שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו פוצץ עסקת שליט? "דרושים עצבי ברזל"

  מקורותיו של ה"דר שפיגל" הגרמני דיווחו כי המו"מ עומד כעת בפני כישלון סופי, לאחר שראש הממשלה הודיע למתווך הגרמני כי הוא חוזר בו גם מההבנות שכבר הצליחו להגיע אליהן. לשכת רה"מ: המו"מ מורכב, ודורש "עצבי ברזל"

  לאחר כמה שבועות מחוץ לכותרות, האם עסקת שליט מתמוססת סופית? לפי פרסום הבוקר (יום ') בעיתון הגרמני "דר שפיגל", ראש הממשלה בנימין נתניהו משך בחזרה את ההצעה האחרונה שהגישה ישראל לחמאס במסגרת הדיונים על עסקת שבויים. לפי מקורותיו של העיתון, במצב העניינים שנוצר, המו"מ על העסקה כולה עומד בפני כישלון. בלשכת רה"מ נמנעו מהתייחסות ישירה לטענות ואמרו כי המו"מ הוא תהליך ממושך ומורכב.

   

  ישראל העבירה את הצעתה לחמאס לפני כחודש, ובה רשימת האסירים שהיא מוכנה לשחרר, ובהם אלו שנדרש לגרשם לעזה או לחו"ל. בחמאס השיבו בשלילה להצעה לאחר שבוע, אך גם הדגישו כי "המגעים יימשכו". מאז לא דווח על התקדמות כלשהי, כשהצדדים ממשיכים להאשים איש את רעהו במבוי הסתום שאליו הגיעו המגעים.

   

  לפי הפרסומים השונים, עיקר המחלוקת הוא סביב שחרורם של כמה מראשי הזרוע הצבאית של חמאס האחראים לפיגועים רבים, וכן מחלוקת על זהותם של האסירים שיגורשו - וכן על משך תקופת הגירוש. לפני כשבועיים עוד הודיע ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, על "תשובה סופית בתוך ימים", אולם מאז ירד הנושא מהכותרות.

   

  "נתניהו החליט שהדס הלך רחוק מדי"

  מקורותיו של ה"דר שפיגל" מוסיפים, כי נתניהו אינו מוכן שהמו"מ על העסקה יימשך במתכונתו הנוכחית. המקורות גילו, כי זמן קצר לפני חג המולד הפתיע ראש הממשלה את המתווך הגרמני, והודיע שהוא מושך בחזרה את ההסכמות שאליהן הגיעו הצדדים ומחשק את עמדת ישראל. ישראל, נטען, חזרה בה מהסכמתה לזהותם של כמה מהאסירים שישוחררו.

   

  העיתון מצטט מקורות בירושלים, לפיהם במשך כמה חודשים העניק נתניהו למתווך הישראלי, חגי הדס, יד חופשית בניהול המו"מ מבלי שהתערב בפרטים,

  אולם משהגיעה העת לקבל החלטות ולחתום על ההסכם, החליט נתניהו כי הדס "הלך רחוק מדי", וכי חלק מההסכמות אינן מקובלות עליו.

   

  בלשכת ראש הממשלה סירבו היום להתייחס באופן ספציפי לדיווח הגרמני, אך בהודעה שפורסמה הסכימו לומר כי "המשא-ומתן להחזרת גלעד שליט הוא תהליך ממושך ומורכב, שדורש עצבי ברזל. ראש הממשלה נחוש לכל אורך התהליך לשמור על האינטרסים הבטחוניים של מדינת ישראל. עמדתו העקבית היא, שיש לאזן בין הרצון העז של כולנו להביא את גלעד הביתה בריא ושלם, לבין הצורך למנוע מאסירים מסוכנים מאוד וכאלה שרצחו במו ידיהם לחזור למקומות שמהם יוכלו לפגוע באזרחי ישראל".

   

  ההתייחסות הפומבית האחרונה של ראש הממשלה לעסקת שליט הייתה לפני כשבועיים, אז אמר נתניהו לשרי הליכוד כי ישראל "לא תסכים לשחרר את רבי המחבלים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חזר בו? נתניהו
  צילום: רויטרס
  הרחיק לכת? הדס
  צילום: משה מילנר לע"מ
  מפגן למען גלעד שליט, בחודש שעבר
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים