שתף קטע נבחר

ויזות לאוקראינים: השרים יכריעו בין ליברמן לש"ס

ביום ראשון הקרוב, יונחו לראשונה לפתחה של הממשלה שתי הצעות החלטה באותו נושא: משרד החוץ תובע פטור כללי לאזרחי אוקראינה מאשרת כניסה לישראל, ואילו משרד הפנים דורש להטיל הגבלות, מחשש להגברת הסחר בבני אדם

מחלוקת חריפה בקואליציה של נתניהו - החוץ נגד הפנים. לקראת ישיבתה ביום ראשון הקרוב, מונחות לפתחה של הממשלה, זו הפעם הראשונה, שתי הצעות החלטה סותרות באותו נושא - אחת של משרד הפנים בראשות ש"ס, והאחרת של משרד החוץ בראשות ישראל ביתנו. שתי המפלגות חלוקות בשאלת מתן פטור מאשרות כניסה לישראל לתיירים מאוקראינה: בעוד שבמשרד החוץ תומכים בפטור, במשרד הפנים מתנגדים לו נחרצות. 

 

את ההצעה לפטור את הבאים מאוקראינה מאשרת כניסה העלה שר התיירות סטס מיסז'ניקוב (ישראל בינתו), אולם הצעתו נתקלה בהתנגדות שר הפנים אלי ישי, שבין היתר הזהיר כי "אוקראינה היא המקור לזנות ולסחר בבני אדם", וכי "הכבד הוא שביטול הוויזות יוביל לשוק פתוח בבני אדם". לאחר כמה נסיונות כושלים להגיע לפשרה בעניין, הוחלט כי הוא יובא בפני הממשלה.

 

לקראת הישיבה, המליץ מזכיר הממשלה צבי האוזר לראש הממשלה להציג את שתי הגישות בפני השרים. זאת, לאחר שניסה לפשר בין נציגי שתי המפלגות ונכשל. האוזר עדיין מתלבט אם להציג את שתי הצעות ההחלטה זו כנגד זו, או הצעת החלטה של מפלגה אחת והסתייגות של המפלגה האחרת. כך או כך, העימות החריף בין הגישות - זו של ישראל ביתנו התובעת פטור מלא וזו של ש"ס הדורשת בחינה מדוקדקת וצעדים מתונים - ייערך ביום ראשון הקרוב.

 

"למען חסידי ברסלב המבקרים באומן"

משרד הפנים בראשות ש"ס חושש שמתן פטור גורף מאשרות לתיירים אוקראינים, יביא להגברת הפשיעה, ובעיקר סחר בבני אדם לצורכי זנות. מנגד, במשרד החוץ בראשות השר אביגדור ליברמן, סבורים כי פטור שכזה יאפשר להגדיל את היקף התיירות וכפועל יוצא ההכנסות ומקומות העבודה במשק. המחלוקת בין הצדדים נמשכת כבר שבועות ארוכים.  


הילולה בקבר רבי נחמן באומן. "לא יצטרכו אשרה" (צילום: AP)

 

על פי הצעת ש"ס, יש אכן לקדם חתימת הסכם עם אוקריאנה שיקל על המבקשים לבוא לישראל, אך לא בצורה גורפת. משרד הפנים מציע שורת צעדים מדודים, כמו למשל: פטור הדדי מאגרה בין ממשלת ישראל ובין ממשלת אוקראינה; פטור מהצורך להצטייד באשרה לאזרחי אוקראינה המחזיקים בדרכון שירות; הקלות לבקשות המוגשות על ידי סוכני נסיעות ישראלים עבור קבוצות תיור המגיעות ארצה; הקלות בהליך הטיפול באשרות תייר למחזיקי דרכון של אוקראינה במסלול; או מתן אשרת תייר בקונסוליה בו ביום.

 

ישראל ביתנו, לעומת זאת, מבקשת להסמיך את משרד החוץ לנהל משא-ומתן עם ממשלת אוקראינה לחתימת הסכם לפטור הדדי מלא מאשרות. בהסבר להצעת ההחלטה של משרד החוץ, שהוגשה למזכירות הממשלה, נכתב בין היתר: "בעקבות החלטה הממשלה לקדם פטור מוויזות למדינות חבר העמים, והניסיון החיובי בהחלטה דומה בנוגע לתיירים מרוסיה, הוחל לפני כשנה לפתוח במו"מ עם אוקראינה, מדינה עם פוטנציאל תיירותי גדול".

  

עוד מסבירים במשרד החוץ: "הסכם לביטול הדדי של אשרות יפטור את עשרות אלפי הישראלים הפוקדים מדי שנה את הקבר של רבי נחמן מברסלב באומן מהצורך להצטייד באשרה, ובמקביל יגדיל את מספר הצליינים הנוצריים מאוקראינה המגיעים לישראל. מבחינת היקף הסחר בין המדינות, אנו מעריכים כי ביטול הדדי של אשרות כניסה יביא להגברת הסחר, בעקבות הקלה על תנועת אנשי עסקים. כמו כן, באוקראינה מאגר גדול של זכאי חוק השבות, השני בגודלו אחרי רוסיה. פטור מאשרות יקל משמעותית על ביקוריהם בישראל בתקווה שזה גם יביא לכך שמספר העולים ממדינה זו יגדל".

  

מזכיר הממשלה צבי האוזר אמר ל-ynet שבכוונתו להציג את שתי הגישות בפני הממשלה בישיבתה הקרובה, כדי שהשרים יכריעו בסוגייה. לדבריו, ימליץ על עמדה זאת על דעת ראש הממשלה בנימין נתניהו. האוזר אמר שבעבר היו תקדימים שכאלה בממשלות ישראל, אך בהחלט אין מדובר במצב שכיח. ראש הממשלה נתניהו צפוי להכריע בסוגיה עם שובו ארצה הלילה, בתום ביקורו בפולין לרגל יום הזיכרון העולמי לשואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. מול ישי
צילום: גיל יוחנן
ישי. מעבר כן - סחר לא
צילום: גיל יוחנן
מיסז'ניקוב. הציע את הפטור
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים