שתף קטע נבחר

קורבנות החטיפה: הגופה התגלתה אחרי 7 שנים

סיפור החטיפה ורצח החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון בידי חמאס זעזע את ישראל במשך שנים. לפני תשע שנים הצליח צה"ל לעצור ברצועה בכיר אחר בחמאס שהיה אחראי למעשה

הטרמפ - והחטיפה. אבי סספורטס ואילן סעדון, קורבנותיו של מחמוד אל-מבחוח, שחוסל על-ידי ישראל בדובאי, לטענת חמאס, נחטפו ונרצחו ב-1989 על ידי מחבלי חמאס בשני אירועים שונים.

 

סספורטס נחטף בפברואר 1989 בצומת הודיה, שעה שביקש להגיע לביתו שבאשדוד. אלמונים חטפו אותו, ירו בראשו באקדח וגופתו הוטמנה בצד הדרך לא הרחק מהמקום שממנו נחטף.


ז'ילבר סעדון אוחזת בתמונת בנה. "הזכרונות לא מרפים" (צילום: דני סלומון)

 

סספורטס התגייס ליחידת "מגלן" של הצנחנים בנובמבר 1986 והיה בתפקידו חובש. ב-16 בפברואר 1989 המתין לטרמפ בצומת הודיה, סמוך לבסיס שבו שירת. רכב ובו שני מחבלי חמאס הבחין בו ועצר, והוא נכנס אל המכונית. כעבור זמן קצר נחטף ונרצח.

 

החיפושים אחריו נמשכו 81 יום, בהשתתפות אלפי שוטרים, חיילים ומתנדבים. לבסוף, בחודש מאי 1989, אותרה גופתו בשדה פתוח, סמוך לצומת שממנו נחטף.

הוא הותיר אחריו שני הורים, ארבע אחיות ואח. מאוחר יותר, התרחבה משפחתו ל-8 נפשות.

 

חבריו סיפרו כי בהפסקת הצהריים באחד האימונים שעבר, בבסיס באר מנוחה שבערבה, זינק סספורטס אל זירת תאונת דרכים שהתרחשה באחד מימי הקיץ החמים ביותר באותה השנה.

 

באירוע נפצע קשה אזרח ערבי שהיה מחוסר הכרה, וכן שניים בני אדם נוספים שנפצעו קל וגרמו ככל הנראה לתאונה, לאחר שגנבו מכונית מאילת והתהפכו בדרכם לבאר שבע. סספורטס, כך סופר, טיפל בפצוע כאילו היה אחד מחבריו לצוות ונלחם על חייו במשך שעה ארוכה עד לבואו של רופא למקום. עשר דקות לאחר מכן, מת מפצעיו.

 

יממה אחרי מציאת הגופה: סעדון נחטף

שלושה חודשים לאחר האירוע, נחטף רב-טוראי אילן סעדון מצומת מסמיה שבאזור קריית מלאכי. יממה בלבד לאחר תחילת החיפושים אחר סעדון, נמצאה באקראי גופתו של החייל הנעדר סספורטס.

 

שבע שנים ארוכות חלפו מהיום בו נחטף סעדון ועד ליום בו נמצאה גופתו. בשנת 1997 מסרה הרשות הפלסטינית מפה לישראל, שבה צויינו חמישה מקומות אפשריים שבהם עשויה להימצא הגופה, עד שזו נמצאה בעומק שמונה מטרים, תחת כביש שנסלל באזור מושב גן שורק, מדרום לראשון לציון.

 

בשלהי שנת 2001, הצליח כוח של סיירת גולני לעצור ברצועת עזה את עבד אל רבו אבו חוסה, בכיר חמאס שהיה מעורב גם הוא בחטיפת שני החיילים.

 

לאחר המעצר, אמרה אחותו של סעדון, מזל חוטה, כי עם פרסום הידיעה על כך חזרו אליה מראות האסון. "אמא שלנו, ז'ילבר, ראתה בטלוויזיה את תמונתו של אילן, וחשה ברע", אמר חוטה בשעתו בשיחה עם ynet. "הכל חזר אליה, בדיוק כמו בשנת 1989, כשאילן נחטף. התחושה קשה מאוד והזכרונות לא מרפים מאיתנו. אנחנו זוכרים את אילן תמיד אבל היום התחושה קשה במיוחד".

 

חוטה הביעה אז תקווה כי מערכת הביטחון תצליח לשים את ידה גם על יתר האחראים לחטיפתו ורציחתו של אחיה. "למחבלים יש בני משפחה בארץ, ולאחד מהם יש 6 ילדים ברצועת עזה. אני בטוחה שהם חזרו או יחזרו לארץ, ומקווה מאד שימצאו ויהרגו אותם, בדיוק כמו שהם עשו לאחי", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה
סעדון. החיפושים ארכו שנים ארוכות
צילום רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה
סספורטס. ראשון החטופים
צילום רפרודוקציה
מומלצים