שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: מבוגרים זקוקים לפחות שעות שינה

  חוקרים בבריטניה מצאו כי מבוגרים נזקקים לשעות שינה מעטות בהשוואה לצעירים יותר, כחלק מתהליך טבעי של הזיקנה. מומחה ישראלי: אם אין בעיות במהלך היום, גם שעות שינה מועטות מספיקות

  ההורים שלכם על הרגליים כבר בשש בבוקר? כנראה שזה מספיק להם. מחקר חדש שנערך בבריטניה מאשר את מה שהיה ידוע כבר שנים ארוכות: זקנים זקוקים לפחות שעות שינה. עוד טוענים החוקרים כי כל עוד הקשיש אינו ישנוני במהלך היום, מיעוט שעות השינה בלילה אינו מסוכן לבריאותו. המחקר החדש פורסם בגליון האחרון של כתב העת Sleep.

   

  המחקר החדש כלל 110 אנשים בגילאי 20 עד 83 שלא סבלו מהפרעות שינה ולא התלוננו על מיעוט שעות שינה. החוקרים בדקו את שעות השינה והעירות שלהם, כמו גם את תפקודם במהלך שעות העירות. הממצאים הראו כי צעירים בגילאי 20 עד 30 ישנו 7.23 שעות בממוצע, אלה בגילאי 40 עד 55 ישנו 6.83 שעות בממוצע, ומבוגרים בגילאי 66 עד 83 שנים ישנו 6.51 שעות בממוצע.

   

  החוקרים הסבירו כי שעות השינה הללו אינם בהכרח משקפים את השינה ביום-יום, שכן הנחקרים נבדקו בתנאי מעבדה העשויים להיות שונים מהשינה השגרתית. עם זאת, החוקרים התעניינו בשוני בין קבוצות הגיל השונות, כשהמבוגרים ישנו כ-23 דקות פחות מאלה בקבוצה הצעירה ביותר. החוקרים מצאו שגם שלב השינה העמוקה היה אצלם קצר יותר מזה של הצעירים.

   

  החוקרים מצאו עוד כי לקבוצת הנבדקים הזקנה ביותר נדרש זמן רב יותר עד להירדמות: בעוד שהצעירים נרדמו בתוך כ-21 דקות, המבוגרים נרדמו בתוך כ-50 דקות, והקשישים נרדמו רק בתום 71 דקות בממוצע.

    

  "הממצאים שלנו מאשרים את התאוריה לפיה מי שישנוני במהלך היום אינו ישן מספיק בלילה", כתבו החוקרים שהוסיפו כי תפקידה של השינה עדיין אינו ברור לחלוטין, וכי גם כיום לא ידוע כמה שעות שינה נזקק כל אדם. עם זאת מחקרים קודמים כבר אישרו כי חלק מאיתנו בעלי מבנה גנטי כזה הדורש פחות שעות שינה לתפקוד תקין.

   

  "הצורך בשעות שינה אצל קשישים נחקר בעבודות רבות", אומר ל-ynet פרופ' גיורא פילר, מומחה לרפואת שינה מבית החולים רמב"ם, "הממצאים נעו בין כך שהצורך הוא דומה לצעירים, לבין הפרש של עד שעה מצעירים. כך שהממצא של המחקר הגיוני ומתאים למחקרים קודמים".

   

  לדברי פרופ' פילר, על פי ההשערות במהלך השינה מתבצעים תהליכי בניית אנרגיה, בעוד שבשעות העירות קיים ניצול של האנרגיה. עם זאת, במהלך השנים תאי המוח עוברים תהליכי מוות. "אצל קשישים קיימים הרבה פחות תאי מוח, ולפיכך הם צורכים פחות אנרגיה במהלך היום וככל הנראה קיים אצלם פחות צורך בשעות השינה".

   

  כיצד אם כן ניתן לדעת האם שעות השינה מספיקות למבוגר? פרופ' פילר: "מחסור בשינה מתבטא בעייפות במהלך היום, דיכאון, רגזנות, הפרעות בריכוז ובזיכרון, בעיות לחץ דם ורמות סוכר גבוהות. אדם יכול לישון שמונה שעות, ועדיין לגלות הפרעות המתאימות למחסור בשעות שינה. כך שאם האדם עירני במהלך היום, מתפקד היטב ואינו סובל מהבעיות האופייניות לחסר שינה, הרי ששעות השינה המועטות שלו עשויות להספיק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שינה. מבוגרים צריכים פחות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים