שתף קטע נבחר

צילום: יעל אילן, לע"מ

מי פורח עכשיו? מדריך פרחי חורף למתחילים

צהובים, אדומים, ורודים ובכל צבע שתרצו - הפרחים כבר מכסים את הארץ, ולכבודם סקרנו את אלו הנפוצים שתפגשו בטיוליכם. נותר לכם רק להדפיס ולצאת אל הטבע - הפרחים מחכים לכם!

החזאים דיווחו לנו בימים האחרונים כי בט"ו בשבט יהיה מזג אוויר יפה - ולכן אך טבעי שחובבי הטבע ינצלו זאת כדי לבלות את חג האילנות ואת סוף השבוע במחוזות הפריחה של אחרי הגשמים. אז בואו נכיר מעט מהמינים של פרחי החורף שמוּכּרים פחות ואת תכונותיהם.

 

בישראל השחונה מתרכזת עונת הפריחה של רוב הצמחים החד-שנתיים במספר חודשים מצומצם, מדצמבר-ינואר ועד אפריל-מאי. השנה, באופן מיוחד, ישנה פריחה שופעת כבר בינואר.

 

  • לא לשכוח: חלק מהפרחים מוגנים, וגם אם אינם - אנא שימרו עליהם. עדיף לא לקטוף.

 

אדום לוהט: הכלנית המצויה

פרחים בצבע אדום נדירים בין פרחי הבר בארץ האדומה והאהובה. הכלנית המצויה פורחת עכשיו באלפיה כמעט בכל הארץ. מיד אחריה תפרח הנורית ואחריה, או יחד איתה, יפרחו הפרגים למיניהם.


פורחת עכשיו באלפיה כמעט בכל הארץ. הכלנית המצויה (צילום: עמרם אשל)

 

פרחים אלה מכונים "פרחי צלחת אדומים". הכלניות הפורחות בדרום ובמרכז רובן אדומות, ובצפון ישנם גוונים רבים ושונים, וכולם בני מין אחד! הכלניות הינן בין הגדולות והבולטות בפרחי ארצנו, ולכן נקשרו להן כתרים רבים, שירים וגם בולים שהוקדשו להן. בדרום הארץ מתרחשת תופעה ייחודית בעולם של פריחת מרבדי כלניות עצומים.

 

רוב המאביקים אינם מבחינים בצבע האדום, לכן אין הם מעדיפים לבקר אצל פרחי הכלנית שאין להם צוף להציע להם, חוץ מחיפושיות מיוחדות בשם "אמפיקומה", הניזונות מהאבקה שבפרח, משום שהן נמשכות דווקא לצבע האדום. התאמה זו בין החיפושיות לפרחים מזכה את החיפושיות במזון עשיר - אבקת צמחים - ואת הצמחים בהפריה.

 

כתום: משפחת המורכבים

פרח השולף את ציפורניו (הפירות) כמו חתול, הוא ציפורני-חתול מצויות. ה"פרח" הוא תפרחת ממשפחת המורכבים. כל מה שנראה לנו כמו עלה כותרת הוא פרח לשוני, והציפורניים הן הפירות. גם פרח זה פורח עתה במרבדים ברוב חלקי הארץ, ומכיל כמה מינים דומים מאוד.


פרח השולף את פירותיו כחתול. ציפורן-חתול מצויה (צילומים: שרה גולד)

 

צהובים: משפחת המצליבים

חלק הארי של הפרחים הם בצבע צהוב - כך סיפר לנו פרופסור אבי שמידע. למשל: חרדל השדה, חרדל לבן, כתמה עבת שורשים, ניסנית, סביון וחרצית. ישנם פרחים הדומים כל כך, שגם מומחים לא יבחינו ללא בדיקה במגדיר.

 

הנה שני נציגים ממשפחת המצליבים - החרדליים, חרדל השדה וחרדל לבן. יש להם ארבעה עלי כותרת, והם מסודרים שניים מול שניים, כמו צלב. לעלי הצמח ולגבעוליו טעם של צנון וחרדל (מזרעיהם מכינים את החרדל). מבחינים ומגדירים את בני המשפחה בעיקר על ידי הפירות. מאוחר יותר בעונה פורחים גם מצליבים נוספים בפרחים צהובים, כגון לפתית, רשתון השדות וחטוטרן.


