שתף קטע נבחר

ארגוני העובדים רבים ביניהם על עובדי אקרשטיין

עד לפני שבוע לא נתנו לעובדי אקרשטיין להתאגד כלל, אבל כעת מנהלים ההסתדרות וכוח לעובדים מאבק צמוד כדי לאגד אותם - אצלם, תוך השמצות הדדיות. בכוח לעובדים טוענים שהנהלת החברה כופה על העובדים להצטרף להסתדרות. ההסתדרות: "שקר וכזב. ההתארגנות לא מתואמת עם ההנהלה. דווקא כוח לעובדים הם אלה שמאיימים על האנשים שלנו"

משק תחרותי - גם בין ארגוני העובדים. עד לפני שבוע לא נתנו לעובדי חברת המרצפות אקרשטיין להתאגד בכלל - ואילו כעת, ארגוני העובדים רבים עליהם. ההסתדרות פתחה השבוע במבצע לארגון עובדי אקרשטיין. אתמול צירפה ההסתדרות לשורותיה את מרבית עובדי המפעלים של החברה באשדוד ובראש פינה. במקביל, מנסה ההסתדרות להעביר לשורותיה גם את עובדי המפעל בירוחם, שהתאגדו לאחרונה במסגרת ארגון כוח לעובדים והצליחו לכפות על ההנהלה להכיר בארגון כמייצג אותם. נציגי כוח לעובדים מצדם מתכוונים להגיע היום למפעל באשדוד כדי לגייס עובדים להתאגד - אצלם.

 

התחרות בין שני הארגונים מתנהלת באווירה עכורה ותוך השמצות הדדיות. בכוח לעובדים טוענים שמבצע הגיוס המהיר של ההסתדרות נעשה בתיאום עם ההנהלה, שמעדיפה לעמוד מול ההסתדרות ולא מול הארגון המיליטנטי. "אחד המנהלים במפעל, מוסא ויסמן, מסתובב בין העובדים ומשכנע אותם לעבור להסתדרות", אומר שמעון זעפרני, עובד מירוחם החבר בוועד העובדים של המפעל, "למה? עכשיו הם פתאום בעד התאגדות?"

 

מכוח לעובדים נמסר: "הנהלת אקרשטיין עושה קומבינה נבזית עם ההסתדרות כדי למנוע מכוח לעובדים להיות הארגון הייציג של המפעל ולעקוף את החלטת בית הדין לעבודה שהורה לה להכיר בוועד המפעל. ההסתדרות הצליחה לאגד תוך יום אחד קרוב ל-300 עובדים, מה שלנו לקח חודשים שלמים, בגלל שההנהלה שיתפה עם ההסתדרות פעולה. ההנהלה פועלת בניגוד חמור לחוק וכופה החתמה המונית וגורפת להסתדרות, וההסתדרות פועלת בשיתוף מלא עם הדבר ובניגוד חזיתי לאופן שבו אמור ארגון עובדים לפעול".

 

בהנהלת אקרשטיין מכחישים את טענות כוח לעובדים מכל וכל. בהנהלה מאשרים שיש עובדים שמצטרפים בימים אלה להסתדרות, אך טוענים כי מדובר ביוזמה עצמאית שלהם שההנהלה אינה שותפה בה בשום צורה. בהנהלה טוענים כי ויסמן כלל אינו מנהל אלא עובד מן השורה במחלקת המכירות של המפעל, והוא מצרף עובדים להסתדרות על דעת עצמו ובלא תיאום עם ההנהלה. עד כה לא ניתן היה להשיג את תגובתו של ויסמן עצמו.  

 

בהסתדרות מגדירים את טענות כוח לעובדים כ"שקר וכזב" ו"קשקוש בלבוש". בהסתדרות טוענים שדווקא עובדים בירוחם שמאוגדים בכוח לעובדים הם אלה שמאיימים על עובדים אחרים שלא יצטרפו להסתדרות.

 

מההסתדרות נמסר מוקדם יותר הבוקר בתגובה: "פנו אלינו עובדים מאשדוד ומראש פינה בבקשה להצטרף, ואנחנו שמחנו על פנייתם ופתחנו בהחתמתם. היום נספור את מספר החתימות, ובמידה ונאסוף מספר חתימות מספיק של עובדים, נבקש מהנהלת החברה להכיר בנו כארגון היציג של עובדי אקרשטיין. ההסתדרות מאגדת בשנים האחרונות עשרות אלפי עובדים, ועובדי אקרשטיין אינם שונים בכך מעובדים אחרים שאיגדנו במגזר הפרטי, כמו סונול, חיפה כימיקלים דרום, מעדני מיקי, ועוד ועוד".

 

מאוחר יותר היום הודיעה ההסתדרות כי מספירת החתימות עולה שמרבית העובדים בקבוצת אקרשטיין הצטרפו להסתדרות, ולכן היא תהיה הארגון היציג של כל עובדי הקבוצה. בהסתדרות טוענים כי מרגע שעובדי אשדוד וראש פינה התאגדו, לא יוכלו עובדי ירוחם להמשיך לפעול כוועד נפרד ויצטרכו לקבל את מרות ההסתדרות אף שיוכלו להמשיך להיות חברים בכוח לעובדים. בכוח לעובדים, לעומת זאת, טוענים כי הוועד בירוחם יישאר עצמאי וההערכה היא שהוויכוח יגיע להכרעת בית הדין לעבודה.

 

עובדי אקרשטיין בירוחם טוענים שההנהלה הרעה את תנאי עבודתם בכך שביטלה להם משמרות, שעות נוספות ותוספות ותק. ההנהלה מכחישה את טענותיהם. כפי שנחשף לראשונה ב-ynet, העובדים התארגנו בכוח לעובדים, בניגוד לרצונה של ההנהלה, ואף השביתו את המפעל ליום אחד. בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע בשבוע שעבר שעובדי אקרשטיין בירוחם יכולים לייצג את עצמם, למרות שהם מאוגדים, ועובדי המפעלים באשדוד ובראש פינה עדיין אינם כאלה. זאת, בניגוד לעמדת ההנהלה, שטענה שעובדים של מפעל אחד בחברה שמחזיקה שלושה מפעלים אינם יכולים לייצג את עצמם. ואולם, אם ההסתדרות תצליח לאגד את העובדים בשני המפעלים האחרים, שהם רוב עובדי אקרשטיין, ייתכן שבית הדין יכפה על ועד העובדים של המפעל בירוחם להצטרף גם הוא להסתדרות.


פורסם לראשונה 02/02/2010 09:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אקרשטיין ירוחם: העובדים הפכו לסחורה חמה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים