שתף קטע נבחר

מיקרוסופט אופיס 2010: הצצה ראשונה

כמה חידושים קטנים, תיקונים של בעיות מגרסת אופיס 2007 ומגוון שיפורים ותכונות. חבילת יישומי המשרד של מיקרוסופט - מודל 2010

חבילת יישומי המשרד הפופולרית של מיקרוסופט עומדת לזכות בגרסה נוספת, אופיס 2010, הצפויה לצאת ביוני השנה. לדברי מיקרוסופט, שלוש המטרות העיקריות בעיצוב גרסה זו היו להפוך את העבודה לזורמת וקלה יותר, להשתמש ביישומים מקוונים לפתיחת מסמכים בכל מקום וכן להפוך עבודה משותפת על קבצים לפשוטה ונוחה יותר.

 

בדקנו את גרסת הבטא הציבורית של חבילת היישומים הניתנת להורדה באתר מיקרוסופט ומצאנו כמה שיפורים שימושיים אבל מעט חידושים מפתיעים.

 

יותר מקוון

ברדמונד מבטיחים חוויה מקוונת יותר, עם הטמעת שירותי אופיס אינטרנט, שיאפשרו למשתמשים גישה למסמכים שלהם ועריכתם מכל מחשב, באמצעות שרות Microsoft Live כשהמסמכים נשמרים ב-Sky Drive שמסופק בגירסתו החינמית עם 25 גיגה של מקום אחסון.

 

בנוסף, תשיק מיקרוסופט במקביל לאופיס 2010 את גרסתה המקוונת שתהיה ללא תשלום למשתמשי Windows Live - עמה ניתן יהיה לערוך קבצים ב-Sky Drive, בדומה לשרות Google Docs.

 

גם מכשירי הסלולר זכו לגרסה משלהם לאופיס 2010 שתאפשר לעבוד על מסמכים בזמן באמת ובכל מקום.

 

 

 “אופיס 2010 – הסרט" , פרסומת מקורית ומשעשעת מהקמפיין של מיקרוסופט 

 

חוויית הבטא

התקנת החבילה המלאה ארכה על מחשב Dual Core עם חלונות 7 כ-16 דקות. לאחר ההתקנה, הופיע בסרגל המשימות סמיילי חביב שנראה תחילה כמו וירוס, אך התברר כתכונה שצירפה מיקרוסופט לגרסת הבטא של אופיס 2010. ניתן לשלוח לחברה חוויות מהשימוש במוצר בקלות ונוחות. בין היתר, ניתן לשלוח הערות חיוביות או שליליות ולצרף צילום מסך.

 

הבטא מוצעת נכון להיום רק במספר מוגבל של שפות ממשק, ועברית אינה אחת מהן. אמנם, ניתן לכתוב בעברית אך שאר התכונות הקשורות לשפה (ממשק, בדיקת איות וכדומה) אינן פועלות.

 

גרסה זו של אופיס היא הראשונה המסופקת גם בגרסת 64 ביט ומאפשרת ניצול של יכולות העיבוד של מעבדים מסוג זה, הנמצאים בשימוש באופן מפתיע לא רק על שרתים או מחשבים בתעשייה – גם משתמשים ביתיים רבים עברו כבר למעבדי 64 ביט.

 

אז מה נשתנה? 

פס הכפתורים שהחליף באופיס 2007 את התפריטים הנפתחים מהגרסאות הקודמות נותר כפי שהיה וכעת הוטמע באופן מלא בין היתר גם ב-Outlook ו-OneNote. כפתור האופיס שהיווה מעין תפריט קובץ בגרסת אופיס 2007 הוחלף בלשונית בית.

 

תוספת מבורכת בהחלט היא לשונית שמיקרוסופט מכנה “מאחורי הקלעים” (Behind the Scenes) בה ניתן לערוך מידע על הקובץ כגון השראות וכן לבצע פעולות כמו הדפסה, שמירה ופתיחה של קבצים. מסך מאחורי הקלעים כולל תכונות והגדרות שבעבר מוקמו במספר תפריטים שונים וכעת מרוכזים במקום אחד נגיש.

 


מאחורי הקלעים באופיס 2010 (צילום מסך)

 

בכל תוכנה מחבילת היישומים מסך מאחורי הקלעים הוא שונה, וכן משתנה בהתאם למצב השימוש. לדוגמה, בפתיחה של Word אם טרם הקלדתם תקבלו את מסך הקבצים האחרונים שנפתחו. במידה וכבר הקלדתם דבר-מה, במסך תראו את מאפייני הקובץ.

 

תכונה חדשה שמצאנו שימושית במיוחד היא הדבקה משופרת. במקום להדביק טקסט כפי שהועתק ממקור אחר, ניתן להדביק אותו בלא עיצוב, למזג עיצובים או לשמור על עיצוב הטקסט המקורי. בנוסף, קיימת תצוגה מקדימה של הטקסט איך שזה יראה אחרי כל סוג של הדבקה.

 

נושא התמונות בשלל תוכנות חבילת אופיס שופר מעט – הוספו אפשרויות של עיוות תמונה ומיני פילטרים אמנותיים, וכן שופרו אפשרויות שינוי בהירות וניגודיות בתמונות.