ארבעה עלי כותרת שמסודרים שניים מול שניים כמו צלב. חרדל לבן

 

לבנים: מראה של כלה בשמלה לבנה

כמה פרחים לבנבנים עם "איפור" בצבעים שונים פורחים בעונה זו.

 

רותם המדבר: שיח ממשפחת הפרפרניים, פורח בעיקר במדבר ובחולות שפת הים בפריחה שופעת, המשווה לשיח מראה של כלה בשמלה לבנה. לחלקי הפרח שלו שמות מעניינים הלקוחים מעולם השיט: החלק התחתון "סירה", מצדהּ שני "משוטים", ומעל "מפרש" בודד.

 

עירית גדולה: צמח זקוף, שעליו מרוכזים כשושנה בבסיסו, וגבעולו היחיד חסר עלים, נושא תפרחת מסועפת. בקרקע טמון איבר-אגירה בצורת ציצת-שורשים מעובים כאצבעות, המתרוקנות בראשית עונת הגידול. במקורות מזוהה הפרח עם היבלית, והיו נוהגים לאכול את קנה השורש לאחר קלייה, ולהשתמש באבקתו למטרות רפואיות ושימושיות שונות.

 

איריס ארצישראלי: איריס נמוך ולבנבן עם פסי רוחב צהובים. פורח השכם בבוקר, והינו האיריס הריחני היחידי בין פרחי הבר. לאיריס מבנה מרחבי מיוחד ושונה משל הפרחים האחרים. הפרח פורח בצפון הארץ ובמרכז, ויורד מעט לדרום, עד אזור באר שבע.


איריס נמוך ולבנבן עם פסי רוחב צהובים. איריס ארצישראלי

 

ורודים: מהחרמון ועד לאילת

מקור חסידה: צמחים בעלי פריחה ורודה או תכלכלה, הפורחים בכל רחבי הארץ - מהחרמון ועד אילת. לסוג זה מינים רבים והם דומים. מבדילים ביניהם לפי מבנה העלים והפירות. פירות הצמח נראים כמו מקור של חסידה, ומכאן שמם. לזרעים מצויד "זנב" ארוך ולרוב שעיר, שיורה את הזרעים על ידי התנתקות בתנועה סיבובית מהצמח - מחזה מרהיב ומעניין. ראו דוגמה של הפצה שנקלטה בזמן אמת במצלמה.

 

מרסיה יפהפייה: צמח ממשפחת המצליבים הפורח בחולות שפת הים. הצמח נמוך ובעל פריחה חיננית.


צמח ממשפחת המצליבים הפורח בחולות שפת הים. מרסיה יפהפייה

 

ציפורנית מצרית: ממשפחת הציפורניים. מייק לבנה מאתר צמח השדה מתאר את הצמח כך: "ראית מרבד-פריחה ורוד בחורף - ראית ציפורנית מצרית! זו השכיחה בציפורניות, ונפוצה הן בפרטים בודדים הן במרבדים צפופים של רבבות פרטים. מרבדים בולטים במיוחד נראים במטעי זיתים לפני החריש ובשדות נטושים זה מקרוב". הפרח נפוץ בעיקר בגליל.


מרבד פריחה ורוד בחורף. ציפורנית מצרית

 

  • למי שרוצה לדעת עוד ולהכיר לעומק את שפע הפרחים והצמחים הפורחים בארצנו, מומלץ לגלוש באתר "צמח השדה"

 

  • ביום שישי יתקיים הפנינג צלמים בשמורת נאות קדומים. כולם מוזמנים! צלמי אתר "צמח השדה" ופעילים נוספים יהיו בשטח ויסייעו למשתתפים לזהות את צמחי הבר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלנית מצויה
צילום: שרה גולד
רותם המדבר. שיח ממשפחת הפרפרניים
צילום: שרה גולד
מומלצים