שתף קטע נבחר

מעל הראש של מיטשל: חילופי האשמות הדדיים

יום אחרי שהנשיא האמריקני הביע פסימיות, השליח נפגש עם אבו מאזן. עריקאת: "דרישות ישראל הסיטו את רכבת השלום ממסלולה". נתניהו: "אנחנו לא מציבים תנאים, די לבזבז זמן". הפלסטינים מחו על הכרזת אוניברסיטה באריאל

ג'ורג' מיטשל ממשיך בסבב השיחות, אבל שככל שהזמן חולף - נראה שהזירה המדינית נכנסת עמוק לתוך המקפיא. אחרי פגישתו של השליח האמריקני עם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר הערב (יום ו') מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, כי הרשות אינה מוכנה לשוב לשולחן המשא ומתן בצל התנאים הישראליים. ראש הממשלה נתניהו מיהר להגיב.

 

"ראש הממשלה מדגיש שוב שישראל אינה מציבה תנאים לכניסה למשא ומתן", נמסר מלשכתו. "הפלסטינים הם שמטרפדים את התנעת המשא ומתן, על ידי זה שהציבו תנאים שלא דרשו בעבר מאף ממשלה בישראל". נתניהו קרא לראשי הרשות הפלסטינית "להפסיק ולבזבז זמן על דיבורים שתכליתם 'איך להיכנס לתהליך', לשבת למשא-ומתן ולבחון כיצד ניתן לקדם ביטחון שלום ושגשוג לשני העמים".


אבו מאזן ומיטשל, היום ברמאללה (צילום: רויטרס)

 

עריקאת אמר לעיתונאים ברמאללה כי הנשיא הפלסטיני ביקש ממיטשל שארצות הברית תפעל להסרת התנאים שמציבה ישראל בפני חידוש המשא ומתן, וכן תפעל להפסקת הצעדים שהיא נוקטת בשטח "כדי ליצור עובדות מוגמרות ובמטרה להפוך את המשא ומתן לסדרת תכתיבים, שפוגעים בין היתר בתפיסות של הממשל האמריקני כפי שהן מיוצגות על ידי הנשיא אובמה ועל ידי הסנאטור מיטשל", כהגדרתו.

 

לדברי עריקאת, התעקשות ישראל לשמור על שליטתה בבקעת הירדן - המהווה 28 אחוזים מהגדה המערבית; סוגיית גושי ההתנחלויות - ששטחם נע בין 12 ל-14 אחוזים מהגדה; הסירוב לשאת ולתת על ירושלים; התנאי של הכרה במדינה יהודית; והדרישה לפירוז המדינה הפלסטינית - "כל אלה הסיטו את רכבת השלום של הנשיא אובמה ממסלולה, וזאת המציאות".

 

הבכיר הפלסטיני הודה שבין הרשות לארה"ב קיימים חילוקי דעות לגבי חידוש המשא ומתן המדיני, אך אמר ש"על הממשל לשכנע את ישראל לפעול נגד התנאים של נתניהו, שכן הפסקת ההתנחלויות אינה רק תנאי פלסטיני, היא מחויבות ישראלית הנגזרת מתהליך השלום".

 

"אובמה מחויב להשקיע מאמצים לחידוש התהליך"

עריקאת גם חזר על הדרישה הפלסטינית שהמשא ומתן יחודש מנקודה שבה הופסק עם ממשלת אולמרט. לדבריו, אבו מאזן העלה בפני מיטשל את צעדי ישראל בגדה, במיוחד סוגיית הרס הבתים, ההכרזה על מכללת אריאל כאוניברסיטה וכן ההתעקשות להמשיך ולהחזיק בבקעה.

 

אתמול נפגש מיטשל עם הבכירים בירושלים, בהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. השיחות נערכות ברקע הצהרתו המפוכחת של הנשיא האמריקני, ברק אובמה,

 לפיה "המאמצים שלנו לא בשלב שהייתי רוצה שיהיו... שני הצדדים אינם מוכנים לבצע מחוות אמיצות הנדרשות להתנעת התהליך".

 

לפי עריקאת, בניגוד לרושם שנוצר בעקבות דברי אובמה, מיטשל הבהיר לפלסטינים שהנשיא ממשיך להיות מחויב להשקיע מאמצים לחידוש התהליך המדיני, כדי שזה יוביל למדינה פלסטינית עצמאית.

 

בתום הפגישה אמר דוברו של אבו מאזן, נביל אבו-רודיינה, כי הנשיא הפלסטיני יחל ביום שני סיור אירופאי שיכלול את רוסיה, בריטניה וגרמניה. אבו רודיינה אמר כי בפגישותיו עם מדבדב, בראון ומרקל, יעלה אבו מאזן את המבוי הסתום שאליו נקלע התהליך המדיני "בגלל תנאי נתניהו ובגלל ההתעקשות הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עריקאת ומיטשל, היום ברמאללה
צילום: AP
מיטשל ונתניהו, אמש בירושלים
צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב
מומלצים