שתף קטע נבחר

גפני ממריד את הרשויות: צאו למאבק באוצר

יו"ר ועדת הכספים קרא לראשי השלטון המקומי לצאת למאבק ציבורי להגדלת מענקי האיזון ל-2010: "אעשה בקואליציה כל מה שניתן כדי לפתור את הבעיה שפוגעת ב-1.5 מיליון חלשים". ראש עיריית אופקים: "כיפת ברזל לא תעזור לנו לעמוד בחזית מול הטילים אם לא יהיה חוסן חברתי"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), המריד היום (ב') את הרשויות המקומיות לצאת למאבק ציבורי מול האוצר בגיבוי הוועדה להגדלת מענקי האיזון ל-2010. "כלום לא ייצא מהדיון היום מלבד זה. התלבטתי קודם אם לחכות לדיונים פרטניים עם האוצר או להכריז על המלחמה, אבל אני מסתפק במאבק", אמר גפני. 

 

גפני אמר את הדברים בעקבות ראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה, שדיבר בשם הרשויות המקומיות, ואמר: "המדינה מתייחסת אלינו כמכשול שלא שווה כלום. אין לנו ברירה, אלא לתת לאוכלוסייה להתעמת ישירות עם האוצר". 

 

הדיון נועד לחפש דרך להגדיל את המענקים שירדו השנה להיקף ארצי של 1.8 מיליארד שקל לכל הרשויות, לעומת 2.4 מיליארד ב-2009 ו-3.5 מיליארד קודם לכן. גפני הזכיר כי בשנה שעברה החליט האוצר לקצץ 300 מיליון שקל מהסכום שנקבע, אבל החזיר את הכסף לאחר מכן בעקבות לחצים.

 

בוסקילה אמר: "אין השנה בור עמוק יותר בלי תחתית. המענקים שואפים לאפס ברשויות רבות, כ-100 רשויות שקיבלו את המענק ב-2009 גמרו את השנה בגירעון, וזה בנוסף לקיצוץ של עשרות אחוזים בתקציבי הפיתוח עם קיצוצים כאלו אף רשות לא יכולה לנהל תקציב. בעיית מענקי האיזון נובעת ממקור אחד - הם לא מאורגנים בתקציב. כל שנה זה נושא למיקוח". 

 

יוזמה: לעגן את המענקים בחוק חדש

ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה כי אין פיתרון אחר אלא לעגן את המענקים בחוק חדש. ח"כ שי חרמש (קדימה) הודיע מיד על תמיכתו בחוק רגב. גם ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) הצטרפה, אבל בהסתייגות ש"חוק לא יהיה כאן, אלא רק הצהרת חוק בלי לחץ פוליטי משולב שיופעל על הממשלה".

 

גפני הקדים והודיע כי הוא מתכון לקיים משא ומתן עם האוצר על הגדלת המענק השנה. השיחות עם שר האוצר יובל שטייניץ יתחילו עוד השבוע, לאחר ששטייניץ הזמין את גפני אליו במטרה לשכנע אותו להסיר את התנגדותו להמשך תקציב המדינה הדו-שנתי כשועדת הכספים כולה מתנגדת לו.

 

בעקבות הצעקה שהשמיע בוסקילה בשם כל עמיתיו, שינה גפני כיוון ועודד את הרשויות לצאת מיד למאבק ציבורי מבלי לחכות לתוצאות המשא ומתן שלו. 

 

אורון לגפני: הוועדה שלך אישרה את הקיצוץ

גפני התעמת מיד בפתח הדיון עם ח"כ חיים אורון (מרצ) ואמר: "עיניי חשכו למראה הקיצוצים הצפויים בעשרות האחוזים ברשויות רבות השנה, לאחר שנה קשה לא פחות ב-2009. בהרבה רשויות המענק שואף לאפס, כך אי אפשר לנהל רשות מקומית". 

 

אורון שיסע אותו בלגלוג: "מתי זה נודע לך? אתה מדבר כאילו ההחלטה התקבלה בירדן ועכשיו הגיעה אלינו. הלא זה היה בתקציב הדו שנתי שהקואליציה שלך אישרה בוועדה הזו. לפחות תאמר - טעינו". גפני הגיב: "נכון שתמכנו בקיצוץ המענקים, אבל סיכמנו לאחר מכן עם האוצר שהקיצוץ יוחזר וננהל משא ומתן על הקיצוץ הגדול שצפוי השנה. יש הבדל בין אווירת המשבר שבה היינו בשנה שעברה עם כל חוסר הוודאות מה ייקרה בעולם, אבל המציאות השתנתה והאוצר לא יכול להמשיך לנצל את הרצון הטוב שלנו".  

 

מנכ"ל משרד הפנים, גבי מימון, אמר שחלק מהבעיה היא בבסיס נתוני הלמ"ס על המצב הסוציו-אקונומי של כל רשות שקובע את גובה המענק. הבסיס נקבע לפני ארבע שנים והוא אינו מביא בחשבון את מה שהתרחש מאז ברשויות.

 

"בעסק הזה יש או רעים או טיפשים"

ראש עיריית אופקים, צבי גירנוולד, אמר: "בעסק הזה יש או רעים או טיפשים. שלילת המענק מפילה מגדל של עשרות מיליוני שקלים שנבנו על המענק מתמיכות אחרות. כיפת ברזל לא תעזור לנו לעמוד בחזית מול הטילים אם לא יהיה חוסן חברתי ושווה לממן את החוסן הזה, אפילו על חשבון קיצוץ בתקציב הביטחון".

 

גפני סיכם שהצעת החוק תעגן את מענקי האיזון ותוגש על ידי הוועדה אחרי שיחות שיקיים בעניין זה עם שר האוצר וראש הממשלה. הוא דרש ממנכ"ל משרד הפנים לפעול לחזרה להמלצות ועדת גדיש שהעמידו את מענקי האיזון על היקף של ששה מיליארד שקל.

 

יו"ר ועדת הכספים סיים באומרו: "אני מכריז בזה על מאבק למען השלטון המקומי יחד עם כל הרשויות המקומיות. אעשה בקואליציה כל מה שניתן כדי לפתור את הבעיה שפוגעת ב-1.5 מיליון חלשים, כי אם לא נפתור את המצוקה הזו, זה יהרוס את החברה שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה גפני
צילום: אוריה תדמור
מומלצים