שתף קטע נבחר

זירת הקניות

נחל הקישון זוהם בשמן ודלק מבתי הזיקוק

מכלים שאמורים לנקז מי גשמים מעורבים בשמנים ודלקים משטח המפעל, לא עמדו בעומס המים בגלל הגשמים העזים. התוצאה: המים המזוהמים נשפכו לאפיק הקישון. במשרד להגנת הסביבה הורו על חסימת הנחל ושאיבת הזיהום ומעריכים שהנזק לא חמור

הגשמים הרבים שירדו באזור חיפה ביומיים האחרונים הביאו לא מעט ברכה לטבע הצמא באזור – אך גם גרמו לנזק: מיכלי הסערה של בתי הזיקוק לנפט, הממוקמים בסמוך לנחל הקישון, לא עמדו בעומס המים והחלו היום (ד') לגלוש אל הנחל. אך המים היו מזוהמים בשמנים ודלקים וכתוצאה מכך זוהמו מורד הנחל וגדותיו.

 

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי לפי שעה לא נראה שמדובר בנזק אקולוגי חמור, אך את מימדי הפגיעה בנחל ניתן יהיה להעריך באופן מלא רק מחר. "המיכלים הללו הם מיכלים שנועדו לנקז את מי הגשמים בשטח המפעל. במים הללו יש לא מעט שמנים ודלקים והמטרה היא למנוע מהחומרים הללו מלהגיע אל הנחל והים", הסביר בשיחה עם ynet גידי בטלהיים, מפקח למניעת זיהום ים באגף ים וחופים במשרד.

 

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי הזרמת המים מהמפעלים נעשית בשגרה תחת פיקוח ומתוקף היתר, ובמקרים של אירועי גשם חריגים נדרשים המפעלים להתריע בפני אנשי המשרד להגנת הסביבה על אפשרות של גלישת חומרים מהמיכלים. זאת, כדי שניתן יהיה לבצע הזרמה מבוקרת שתמנע פגיעה אקולוגית בנחל.

 

"הקיבולת של שני המיכלים הללו עומדת על כ-75 אלף קוב מים. במקרה זה הם לא התריעו על אפשרות של גלישה ולא ברור האם הם לא עמדו בעומס בגלל הגשמים, או שאירעה שם תקלה. את זה אנחנו בודקים", אמר בטלהיים.

 

במשרד ציינו כי הזיהום התגלה במהירות על ידי צוות של המשרד, שהורה לבתי הזיקוק לחסום את הנחל במספר מוקדים ולהתחיל לבצע בו שאיבות, בהתאם לתוכנית החירום הלאומית לטיפול באירועי זיהום ים ושמן. "בהמשך הנחל מוצבים מספר סופגים ולכן חלק מהשמנים והדלקים כבר נספגו", ציין בטלהיים. במשרד סיכמו כי עם תום האירוע תיערך בדיקה מקיפה ואם יהיה צורך, תפתח חקירה בנושא.

 

בשנים האחרונות עובר נחל הקישון מאמצי שיקום נרחבים, אולם לפי שעה מעריכים במשרד כי אירוע זה לא יפגע פגיעה חמורה בשיקום הנחל.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

לדברי שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון, מימדי הנזק הסביבתי עדיין לא ידועים, אך השפעתם על המערכת האקולוגית בנחל היא ללא ספק שלילית. "כל עוד מוזרמים קולחי המפעלים לקישון, ימשיך הנחל לסבול מזיהומים והשפעות שליליות", אמרה. "רשות נחל הקישון פועלת לטיפול מהיר לצמצום נזקי זיהום הנחל בשמנים. במקביל, מנתחת את מכלול הגורמים שהביאו לידי הזיהום ותפעל למצות את הדין עם האחראים", נמסר מהרשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזיהום בקישון
צילום: אלון בן מאיר
מומלצים