שתף קטע נבחר

האלוף גנץ: הרופא מהאיטי היה ב"עופרת יצוקה"

סגן הרמטכ"ל יודע שיש להשיב לדו"ח גולדסטון ולחקור "בדרך שישראל תמצא לנכון", אך מבהיר: "זה סוס טרויאני שעוד יפגע בנו. מטר האש לא מאפשר להגיב אחרת - אי אפשר להישאר קורבנות. החוסן המוסרי שלנו ברור". בכנס הרצליה הוא דיבר גם על האיום האיראני: "צריכים צבא חזק בשכונה הזאת"

אחרי שבסוף השבוע הגישה ישראל לאו"ם את תגובותיה לדו"ח גולדסטון, תקף היום (א') סגן הרמטכ"ל, האלוף בני גנץ, בחריפות את המסמך של הוועדה שבראשה עמד השופט היהודי מדרום-אפריקה. כשברקע הוויכוח אם להקים ועדת בדיקה או לא, המשיך גנץ לטעון כי צה"ל נוהג לפי אמות המוסר המקובלות, והדגיש כי על ישראל לחקור את אירועי "עופרת יצוקה" כפי שתמצא לנכון.

 

"דו"ח גולדסטון - עוד ידברו בו רבות. אני חושב שמדובר בסוס טרויאני, שמנצל אספקלריה משפטית, כזאת שבסופו של דבר תפגע בנו", אמר גנץ. "ישראל צריכה לחקור ולהשיב בעניין, בדרך שהיא תבחר. החוסן המוסרי שלנו אחרי עשרות תחקירים וחקירות -

ברור. אותו רופא צבאי שהיה בהאיטי, היה גם ב'עופרת יצוקה'".

 

האלוף גנץ, שדיבר בפתיחת "כנס הרצליה" שנערך במרכז הבינתחומי, הוסיף: "אנחנו צריכים להסביר שבניגוד למערב, שאיתו אנו חולקים לא מעט מהערכים שלנו, יש שוני מאוד בסיסי. אנו חיים עם הערכים שלנו בתוך זירת הלחימה. מטר האש הזה אינו מאפשר לנו להגיב אחרת. אנו חייבים להסיר את האיום. אי אפשר להישאר קורבנות".

 

סגן הרמטכ"ל סיפר שבמהלך 'עופרת יצוקה', "אמי שנפטרה לפני חמישה חודשים, אמרה לי את המשפט הבא - לאחר שנפל קסאם בחלקה שלנו: 'אל תפסיקו לשלוח להם מזון, ואל תפסיקו להילחם'. זה כל הסיפור, עלינו להישאר מוסריים, אבל גם להילחם מול האיומים".

 

ארד: אבו מאזן תמיד מחכה למשהו

גנץ גם סקר את האיומים ממזרח: "איראן ממשיכה לפתח את פרויקט הגרעין שלה, מפתחת יכולות שיגור לאלפי קילומטרים, וממשיכה בהתעצמות, בפעולת אימונים

 וביקורות וכל מה שאפשר". לדבריו, "גרעין שכזה, לבד מהעובדה שהוא יכול לזלוג לגורמי טרור, יש בו כדי למסד לראייתם שלהם מסד הרתעה. העולם וגם מדינת ישראל לא צריכים ואינם יכולים להתעלם, גם בסוגיית המוכנות שלנו, ואני איני רוצה להרחיב בעניין הזה יתר על המידה. אנחנו צריכים צבא חזק בשכונה הזאת".

 

בכנס דיבר גם היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד, שהתייחס אף הוא לנושא האיראני: "ברבעון הזה צפויה עליית מדרגה בהידוק טבעת היחסים על איראן. אם תרצה להתריס כנגד העולם, המחיר שתשלם עלול להיות כבד".

 

בדבריו, הוא נגע גם במגעים לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, ולנשיא הרשות אבו-מאזן: "פעם הוא מחכה לבחירות, פעם הוא מצוברח, ופעם הוא מחכה לכינוס הליגה הערבית. זה לא אומר שהקיפאון הכרחי. ניתן לקוות שהמאמצים האלה כן יניבו בטווח הבינוני משא ומתן", אמר ארד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנץ. לחקור
צילום: ירון ברנר
ארד. התירוצים של אבו-מאזן
צילום: שאול גולן
מומלצים