שתף קטע נבחר

ח"כים בטוחים: תקיפת ביניש - בגלל ההסתה

אף שפיני כהן פעל כנראה מטעם עצמו, בעבודה ובקדימה ממהרים להאשים את "האווירה הציבורית" נגד בית המשפט. בר-און האשים את "שתיקתו הרועמת של נתניהו לנוכח התקפות שריו הפרועות". הרצוג: כל יום נחצים קווים אדומים. יחימוביץ': להשתלחויות הפוליטיקאים מקשיבים גם אנשי שוליים

אמנם השלכת הנעל על נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, נגרמה ככל הנראה בגלל סכסוך פרטי של פיני כהן עם מערכת המשפט - אולם במערכת הפוליטית כבר נמצא מי שסבור שהאווירה הציבורית, שניזונה במידה רבה מהתבטאויות של גורמים בימין ובמחנה החרדי, היא שסללה את הדרך לפגיעה בשופטת ולביזוי בית המשפט באופן כה בוטה.

 

 

תקרית הנעל - כל העדכונים ב-ynet:

 

כצפוי, עולות עיקר ההאשמות מכיוונן של מפלגת העבודה וקדימה, שניצבות באופן עקבי לימינו של בית המשפט. הגדיל לעשות ח"כ רוני בר-און (קדימה), שהאשים ישירות את ראש הממשלה: "שתיקתו הרועמת של נתניהו, לנוכח ההתקפות הפרועות של שריו על בית המשפט העליון בשנה האחרונה, התנפצה היום בדרך מכוערת והכתימה את פניה של החברה הישראלית כולה. מדובר באלימות מבישה אשר מניעיה היו גלויים וכתובים על הקיר, ונציגיה המאיישים את ספסלי הממשלה זכו בגינם בכותרות הראשיות של כל העיתונים".

 

חברו למפלגה מאיר שטרית הוסיף בשיחה עם ynet: "לצערי, זה לא קורה סתם כך. אחרי ההתקפות על מערכת המשפט שנעשו לאחרונה, גם לפני שנה וגם עכשיו, מערכת המשפט הופכת להיות מושא להתקפות. לא פלא שזה מוביל למעשים כאלה. מזל שלא ירו בה, ורק זרקו עליה נעל".


מיידה הנעל, פיני כהן, מפונה מבית המשפט (צילום: עמית שאבי)

 

התקפות חריפות של פוליטיקאים ואישי ציבור על בית המשפט העליון, בייחוד בשבתו כבג"ץ, אכן הפכו לחלק משגרת חיינו בעשור האחרון. בתחילה הובילו החרדים את המגמה, שהגיעה לשיאה ב"הפגנת המיליון" בירושלים נגד בג"ץ ב-1999, אך בשנתיים האחרונות נראה כי שלילת הלגיטימציה של בית המשפט הפכה נחלתם של חוגים רחבים בימין ובמגזר הדתי.

 

מהחודש האחרון זכורה במיוחד מתקפתו החריפה של שר האוצר יובל שטייניץ, שהאשים את השופטים ב"פסיקות מופקרות ופופוליסטיות" (היום היה גם הוא בין הממהרים לגנות את התקיפה). גם בעקבות פסיקת בג"ץ שקבעה כי יש לפתוח את כביש 443 לתנועת פלסטינים, ניתחה ביקורת עזה על בית המשפט. "פסק הדין כמוהו כמתן נשק חם בידיהם של הרוצחים", אמר ח"כ יריב לוין (ליכוד).

 

"מי שזרק רפש, נושא באחריות לזריקת נעל"

גם שר הרווחה, יצחק הרצוג (עבודה), סבור שהאירוע הבוקר לא היה מנותק ממציאות חיינו: "האירוע האלים שהתרחש הבוקר בבית המשפט העליון, מסמל את האקלים החברתי המסוכן שרווח בחברה הישראלית. כל יום אנו עדים לחציית קווים אדומים וקודים של אלימות גואה. אי אפשר להתעלם מהתחושה שהפגיעה בביניש - היא תוצאה של הסתה בלתי פוסקת".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' הוסיפה: "ההתקפה הפיזית על הנשיאה ביניש היא חמורה מאין כמותה ומהווה תמרור אזהרה נוקב לבכירים במערכת הפוליטית המכפישים את בית המשפט העליון ויוצרים לו דה-לגיטימציה. ידעו כי להשתלחויותיהם יש קשב גם בקרב אנשי שוליים, המתרגמים מסרים אלה למעשי אלימות."

 

גם ח"כ איתן כבל, מקבוצת ה"מורדים" בעבודה, היה פסקני: "מי שזרק רפש על בית המשפט העליון בכנסת ובממשלה נושא באחריות על כך שזורקים נעליים על נשיאת בית המשפט. אני קורא לכל חברי הכנסת וכל הסיעות לגנות מעשה בזוי זה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש חזרה לעצמה ולכס המשפט אחרי התקיפה
צילום: גיל יוחנן
בר-און. "המניעים גלויים וכתובים על הקיר"
צילום: דודי ועקנין
שטרית. "מזל שלא ירו בה"
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
יחימוביץ'. "יוצרים דה-לגיטימציה"
צילום: דודי ועקנין
כבל. "מעשה בזוי"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים