שתף קטע נבחר

השפים בבסיס צלו סטייק, נתניהו ביקש לוף

בחטיבת שגיא יצאו כולם מגדרם כדי לארח את ראש הממשלה בתום הסיור בגבול מצרים: לבסיס הובא שף ממלון באילת שחזר לשירות קבע, ושף נוסף הוקפץ למילואים. אלא שאז התיישב נתניהו מול האומצה העסיסית - וביקש לוף. בדרך, במסוק, ערך רה"מ לטייס בוחן פתע על עמדותיו המדיניות

רבים ששירתו בצה"ל עדיין מתעוררים מדי פעם באמצע הלילה שטופי זיעה קרה, אחרי עוד סיוט שבו מופיע אותו קציץ בשר בקופסת שימורים מתוצרתו של ריכרד לוי - הלוא הוא הלוף המפורסם. אבל יש גם יוצאי דופן: חייל אחד מסיירת מטכ"ל, בנימין נתניהו שמו, דווקא זוכר בערגה את הקציצה הנאה והרוטטת. כשהתיישב היום (ה') לשולחן ארוחת הצהריים בהר שגיא, במהלך הסיור בגבול מצרים, ביקש מרס"ר המטבח לדעת אם יש עוד דבר כזה בצבא. הטבח הלך, חיפש, מצא - והגיש לראש הממשלה לוף. נתניהו אכל אותו לתיאבון ואף שיבח את טעמו - למרות שכמנה עיקרית, בצלחתו, היה מונח כל אותה העת סטייק לתפארת.

 

את רוב יומו, בילה ראש הממשלה במסוק היסעור שבו נערך רוב הסיור מעל הגבול. במהלך הטיסה הלוך לכיוון גבול מצרים, לאחר שקרא את העיתון והחליף כמה פתקים עם מנכ"ל משרדו, אייל גבאי, ועם אחראי האירועים גיל שפר, ניגש נתניהו לחלון כדי להביט בנוף. לאחר מכן ביקש - וקיבל - את המקום המיועד למכונאי הטיסה, בין שני מושבי הטייס, מעט מאחוריהם. מנקודה זו ועד לנחיתה חזרה בירושלים בסוף היום, הפך מושב זה למקומו הקבוע. ראש הממשלה היה קשוב לקשר הפנימי בין הטייסים, וניהל עמם שיחה מתעניינת, מקבל הסברים על הנוף ועל דרך ההטסה של המסוק הענק והוותיק.


"הנה הנ"צ!" נתניהו במסוק (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

בהשקיפו מהחלון, החל ראש הממשלה לפתע לזהות נקודות ציון בשטח, שהוא זוכר מניווטיו בימי השירות הצבאי. הוא אף נקב בנקודת הציון המדויקת של כמה נקודות בשטח - אלא שאז התעורר ויכוח עם אחד הטייסים, שאמר כי מדובר בנ"צ אחר. הוויכוח הוכרע בקלות: הטייס שלף מפה - והתברר שראש הממשלה הוא שצדק.

 

לאחר מכן סיפר קברניט המסוק כי במסגרת לימודיו בימים אלה במכללה לביטחון לאומי, הוא צריך להשתתף בסימולציה שבה הוא מדמה את ראש הממשלה במו"מ מול הפלסטינים. "אז מה אני חושב על המו"מ עם הפלסטינים?", שאל נתניהו. הקברניט השיב את שהשיב, ונתניהו לא היסס: "תשובה מדויקת".


יורדים מהמסוק. "אוויר מצוין יש כאן" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

זכרונות מה"יחידה": "לכל הר יש שני צדדים"

בשעת צהריים נחת המסוק בבסיס חטיבת שגיא שבהר שגיא - שם יצאו המפקדים והרס"רים מעורם כדי לפנק את האורח הנכבד. בכל זאת, לא רק שמדובר בראש ממשלת ישראל - זו גם ראש הממשלה הראשון שמוכן סוף סוף להגשים את המלצת צה"ל ולהקים גדר לאורך גבול מצרים, שתחסוך המון זיעה במאבק הסיזיפי מול מאות ואלפי המסתננים והמבריחים.

 

עד כדי כך התאמצו בחטיבה, שהחליטו לתגבר את הטבח המקומי בחדר האוכל בשני שפים נוספים - אחד שחזר לקבע לשירות קבע לאחר שמאס בעבודתו באחד המלונות באילת, ושף נוסף שעדיין עובד בשגרה בבית מלון בעיר, וכנראה הובא למילואים. האוכל נראה בהתאם: ממוצרים בסיסיים שמחולקים לכל בסיס צה"ל - יצאה ארוחת גורמה.


נתניהו צופה לסיני. העיניות פתוחות, אל דאגה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

מהבסיס יצאה המשלחת לסיור בהר שגיא. ראש הממשלה נלקח לנקודת תצפית סמוך לגבול, שם שמע סקירות, שאל שאלות וצפה אל תוככי סיני,

ארץ ההברחות (במשקפת ששלושה אנשים שונים בדקו לפניו כדי לוודא שעיניותיה פתוחות - שלא יחזור חלילה מקרה עמיר פרץ).

 

כשהגיע הזמן לחזור לבסיס, רצו כל אנשי הפמלייה למכוניות שלהם, העיתונאים למכוניות שהובילו אותם, ורק ראש הממשלה התעקש לעשות את כל הדרך ההררית חזרה, קילומטר שלם אורכה, ברגל. את המחיר שילמו סגן הרמטכ"ל בני גנץ, אלוף הפיקוד יואב גלנט, ומאבטחי השב"כ. במהלך ההליכה, סיפר ראש הממשלה שב"יחידה" הוא למד ש"לכל הר יש שני צדדים" - וגרר את הקצינים הבכירים ופמלייתו לטפס על איזה ג'בל שקיצר את הדרך חזרה לבסיס. "אוויר מצוין יש כאן", אמר בתום התיזוז המשותף, עם הגיעו, נינוח, לארוחת הצהריים הדשנה שציפתה לו. ואז הוא ביקש לוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו עם חיילות בגדוד קרקל
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
בתיאבון!
צילום: אבי רוקח
מומלצים