שתף קטע נבחר

נעל נזרקה על ביניש בביהמ"ש, משקפיה נשברו

פיני כהן, בן 52, נכנס לדיון על קנביס רפואי, ושאל: "זו הנשיאה?". משנענה בחיוב, חלץ את נעלו, השליך ופגע בפניה - שנחבלו. "מעוצמת המכה היא נפלה מהכסא", סיפר ל-ynet עד ראייה. ביניש הוצאה מיד וקיבלה טיפול, ואילו המשליך - שיידה גם את נעלו השנייה אך פספס - נעצר על-ידי המאבטחים. הוא צעק לעבר השופטת: "מושחתת, הרסת לנו את החיים"

הלם ב"קודש הקודשים", אולם בית המשפט העליון: במהלך דיון שנערך הבוקר (יום ד') בבית המשפט בנושא הקנביס הרפואי, השליך אדם שנכח בדיון את נעליו על נשיאת בית המשפט, דורית ביניש. אחת הנעליים פגעה בשופטת, שמיד הוצאה מהאולם וקיבלה טיפול ראשוני. ביניש נחבלה בפניה, ומשקפי הראייה שלה נשברו מעוצמת המכה. משליך הנעל, פיני כהן, נעצר על ידי מאבטחי בית המשפט.

 

 

לפי הדיווחים מאולם בית המשפט, כהן בן ה-52 - שככל הידוע לא היה קשור בשום צורה לדיון שנערך באותה העת - נכנס לאולם בית המשפט, הצביע על ביניש ושאל: "זו הנשיאה?".

משנענה בחיוב, חלץ נעל, השליך אותה לעברה ופגע בפניה. לאחר מכן חלץ גם את נעלו השנייה ויידה אותה לעבר הנשיאה - אך היא התכופפה, והוא פספס. בשלב זה לחץ מזכיר ההרכב על לחצן המצוקה, והזעיק את מאבטחי בית המשפט. אלו נכנסו, התנפלו על האיש ולקחו אותו לחדר צדדי, שם נחקר על ידי המשטרה.

 

הדיון שנערך באולם בזמן האירוע עסק בעתירת חברת "תיקון עולם", המספקת ברישיון קנביס רפואי שהיא מגדלת בחממה ברמת הגולן לחולים קשים בישראל, שדרשה מבג"ץ להאריך את תוקפו של צו הביניים המונע ממשרד הבריאות לבטל את רשיונו של הארגון. בדיון ישבו מלבד ביניש גם השופטים אליקים רובינשטיין ועוזי פוגלמן, שהוצאו גם הם ללשכותיהם לאחר התקרית.

 

"היא שמה קרח ותיכף תחזור לדיונים"

דובר "תיקון עולם", שי מאיר, סיפר ל-ynet על האירוע: "הגיע איזה תמהוני לקראת סוף הדיון, אזרח מבוגר, ושאל את האנשים שישבו מאחורי אם זו הנשיאה של בית המשפט העליון דורית ביניש. אמרו לו כן".

 

לדברי מאיר, האיש התיישב, חלץ את הנעל וזרק אותה ישירות לפניה של השופטת. "מעוצמת המכה היא פשוט נפלה מהכסא", אמר. "נראה היה שהיא נפצעה. הייתה היסטריה באולם. אותו תמהוני הספיק להוריד עוד נעל ולזרוק לפני שהמאבטחים השתלטו עליו. מיד הופסק הדיון, השתלטו עליו המאבטחים והוציאו אותנו מהאולם. ראיתי אותה נופלת מהכסא אל מאחורי הדוכן. הוא צעק לה 'מושחתת, הרסת לנו את החיים, כל חייך תהיי מושחתת'".


כהן נגרר מחוץ לאולם על ידי המאבטחים (צילום: עמית שאבי)

 

עו"ד טל יצחק רון, שהיה באולם, סיפר ל-ynet: "היינו במהלך דיון בבג"ץ, כאשר פתאום ראינו נעל עפה וראינו את המאבטחים קופצים על הזורק. הייתה המולה ואותו אדם צעק שהיא בוגדת, מושחתת, הרסה לו את החיים, זה היה אדם מאיים ומפחיד".

 

דוברת הנהלת בתי המשפט, עו"ד איילת פילו, אמרה ל-ynet, לאחר שהייתה בלשכתה של הנשיאה, כי ביניש כרגע חשה בטוב, אם כי היא סובלת מחבלות באזור האף, ומשקפי הראייה שלה נשברו. "היא שמה קרח ותיכף תחזור לדיונים באולם", אמרה. "אנו רואים מאוד בחומרה את המקרה, והוא יטופל".

 

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת, ח"כ דוד רותם, אמר כי "הניסיון לפגוע בנשיאת בית המשפט העליון הוא הרמת יד על מערכת המשפט ועל מדינת ישראל כולה. מותר לחלוק על פסקי דין, אולם מערכת המשפט הינה מסמלי השלטון בישראל ופגיעה במערכת או בנציגיה היא פגיעה במדינת ישראל כולה. יש לנקוט צעדים נחרצים כדי למנוע פגיעה גופנית כלשהי בשופטי ישראל".

 

גם יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, הביע זעזוע עמוק מהאירוע, ואילו במליאת הכנסת, אמר היו"ר רובי ריבלין: "אני רואה את המעשה בחומרה רבה, גם אם לשמחתי הוא לא הסתיים בפגיעה פיזית חמורה. אסור לנו להסס נוסח חציית קו אדום מסוג זו. זו פגיעה בסמל שלטון".

 

טרנד המחאה - מבוש ועד באשיר

השלכת נעליים הפכה לביטוי מחאה פופלרי ברחבי העולם מאז שהעיתונאי העיראקי מונתזר א-זיידי זרק את נעליו על נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש הבן, בדצמבר 2008. העיתונאי הצעיר ביקש להביע את זעמו על הפלישה האמריקנית לעיראק ועל שנים של מלחמה עקובה מדם, ולכן צעק על בוש: "זוהי נשיקת הפרידה שלך, כלב".

 

מאז התקרית אירעו מספר תקריות דומות ברחבי העולם. בפברואר אשתקד היה זה ראש ממשלת סין, וון ג'יבאו, שהותקף בנעל בעת שנשא נאום על המשבר הכלכלי העולמי באוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה. הנעל פספסה את וון ונחתה על הבמה. שלושה ימים לאחר מכן הותקף שגריר ישראל בשבדיה, בני דגן, במהלך הרצאה שנשא מול סטודנטים של אוניברסיטת שטוקהולם שעסקה

במבצע "עופרת יצוקה". הוא לא נפגע.

 

בסוף אותו החודש, יידו מפגינים פרו-פלסטיניים נעליים על קצין ישראלי במילואים במלון באמסטרדם. הנעליים פגעו אז בראשו של הקצין, סרן (מיל') רון אדלהייט.

 

במקרה נוסף בחודש שעבר, הפך אותו עיתונאי עיראקי שהחל את ה"טרנד" לקורבן המתקפה. במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בפריז, גילה א-זיידי איך זה מרגיש להיות "מהצד השני של הנעל" כאשר אדם השליך את נעלו לעברו - אולם הנעל פספסה את פניו של העיתונאי.

 

האירוע האחרון התרחש שלשום, כשאלמוני השליך נעל על נשיא סודן עומר אל-באשיר - ופספס.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי מנדל ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש לאחר שהתאוששה
צילום: גיל יוחנן
מאבטח גורר את כהן מהאולם
צילום: עמית שאבי
מומלצים