שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ברק לוחץ על נתניהו: חקירת גולדסטון - בלי צה"ל

  אל מול הלחץ הבינלאומי על ישראל להקים ועדת בדיקה בלתי תלויה לאירועי "עופרת יצוקה", מעוניין שר הביטחון שצוות של משפטנים בכירים מהארץ ומהעולם יבדוק את הוראות הממשלה לצה"ל בזמן המבצע, ואת חקירת התקריות בידי הפצ"ר

  שר הביטחון, אהוד ברק, המתנגד להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה לאירועי "עופרת יצוקה", גיבש מתווה בדיקה בתגובה ללחץ הבינלאומי שמופעל על ישראל. לפי תוכניתו של ברק, צוות של משפטנים בכירים ומוערכים מישראל ומהעולם יבדוק את ההוראות שנתנה הממשלה לפיקוד הבכיר של צה"ל בזמן המבצע בעזה, ואת דרכי החקירה של התקריות שעליהן עמל הפרקליט הצבאי הראשי.

   

  שר הביטחון והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, דוחים בתוקף את הרעיון להקים ועדת בדיקה בלתי תלויה, שבו מצדדים שר

  המשפטים יעקב נאמן והשרים אביגדור ליברמן, אבישי ברוורמן ומיכאל איתן. ברק ואשכנזי מתנגדים לאפשרות שמפקדי צה"ל וחייליו ייחקרו על-ידי ועדה שכזו, ובאמצעות ועדת המשפטנים שברק מקווה שתוקם הוא מעוניין להשפיע על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא להיכנע ללחץ השרים האחרים.

   

  בינתיים ממתינים בירושלים לתגובת מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, על כתב התשובה שהעבירה ישראל ביום שישי האחרון למזכירות הארגון בעקבות דו"ח גולדסטון. בירושלים לא מזדרזים לבצע את הפעימה השנייה, קרי החלטה על הקמת ועדת בדיקה, לפני שהמזכ"ל באן יגיב על החלק הראשון של התשובה הישראלית, ביום שישי הקרוב.

   

  עם זאת, הולכים וגוברים הקולות בקרב שרים ומשפטנים, לפיהם לממשלה לא תהיה ברירה, אלא לבצע בדיקה נוספת.

  זאת, על רקע החשש שתשובה לא מספקת מצד ישראל תוביל את הנושא להכרעה במועצת הביטחון של האו"ם, וחמור מכך - אולי אף בבית הדין לפשעי מלחמה בהאג.

   

  אתמול (יום א') בצהריים כונסה השביעייה לדיון חשאי, אולם עד כה לא דלפו פרטים כלשהם מהדיון הזה. מה שכן ידוע, הוא ששעה קלה לאחר שהשרים התפזרו, הם קיבלו זימון בהול נוסף לדיון שייערך היום בבוקר במזכירות הממשלה בירושלים. לא מן הנמנע שדיון זה יעסוק באפשרויות להקמת ועדת בדיקה, לקראת התגובה שאמור למסור מזכ"ל האו"ם באן ביום ו'.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אהוד ברק. לא רוצה שחיילים ייחקרו
  צילום: ירון ברנר
  גולדסטון. לחץ על ישראל לבדיקה בלתי תלויה
  צילום: AP
  מומלצים