שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  בעלי הברים נחנקים: סובלים מהעישון ומהעירייה
  החוק דורש ממנהלי הברים למנוע עישון, הבליינים כועסים כשמבקשים מהם לכבות את הסיגרייה או לעשן בחוץ, והעירייה לא שולחת פקחים אך מגישה תביעות. החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים - גרסת בעלי הברים

  אם בטעות חשבתם שלנו, בעלי הברים, הפאבים, המסעדות ושאר מקומות הבילוי לא מפריעה בעיית העישון, אז אתם טועים...

   

  אני בעל בר בשדרות רוטשילד בתל אביב, מזה כשבעה חודשים, וכמובן שגם אצלנו בבר תופעת המעשנים קיימת במלוא הדרה.

   

  על פי חוק, תפקידו של מנהל הבר הוא לנקוט בכל האמצעים הסבירים בכדי למנוע עישון. האמצעים הסבירים הם:

  1) לתלות שלטים האוסרים על העישון במקום.

  2) לא להגיש מאפרות.

  3) לפנות ללקוח ולבקש ממנו לכבות את הסיגריה.

  4) להתקשר למוקד העירוני ולהזמין פקח שיוציא את זעמו על מפר החוק.

   

  כך אנו פועלים, ואני מאמין שמלבד מספר בעלי ברים בודדים שפשוט לא מתעניינים באכיפת חוקים באופן כללי, רוב הברים פועלים כמונו.

   

  במהלך שבעת החודשים בהם אני מנהל את הבר, ביצעתי למעלה ממאה פניות למוקד העירוני שלא גררו אפילו ביקור אחד מצידם. באופן עקרוני, הייתי יכול פשוט להתפלל לאלוהים שיעצור את העישון ותגובתו הייתה זהה לזו של העירייה.

   

  כיום תפקידו של אחד העובדים בבר, המוגדר "א. סיגריות", הוא להוציא את פורעי החוק לעשן בחצר. התגובות של המבלים נעות בין פליאה: "איך יכול להיות שלא מעשנים בבר?"; לעצבים "מי אתה בכלל?!".

   

  אנחנו בעלי הברים מצטיירים כפורעי חוק אם אנחנו לא אוכפים את החוק, כהורגי שמחות אם אנו כן אוכפים את החוק ובכל מקרה - נתבעים ומקבלים דו"חות.

   

  כיום מתנהלות שתי תביעות כנגדי: הראשונה, בקשה לתביעה ייצוגית על סך 12,700,000 על מפגעיי העישון (סכום מכובד לכל הדעות!).

   

  התביעה השנייה הוגשה כתביעה פלילית בגין עישון מצד העירייה - אותה העירייה שלא הגיעה מעולם למרות תחנונינו, כפי הנראה בעקבות תלונה שהוגשה נגד הבר.

   

  השיטה בניו יורק: עישנת? לך לכלא

  עישון בברים הוא עובדה קיימת במדינת ישראל. אם אנו רוצים לשנות את המציאות בשטח, סגירת בר כל מספר חודשים על ידי תביעה ייצוגית בומבסטית היא בטח לא הדרך.

   

  בערים רבות מסביב לעולם אין עישון בכלל בברים, אני לא מאמין שהחיבור של "בירה + סיגריה" הוא חובה רק במדינת היהודים...

   

  גם בניו יורק השילוב "בא טוב", אבל שם, העירייה אוכפת את החוק - עישנת? לך לכלא ליום וחצי, אין ספק שזו תהיה הפעם האחרונה שלך.

   

  אם העירייה הייתה רוצה לאכוף את החוק, היינו שוכחים את ריח העשן מהר מאוד. אני בספק אם יש אדם אחד במדינת ישראל שהחנה את רכבו בשדרות רוטשילד בתל אביב ולא קיבל דו"ח חניה תוך פרק זמן של עד 10 דקות. 

   

  בצמוד לבר שלי עובר פקח כל 10 דקות, והוא מעולם לא נכנס להגיד שלום, ואולי בטעות גם לאכוף איזה חוק או שניים...

   

  יש (על פי הדו"ח המוגש לשר לאיכות הסביבה מידי שנה) כ-220 פקחים בעיריית תל אביב. כל אלו חילקו במשך שנת 2008 כ-2,000 דו"חות על עישון, מתוכם כ-1,500 ניתנו בקניונים (כנראה שיותר נוח לתת דו"ח במזגן של הקניון).

   

  הנתונים הללו משאירים אותנו עם קצת יותר מ-2 דו"חות לפקח בשנה בברים, מסעדות וכו'. ממש נינג'ות הבחורים האלו.

   

  אני לא יודע מדוע אין העירייה אוכפת את החוק. אולי היא לא רוצה שאנשים יחשבו שבתל אביב לא מעשנים וזה יפגע בתדמית הבילויים של העיר, ואולי היא פשוט לא רוצה שהפקחים שלה יריבו עם לקוחות. כך או כך, את האכיפה היא משאירה לבעלי הברים.

   

  מיותר לציין שאני, שכן אוכף את החוק, פוגע קשות בקהל המבלים - ויש כאלה שמעדיפים לעזוב. כמעט ולא קיימת חבורת בליינים שבכוחותיה לא נמנים מעשן או שניים, והם כבר ידאגו לגרור את הקבוצה כולה למקום בו "מותר" לעשן.

   

  לסיכום, אל תחשבו שאנחנו רוצים שיעשנו בברים. אנחנו, הברמנים, התקליטנים וכל הצוות (גם אלו שכן מעשנים) סובלים מזה יותר מכולם - אנחנו שם כל יום וכל הלילה.

   

  מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "עיריית תל-אביב-יפו אוכפת את חוק מניעת עישון החל מחודש נובמבר 2007, בהתאם לתוכנית עבודה מסודרת. האכיפה מתבצעת באמצעות קריאות דרך המוקד העירוני או בפעולה יזומה של הפיקוח. חלק מהפניות למוקד השרות 106 מטופלות בזמן אמת וחלק נבדקות במסגרת פעילות השוטפת עקב אילוצי כוח אדם. שכן, יש לזכור כי המדינה לא הקצתה משאבים נוספים לרשויות בנושא מניעת עישון לפיכך האכיפה מתבצעת בהתאם לסדרי עדיפויות עירוניים ומקצועיים. פעילות האכיפה מתבצעת בדרך כלל בשיתוף משטרת ישראל.

   

  "להלן הנתונים המסכמים לשנת 2009 (נכון לאוגוסט 2009):

  * ביקורות בעסקים - 2,886

  * עסקים שנמצאו תקינים - 2,221

  * דו"חות למעשנים - 1,352

  * דו"חות בגין אי הצבת שילוט "איסור עישון" כנגד בעלי עסקים - 5

  * דרישות להצבת שלטי "איסור עישון" - 0

  * דו"חות כנגד בעלי עסקים בגין הצבת מאפרות - 17

  * דו"חות נגד בעלי עסקים על אי מניעת עישון - 149.

   

  "עד כה הוגשו למעלה מ-30 כתבי אישום על בסיס תלונות של אזרחים, כולם ברים, ובימים אלה נבחנות תלונות נוספות וביסוסן לשם הגשת כתבי אישום נוספים".

   

  הכותב הוא בעל בר בתל אביב

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בעלי הברים נחנקים: סובלים מהעישון ומהעירייה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "אנחנו סובלים מהסיגריות כל יום וכל לילה"
  צילום: תומי הרפז
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים