שתף קטע נבחר

מיטשל בעקבות קיסינג'ר? "דילוגים עד הסדר"

בכיר פלסטיני אמר ל"אל-חיאת" כי בתגובה להצעת אבו מאזן שארה"ב תייצג את הפלסטינים במו"מ, הציע השליח האמריקני לערוך מסעות תיווך כדוגמת הנרי קיסינג'ר, שבהם יבקר בישראל, ברשות, בסוריה ובלבנון

נתלה באילנות גבוהים: השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, מציע לקיים "מסעות דילוגים" בין ישראל והרשות הפלסטינית, כדוגמת אלו שקיים בשנות ה-70 שר החוץ האמריקני הנרי קיסינג'ר, שתיווך בשיחות השלום בין ישראל למצרים בשנות ה-70. כך אמר גורם פלסטיני בכיר לעיתון "אל-חיאת" היוצא בלונדון.

 

לדברי הבכיר הפלסטיני, מיטשל הציע לצדדים שמסעות הביקורים שלו יכללו גם את סוריה ולבנון, בנוסף לישראל והרשות, וכי במהלכם יקיים דיונים באפשרות להגיע להסדר שלום אזורי.

הצעתו זו של מיטשל באה כהיענות לבקשה פלסטינית קודמת, שהצד האמריקני ייצג את הפלסטינים במשא-ומתן עד להגעה להסכם.

  

על פי הדיווח ב"אל-חיאת", אבו מאזן הציג את ההצעה למיטשל בסבב השיחות הקודם, כאלטרנטיבה למשא-ומתן ישיר עם ישראל, משום שמגעים כאלו, במקביל לבנייה הנמשכת בהתנחלויות, מחלישים את העמדה הפלסטינית. לדברי בכירים פלסטינים, מטרת ההצעה הייתה להעביר את הכדור לצד האמריקני, שמתמיד בדרישתו לחדש את המו"מ ללא תנאים מוקדמים. גורם פלסטיני בכיר אמר כי רק כך "תראה וושינגטון מיהו הצד המטרפד את המו"מ".

 

הצעה נוספת של מיטשל, שפירסמה שלשום סוכנות "רויטרס", היא לקיים מפגשי מו"מ ישראלים-פלסטיניים שיעסקו בנושאי החיים היומיומיים ובנושאים כלכליים, כמו גם בהסרת מחסומים ושחרור אסירים.

לדעתו של השליח האמריקני, צעדים מעין אלה יסייעו להשיב את האמון בין הצדדים באופן הדרגתי.

 

עם זאת, הבכירים הפלסטינים הוסיפו כי המחלוקת המרכזית שנותרה בעינה ומונעת את החזרה למשא-ומתן, היא המשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות. מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, הבהיר כי אין די בהקפאת הבנייה שישראל הכריזה עליה, ואמר כי ההתעקשות הישראלית בעניין זה היא שמונעת את חידוש השיחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן ומיטשל בפגישתם האחרונה
צילום: רויטרס
קיסינג'ר. מתווך לדוגמה
צילום: איי פי
מומלצים