שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרס לביניש: זריקת הנעל - פגיעה במוסד קדוש

  נשיא המדינה התקשר מברלין לנשיאת בית המשפט העליון ודרש בשלומה. "תהיי חזקה", אמר לה. היא השיבה: "תודה על הדאגה, אהיה בסדר". ראש הממשלה התקשר מפולין ובקש מאזרחי ישראל "לכבד את בית המשפט". לדבריו, תדון הממשלה בנושא בישיבתה הקרובה. שר המשפטים נאמן הגדיר את האירוע: "פגיעה חמורה במערכת המשפט"

  ראשי המדינה מביעים דאגה עמוקה בעקבות פגיעת הנעל בנשיאת בית המשפט העליון: ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, הנמצאים בביקורים באירופה, התקשרו בצהריים (יום ד') לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש - בעקבות השלכת הנעל שפגעה בה, הבוקר בדיון באולם בית המשפט.

   

  הנשיא שאל לשלומה של הנשיאה וביקש לדעת כיצד היא מרגישה והאם ידועים פרטים על הפושע שפגע בה.

  "הפגיעה בך היא פגיעה במוסד קדוש של מדינת ישראל ואסור לעבור על זה לסדר היום", הוא אמר לה. "תהיי חזקה, לבי איתך ושמרי על עצמך". ביניש השיבה לפרס: "מאוד מרגשת אותי העובדה שהתקשרת. תודה על הדאגה, אני אהיה בסדר".

   

  גם נתניהו דרש בשלומה וגינה בתוקף כל ביטוי של אלימות: "אני מזועזע. אסור לפגוע בבית המשפט, ואין להעלות על הדעת פגיעה בנשיאת בית המשפט העליון. אין אזרח במדינה שאינו מזועזע מהפגיעה בשופטת דורית ביניש".

   

  נתניהו, שהתייחס לדברים בדרכו לטקס הזיכרון במחנה אושוויץ, הוסיף: "דאגתי לשלומה. היא הבטיחה לי שהיא בסדר. זה בלתי נסבל שצריך להוקיע, וחמור מאין כמוהו. אני קורא לכל אזרחי ישראל - כבדו את בית המשפט. זהו יסוד מוצק של הקיום הדמוקרטי של מדינת ישראל". ראש הממשלה אף הוסיף כי בכוונתו להעלות את פרטי האירוע לדיון בישיבת הממשלה שתערך ביום ראשון הקרוב.

   

  במליאת הכנסת הביע גם שר המשפטים, יעקב נאמן, זעזוע עמוק לנוכח הדברים. "אסור לעבור לסדר היום על אירוע קשה כזה. התקפה זו על הנשיאה מהווה לא רק פגיעה בנשיאת בית המשפט העליון, אלא פגיעה חמורה במערכת המשפט בכלל, שהיא נדבך מרכזי בשלטון דמוקרטי של מדינה מתוקנת".

   

  נאמן הוסיף כי הוא מאחל לביניש רפואה שלמה והביע תקווה כי זו "תשוב למלא את תפקידה החשוב כנשיאת בית המשפט העליון", כלשונו.

   

  יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, הצטרף גם הוא למגני האירוע. "אני רואה את המעשה בחומרה רבה, גם אם לשמחתי הוא לא הסתיים בפגיעה פיזית חמורה. אסור לנו להסס נוסח חציית קו אדום מסוג זו. זו פגיעה בסמל שלטון".

   

  השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', גינה גם הוא את השלכת הנעל: "לא ייתכן מצב שבו מתרחשת אלימות בין כותלי בית משפט בישראל,

   ועל אחת כמה וכמה - אלימות נגד נשיאת בית המשפט העליון. לא אסבול מקרים שכאלה, וההליך החקירתי ימוצה עד תום".

   

  המקרה התרחש בעת דיון בנושא הקנביס הרפואי. פיני כהן, תושב ירושלים בן 52 - שככל הידוע לא היה קשור כלל לדיון - התקרב לדוכן השופטים, הצביע על ביניש ושאל, "זו הנשיאה?". משנענה בחיוב, חלץ נעל, השליך אותה לעברה ופגע בפניה. לאחר מכן חלץ גם את נעלו השנייה ויידה אותה לעבר הנשיאה - אך פספס. מאבטחים של בית המשפט השתלטו עליו, והוא הועבר לידי המשטרה. היא נחבלה בפניה ומשקפיה נשברו, אך התאוששה וחזרה לדיונים תוך זמן קצר.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ורונן מדזיני
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ביניש. "תודה על הדאגה"
  צילום: עופר עמרם
  פרס בגרמניה
  צילום: רויטרס
  נתניהו ורעייתו בפולין
  צילום: אבי אוחיון , לע"מ
  מומלצים