שתף קטע נבחר

אחיו של הבכיר שחוסל: הוא חושמל למוות

חמאס מפנה אצבע מאשימה למוסד בעקבות החיסול בדובאי של מחמוד אל-מבחוח, האיש שעמד מאחורי חטיפתם ורציחתם של אילן סעדון ואבי סספורטס. אחיו סיפר ל-ynet: "אחי ניצל מניסיון חיסול בעזה, בביירות ולפני חצי שנה הורעל ואיבד הכרה"

משפחתו של מחמוד אל-מבחוח , בכיר חמאס שחוסל בדובאי, חושפת פרטים על אופן מותו: פאייק אל-מבחוח אמר הבוקר (יום ו') לסוכנות הידיעות הצרפתית שאחיו חושמל למוות: "תוצאות ראשוניות של החקירה המשותפת לחמאס ולאיחוד האמירויות מראה שהוא חוסל על-ידי מכשיר חשמלי שהוצמד לראשו". בחמאס מפנים אצבע מאשימה למוסד, שכבר חיסל בעבר בכירים בחמאס.

 

מוקדם יותר, בשיחה עם ynet, סיפר אל-מבחוח שאחיו ניצל בשנים האחרונות ממספר ניסיונות לחסלו. "החיסול היה אחד מנסיונות רבים. אחי ניצל מניסיון חיסול בעזה, בביירות ולפני שישה חודשים הוא הורעל והיה מחוסר הכרה במשך 36 שעות, אבל לא אהב תקשורת ובתנועה לא דיברו על זה. גם כשחוסל בדמשק עז א-דין שייח חליל ב-2004, הוא ניצל אחרי שמצלמות האבטחה זיהו מטען שהוצמד למכוניתו".

 

התנקשות בדובאי - כל הדיווחים:

 

אל-מבחוח היה אחד מבכירי המערך המשותף לחמאס ולאירן שארגן הברחות רקטות, נשק, חומרי חבלה ומחבלים פלסטינים מאומנים מאיראן לרצועה. זו הסיבה שבגללה הגיע כנראה אל מבחוח ב-19 בינואר השנה לדובאי. האח, שהיה כלוא בעצמו מספר פעמים בישראל, מספר ש"תנועת חמאס בחו"ל הודיעה רשמית למשפחה לפני כ-10 ימים שהוא מת, אבל רק הלילה, אחרי כל הבדיקות הפתולוגיות הועברה גופתו לתנועה ולמשפחתו והודיעו לנו בסביבות 2 לפנות בוקר".


פאייק אל-מבחוח (משמאל) משוחח עם ynet. ברקע - תמונת אחיו 

  

המשפחה פתחה בימים האחרונים סוכת אבלים: "כל הנהגת התנועה, ובראשם הנייה הגיעו לנחם. לנו במשפחה בגלל ניסיון העבר לא היה ספק לרגע שזה חיסול. בכל אופן אנחנו אומרים תודה לאללה". בשנים האחרונות חודש הקשר בין מחמוד אל-מבחוח למשפחתו בעזה, "אך הוא כמובן לא דיבר על מה שהוא עושה. רק ידענו שהוא תורם להתנגדות של התנועה ברצועה ובפלסטין", אמר האח.

 

במשך חודשים התנהל מרדף של צה"ל אחרי מחמוד אל-מבחוח, עד שעזב את הרצועה ממצרים ועבר ללוב, לסודן, ביירות ואחר כך התמקם בדמשק, שם נמנה על בכירי הזרוע הצבאית. פאייק אל-מבחוח מספר על אחיו: "אצלכם מכירים אותו יותר מאצלנו. אני יכול לומר שהוא היה מהראשונים בחמאס לפתוח במאבק המזוין נגד הכיבוש. הוא היה מהמייסדים הראשונים של גדודי אל-קסאם כשהתחיל לפעול עם חוליה קטנה, שאחד מחבריה עדיין בכלא הישראלי ומאז הפך למבוקש". בכך התייחס האח למוחמד שראתחה, מפקד חוליית ה-101 של חמאס, שחטפה ורצחה את החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון. שמו עלה באחרונה כמי שעשוי להשתחרר במסגרת עסקת שבויים, אך בישראל, כך נראה, מתנגדים לשחרורו.

  

מחמוד אל-מבחוח היה החמישי מבין 14 אחים ואחיות: "היינו 12 בנים ושתי בנות", מספר אחיו. "הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים. עבד אל-ראוף, סטודנט בן 21 שנושא את שם הסב, בת נשואה ושני ילדים בני 12 ו-7". ומי שחושב שההתנקשות גרמה לחשיבה מחודשת אצל המשפחה, טועה: "זה לא גומר את ההתנגדות ולא פוגע בכלום. זו לכל היותר סגירת מעגל אישית עם אחי, כי הם חיסלו את השייח אחמד יאסין ואת רנטיסי, וההתנגדות המשיכה", אומר האח.

  

אביו של אל-מבחוח, עבד אל ראוף, נחשב לראש המשפחה ולמוכתר תושבי הכפר בית טימה בדרום, שהפכו לפליטים ברצועה. ביתו של אל-מבחוח נהרס ב-89. אחד השכנים סיפר ל-ynet: "צה"ל פוצץ את הבית, מתוך כוונה לא לפגוע בבית האב שממש צמוד. זה זכור לי כאילו היה אתמול". השכן אישר שהמשפחה פתחה לפני מספר ימים סוכת אבלים. "ידענו שהוא זה שעומד מאחורי הריגתו של חייל ישראלי".

 

סגן ראש הלשכה המדינית בחמאס, מוסא אבו מרזוק, האשים את ישראל ואמר כי "סוכני המוסד הם שחיסלו את אל-מבחוח בדובאי. הזרוע הצבאית של החמאס מסרה כי הוא היה ממייסדיה והאחראי לחטיפתם של אילן סעדון ואבי סספורטס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת מכרזות האבל של מחמוד אל-מבחוח
צילום רפרודוקציה
אבי סספורטס. נחטף ונרצח
צילום רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה
גופתו נמצאה כעבור 7 שנים. אילן סעדון
צילום רפרודוקציה
מומלצים