 

גם ההדפסה היא כעת ידידותית יותר ויצוא ל-PDF קיים כעת באופן מובנה ברוב יישומי החבילה.

 

יישומי הליבה

בדקנו מקרוב את היישומים המרכזיים בחבילה השימושיים עבור רוב המשתמשים הביתיים והמשרדיים והרושם שקיבלנו הוא של אותה גברת, באדרת מעודכנת ונוחה יותר.

 

Word 2010

כמה כבר ניתן לחדש במעבד תמלילים? במיקרוסופט מסכימים שלא הרבה ולכן התוספות כאן מעטות וניכר שהיה כאן יותר ניסיון להחליק תכונות קיימות מלהציג דברים חדשים, ואולי בצדק.

 

בנוסף לשיפורים קוסמטיים ושינויים בממשק, תכונה חדשה אחת שמצאנו שימושית במעבד התמלילים היא תצוגת עמודים ניתנת לניווט, בדומה לתצוגה המקובלת של קבצי PDF. גם הוספת בדיקת איות קונטקסטואלית (נכון להיום באנגלית בלבד) היא מהלך מבורך במיוחד. בהקלדה של "I will meat you later” המילה meat הודגשה בצבע כחול.

 

הגרסה המקוונת של Word בדפדפן מאפשרת, נכון להיום רק חלק קטן מתכונות מעבד התמלילים. ניתן ליצור מסמכים, לערוך אותם, לשמור, להוסיף רשימות ממוספרות וטבלאות וכן לבצע בדיקת איות.

 

Power Point 2010

תוכנת המצגות זכתה לכמה תכונות חדשות כמו אפשרות להכנסת אלבום תמונות, עריכת וידאו בתוך Power Point ואולי התכונה החשובה ושימושית ביותר – אפשרות שידור מקוון של מצגות. בעוד משתמשים עסקיים יכולים לפרסם מצגות לשרת ה-SharePoint הארגוני, למשתמש הביתי יש אפשרות להציג באמצעות שרות Windows Live.

 

אפשרות חביבה נוספת היא הטמעה של וידאו מ-YouTube בתוך מצגות, רק שמן הסתם זה יאלץ אתכם לוודא שכל מחשב בו תקרינו את המצגת מחובר לאינטרנט.

 

הגרסה המקוונת של Power Point, בדומה ל-Word כוללת רשימה של חלק מהתכונות של התוכנה המלאה נכון להיום. בנוסף לצפייה במצגות ניתן לשנות אובייקטים ולהוסיף תמונות, טקסט, אנימציות וטבלאות וקיימות אפשרויות אוטומטיות של חלק מהעיצובים, כמו מספור פריטים ברשימה.

 

Excel 2010

כמו גם במעבד תמלילים, גם במחולל גיליונות נתונים אין הרבה מה לחדש, ונשאר רק לשייף פינות ולהוסיף מעט יכולות חדשות.

 

תכונה חביבה במיוחד היא אפשרות המיני-גרפים. תצוגה בגודל תא יחיד של תרשימי נתונים היא כלי נוח לצפייה בהם, מבלי שתצטרכו ליצור גרפים רבים ומורכבים.

 

בגרסת האונליין, מאפשרת Excel בנוסף לפעולות רגילות על קבצים כגון יצירה ושמירה גם עבודה משותפת על גיליונות נתונים.

 


אקסל 2010 בגרסתו המקוונת (מקור: יח"צ מיקרוסופט)

 

Outlook 2010

מכל תוכנות החבילה, נראה שתוכנת Outlook זכתה לשיפורים הרבים ביותר, בראשם ה-Outlook Social Connector.

 

ל-Social Connector יש שני שימושיים עיקריים: אפשרות לצפות בנוחות בהתכתבויות עם איש קשר מסוים וחיבור ה-Outlook ליישומי אינטרנט כמו רשתות חברתיות.

 


Outlook Social Connector (מקור: יח"צ מיקרוסופט)

 

על אף שבבטא היישום מוגבל ל-Share Point בלבד, הוא מבטיח שימושיות רבה יותר ל-Outlook. המטרה של מיקרוסופט כאן היא ללא ספק להפוך את לקוח הדואר המוכר לממשק התקשורת המרכזי שיאסוף בו לא רק את הדואר, הפגישות ואנשי הקשר - אלא גם עדכונים מרשתות חברתיות שיחסכו למשתמש את הצורך לבקר באתריהן.

 

שיפורים נוספים ב-Outlook כוללים גם סינון נוח יותר של הודעות בנושא מסוים, ניקוי הודעות מיותרות בהתכתבויות ושיפורים בעורך הטקסט. אפשרות נוחה נוספות היא התעלמות מוחלטת מנושא התכתבות גם באופן עתידי, כך שהתכתבויות שלא מעניינות אתכם, פשוט לא יוצגו.

 

סיכום

לא נראה שמיקרוסופט חידשו יותר מדי עם גרסה זו. הממשק שופר מעט ונוספו אפשרויות חדשות של עבודה מקוונת ושיתוף כמו גם שיפורי פונקציונליות שונים, אך הענקית מרדמונד לא הציגה מהפכה בתחום המשרד הממוחשב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופיס 2010: אותה גברת בעדכון אדרת
מומלצים