הגשם ובעלי החיים המצויים בהם. זהו אינו המחקר הראשון המתבצע באזור - בשנים האחרונות משלחות חוקרים גילו מאות מינים של זוחלים ודו-חיים.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Paul S. Hamilton / RAEI.org
  צילום: Paul S. Hamilton / RAEI.org
  צילום: Paul S. Hamilton / RAEI.org
  צילום: Paul S. Hamilton / RAEI.org
  מומלצים