שתף קטע נבחר

העימותים בגדה: "הולכים לאינתיפאדה חדשה"

בעוד שצה"ל טרוד בניסיון למנוע מההפגנות בכפרים בגדה לגלוש לאזורים נוספים, משוכנעים יוזמי המחאה שיצליחו להוציא את המהלך אל הפועל. "אבי ההפגנות" אמר ל-ynet: "ישראל לחוצה, בעולם מאמצים אותנו וגם ממשלות זרות מסייעות במימון"

העימותים בכפר נבי סאלח, שנוסף לאחרונה לרשימת מוקדי העימותים עם צה"ל בגדה, הצליחו לחזק בקרב יוזמי המאבק נגד גדר ההפרדה את התחושה שעלו על הדרך הנכונה במחאה.

 

בבית הדין הצבאי במחנה עופר התקיים אתמול (יום ג') הדיון בעניינם של ארבעה-עשר מפגינים שנעצרו בתקרית, בהם נער בן 14, שתי נשים וחבר בוועדה העממית של הכפר נעלין - שבו נרשמים

מדי שבוע עימותים קשים בין כוחות הביטחון לבין תושבי המקום ופעילי שמאל המסייעים להם. כל העצורים, למעט אחד, שוחררו לבתיהם. מחר תובא לפני בית הדין קבוצת מפגינים נוספת שחבריה נעצרו גם הם באותו האירוע.

 

העימותים בנעלין ובבלעין מהווים עבור צה"ל מטרד של ממש. אולם בעוד שבשני הכפרים נערכות ההפגנות במחאה על תוואי גדר ההפרדה, התפתח המאבק בנבי סאלח סביב סוגייה אחרת לגמרי. יוזמי המחאה טוענים כי הצליחו לעורר חשש ממשי בקרב כוחות הביטחון מפני "גלישת" המחאה האלימה מהכפרים לאורך תוואי הגדר למקומות רבים נוספים.

 

"המאבק העממי הוכיח את הצלחתו בבילעין ובנעלין, ולכן הוא הפך מודל לחיקוי שחצה כבר מזמן את גבולות הגדה, והצליח לגייס אלפי פעילים מכל העולם שמגיעים להשתתף בהפגנות", סיפר בשיחה עם ynet מוחמד חטיב, מי שנחשב ל"אבי המחאה" באותם הכפרים ונחשב לאחד מיוזמי ההפגנות.

 

המפגינים מגייסים תמיכה בעולם

חטיב, חבר בכיר בוועדה העממית נגד הגדר בבילעין, הוסיף: "אנו משקיעים מאמץ רב לגרום ללחץ על ישראל בחו"ל. הפעילים שלנו הביסו את התעמולה הישראלית בזכות התמונות שבהן הם נראים מוכים ופצועים כשהם נעצרים בהפגנות".

 

לדברי חטיב, "כבר בקרוב צפוי המאבק להתפשט לאזורים נוספים, גם בשל התסכול מהקיפאון המדיני, אך בעיקר בגלל התנכלויות המתנחלים והעובדה ששלטונות צה"ל לא עושים דבר כדי לעצור אותן".


העימות בנבי סאלח. "התמונות עוברות בכל העולם" (צילום: רויטרס) 

 

חטיב, שהביע שביעות רצון מהתקדמות ההפגנות ומההד שלדבריו הן יוצרות, העריך כי כבר בשנה הקרובה יצליחו אנשיו להבעיר את השטח כולו - לקראת מה שנראה בעיניו ניצחון. "אנחנו בפתחה של אינתיפאדה עממית, המחאה וההתנגדות צפויים להתפשט בדומה לאינתיפאדה הראשונה, רק שזו תהיה יצירתית הרבה יותר. אנחנו בטוחים שהמאבק הזה יהפוך את 2010 לשנת הניצחון על הכיבוש. זה גם בא לידי ביטוי בלחץ שאנו מזהים בקרב צה"ל והשלטונות הישראליים, שלא מצליחים להתמודד עם זה ולמנוע מכך לצבור תאוצה".

 

במקביל להפגנות השבועיות, משקיעים אנשי הוועדה מאמץ רב בעידוד החרם לסוגיו נגד ישראל בעולם, בסיוע גורמים בינלאומיים אחרים. "כל הגופים שקוראים לחרם עשו זאת תוך תיאום ושיתוף עמנו", אמר חטיב והוסיף: "גורמים בינלאומיים שתומכים בנו, בהם בין היתר גם ממשלות וגופים רשמיים נוספים, מסייעים במימון מאבקם המשפטי של העצורים. זהו כלי בולט במחאה נגד הכיבוש".

 

מגבירים את הלחץ: פשיטות ומעצרים המוניים

חטיב סיפר כי בעקבות החרפת העימותים בגדה החמירה ישראל את מדיניות הטיפול שלה במפגינים, ולדבריו - נוקטת כעת בקו אלים הרבה יותר: "עד לחודשים האחרונים, המרדף אחר הפעילים היה מסתיים עם תום ההפגנה. מאז, גם בהתאם לקריאות של אבו מאזן עצמו להרחיב את ההתנגדות, החל מרדף של ממש בדמות מעצרים ליליים בהיקף נרחב ופשיטות על הכפרים".

 

לדבריו, עצרה ישראל מאז חודש יוני האחרון בסך הכל 34 מפגינים - 21

מהם רק במחציתו האחרונה של החודש שעבר. במקביל, הציג נתונים שלפיהם - מאמצע חודש דצמבר ערך צה"ל לא פחות מ-16 פשיטות ליליות בכפר נעלין, שבהן נלקחו גם עצורים.

 

פעיל השמאל יונתן פולק, אחד ממובילי המחאה בגדה שנפצע בהפגנה בנבי סלאח, הוסיף כי ישראל הרחיבה את ניסיונותיה לדכא את המאבק באמצעים משפטיים. "האישומים נגד הפעילים מזכירים גם כן את מה שהתרחש בתקופת האינתיפאדה הראשונה", טען. "במקום פיגועים, האישום הפך להסתה - ובמקום חברות בארגונים לא-חוקיים, הם נאשמים כעת בהתקהלויות לא חוקיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנות בבילעין. מודל לחיקוי
צילום: AFP
יונתן פולק. נפצע בהפגנה, תומך במחאה
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים