שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הממשלה: עובדים זרים לוקחים עבודה לעניים

  מנתונים שיוצגו לשרים עולה כי נכון לדצמבר 2009 ישנם כ-255 אלף עובדים בשוק העבודה בישראל, מהם רק 77 אלף עובדים חוקיים המועסקים בסיעוד, חקלאות, בניין, מסעדנות ותעשייה. הצעת החוק כוללת את הגדלת הקנסות, הגבלת כניסה והגברת האכיפה כלפי מעסיקי עובדים זרים לא חוקיים

  הממשלה עומדת לאשר הבוקר (א') שורת צעדים במסגרת קביעת מדיניות בתחום העובדים הזרים. באחד הסעיפים נאמר כי יש "לפעול להעלאת רמת המודעות הציבורית להיקף בעיית העובדים הזרים הלא-חוקיים והשלכותיה על כוח העבודה הישראלי הלא-משכיל וכן להעדפת עובדים ישראלים, ככל שניתן".

   

  בדברי ההסבר להחלטה נאמר כי שיעור העובדים הזרים מסך המועסקים במגזר העסקי עמד ב-2008 על 10.4%, בעוד ששיעור האבטלה באותה השנה היה 6.1%, "שיעור האבטלה גבוה במיוחד בקרב עובדים ישראלים לא-משכילים המתחרים על מקומות העבודה שבהם מועסקים זרים".

   

  מנתונים שיוצגו לשרים עולה כי נכון לדצמבר 2009 ישנם כ-255 אלף עובדים זרים בשוק העבודה בישראל. מהם 77 אלף עובדים חוקיים המועסקים בסיעוד, חקלאות, בניין, מסעדנות ותעשייה. היקף העובדים הלא חוקיים נאמד ביותר מ-125 אלף. מספר הפלסטינים הנכנסים לעבודה בתחומי הקו הירוק מדי יום באופן חוקי - עומד על כ-28 אלף. מספר השוהים הבלתי חוקיים נאמד ב-25 אלף. מספר המסתננים מגבול מצרים נאמד בכ-19 אלף, מהם רק מעטים זכו למעמד פליט.

   

  בין יתר הצעדים שהממשלה תאשר גם הגבלה על המקום הגאוגרפי שבו יוכל העובד הזר לעבוד, הקנסות יעודכנו וגם הליכי גביית הקנסות. החייבים עלולים למצוא עצמם ללא דרכון וללא רשיון נהיגה. בנוסף מתכוונת הממשלה לפעול להגביל כניסה של עובדים זרים בלתי חוקיים מתחומי הרשות הפלסטינית ובאשר לאלו שנכנסים ברשיון - להגביר את האכיפה הנוגעת להשוואת עלות שכרם לעלות העסקת עובדים ישראלים.

   

  הממשלה גם תאשר הצעת החלטה לטיוטת חוק שהייה שלא כדין (איסור סיוע), שיזם המשרד לביטחון פנים.

   במצב כיום, עלול מסיע של עובד זר בלתי חוקי להישפט לשנתיים מאסר או קנס. בחוק החדש, ניתן יהיה לשפוט לעונשי מאסר ארוכים יותר - עד חמש שנים במקרה שבו הנאשם יארגן שירותי הסעה לזרים.

   

  הצעת החוק הממשלתית קובעת גם צעדים להגברת האכיפה כלפי מעסיקי עובדים זרים לא חוקיים, צמצום מספרם של השוהים שלא כדין ושל העובדים הזרים הלא חוקיים, צמצום התמריץ להבאת עובדים זרים וטיפול בנושא גביית דמי תיווך בניגוד לחוק והעלאת המודעות הציבורית לתופעה.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתריע מפני העובדים הזרים. נתניהו
  צילום: AP
  מומלצים