שתף קטע נבחר

הגשר קרס: 500 תושבים מנותקים מהעולם

"אנחנו מרגישים כמו אי", אמר מזכיר היישוב קדש-ברנע, לאחר שגשר באזור קרס. ביישוב אין מים ואפילו לא לחם, ובחמ"ל במועצה האזורית רמת-נגב, מנסים למצוא דרכים להעביר אספקה ליישובים שנותקו

מבודדים בחורף 2010: הגשרים שקרסו בדרום והכבישים שניזוקו בשל השטפונות, ניתקו הלכה למעשה את היישובים המבודדים שבחולות ניצנה מיתר חלקי המדינה. באזור קרס גשר ששרד שיטפונות במשך יותר מ-100 שנה. בסך הכל, גרמו מפגעי מזג האוויר לניתוקם המוחלט של 500 בני אדם, המתגוררים ביישובים קדש-ברנע, כמהין, באר-מילכה, ניצנה ועזוז.

 

מזכיר היישוב קדש-ברנע, מתי ברקוביץ', אמר: "מה שקרה הוא שגשרים, ששרדו את הטורקים, קרסו היום ממזג האוויר הסוער. אנחנו מנותקים לגמרי, אין לנו חשמל או מים. אנחנו מרגישים כמו אי - אין דרך החוצה לא לכיוון כרם שלום, לא לאילת ולא לבאר-שבע. יש לנו בעיה להעביר אפילו אספקה - יש במועצה האזורית רמת-נגב את חדר המצב ודרכם אנחנו מנסים להשיג אספקה - אפילו בצרכנייה נגמרו המים. אנחנו מקווים שגובה השטפונות יירד, ואז אולי נוכל להעביר משאית כבדה דרך כביש 10".

 

עדי משה, המתגוררת ביישוב שעל גבול מצרים, סיפרה: "אין פה חשמל כבר מ-2:00 בלילה. כל דרכי הגישה ליישוב קרסו, הכביש הראשי פשוט קרס. זה לא בור, אלא חתיכה של 30 מטר נפלה מהגשר. זה גשר ישן מאוד, לא יודעת מאיזו תקופה. אנחנו מנצלים את החופש לראות את המחזות עם הילדים ולבלות איתם במועדון היישוב, וחוץ מזה נשמע רדיו באוטו".

  

צילום: יוחאי כהן

 

 

בחמ"ל שהוקם במועצה האזורית רמת-נגב ניסו להרגיע. אדוה לויד, דוברת המועצה האזורית רמת נגב, שמתפעלת את החמ"ל, אמרה: "הגשר שקרס מכונה גשר ניצנה, הוא נמצא מעל נחל לבן בקדש-ברנע ומחבר את כל היישובים. זה ציר הכניסה היחידי ליישובים אלו, הם בעצם מנותקים עכשיו. הבאנו לחמ"ל לחם ומים, אבל עוד לא יודעים איך להעביר אליהם. אנחנו מטפלים מול הרשויות גם לגבי חשמל וטלפונים. אנחנו בקשר עם הצבא, דרך מל"ח".

 

תנועת האוטובוסים לדרום התחדשה

תושבי דרום הארץ התעוררו לבוקר מאוד לא שיגרתי. כבישים רבים הוצפו וכתוצאה מכך נותקו יישובים רבים. בשעות הצהריים חידשה חברת אגד את תנועת האוטובוסים לאילת וממנה, לאחר שקודם לכן הופסקה בעקבות שטפונות עזים והצפות בכביש הערבה. גם נמל התעופה באילת פועל כסדרו.

  

כמויות המשקעים האדירות גרמו בשעות הבוקר לכמה מקרים שבהם ניסחפו נהגים בשיטפונות ברחבי הדרום ונזקקו לחילוץ.

באזור נחל פארן חולצו שני נהגי משאיות על-ידי מסוקי חיל האוויר, לאחר שכלי הרכב שבהם נסעו נסחפו בשיטפונות. באזור פתחת ניצנה נסחף רכב שטח צה"לי אל אזור גבול מצרים, ושני קציני יחידת גולני שנסעו בו חולצו ללא פגע.

 

המועצות האזוריות רמת נגב ותמר הודיעו כי בעקבות מפגעי מזג האוויר החמורים, לא התקיימו היום לימודים במוסדות החינוך השונים שבתחומן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין מעבר ליישובים. גשר ניצנה
צילום: עדי משה
מומלצים