שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גפני: תעריפי מים לא חוקיים בבתי חולים ומקוואות
  יו"ר ועדת הכספים מאשים את רשות המים בעבירה על החוק, בכך שקבעה לבתי החולים והמקוואות תעריף גבוה, תוך שהיא מתבססת על חוק תאגידי מים וביוב ומתעלמת מהתעריף המעוגן בחוק המים שקדם לחוק התאגידים

  יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני האשים היום את רשות המים שהיא עוברת על החוק בקביעת תעריפי מים שלדעתו הם לא חוקיים בבתי חולים, בתי מרחץ ומקוואות. האשמה עלתה כשהתברר כי הרשות קבעה לגופים אלה תעריף של 12 שקלים למ"ק תוך שהיא מתבססת על חוק תאגידי מים וביוב ומתעלמת מהתעריף הנוגע להם בסך שמונה שקלים למ"ק המעוגן בחוק המים שקדם לחוק התאגידים.

   

  הוועדה דנה בדרישת הגופים לחשב את המגיע מהם בהעלאת התעריפים האחרונה ב-25 אחוזים על פי התעריף הנמוך. יוזם הדיון, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הביא לדוגמה את בית החולים שערי צדק בירושלים שחשבון המים שלו כבר עומד על שלושה מיליון שקלים בשנה, לפי התעריפים שנקבעו תוך התבססות על חוק תאגידי מים וביוב, בעוד שהחשבון היה אמור לעמוד על שני מיליון שקלים בלבד על פי חוק המים. לדברי מקלב, לאחר העלאת התעריפים יידרש בית החולים לשלם 3.75 מיליון שקלים, במקום 2.5 מיליון שקלים שהיה אמור לשלם על פי חוק המים.

   

  נציג הרשות התבקש להסביר את הפער. הוא דבק בתעריף הגבוה שלדבריו נקבע על פי פרשנות משפטית של חוק התאגידים. התברר כי חוק זה קובע תעריף גבוה במידה ניכרת לתושבים שאספקת המים שלהם מנוהלת על ידי תאגיד מים וביוב, בעוד שיישובים שעל אספקת המים שלהם אחראית הרשות המקומית או ספק מקומי, משלמים תעריף נמוך למדי. ירושלים ניזונה מתאגיד.

   

  כאן התעוררה סקרנות יו"ר הוועדה לפשר הפער, ונחשפה ההתנגשות המשפטית בין חוק התאגידים לחוק המים שקדם לו. גפני נאלץ לקטוע את הדיון. הוא דרש מנציגי האוצר ורשות המים ליישב את הסתירה בהקדם. "בתור מחוקק בעל ניסיון עשיר לא היה עולה בדעתי להעביר חוק שיתנגש עם חוק קודם באותו תחום ללא התאמה או התייחסות מפורשת לגביו בחוק החדש". אמר גפני.

   

  "החלטת הרשות היא עבירה על חוק המים ולא אסכים לתמוך בעבירה על החוק", אמר גפני. הוא נתן לשני המוסדות פסק זמן קצר לדיון פנימי למצוא פתרון שיספק את הגופים הפגועים, ואיים כי אם הוא יאלץ להמשיך לעסוק בנושא הוא יעמת אותם עם היועץ המשפטי לממשלה ויזמין אותו לישיבה הבאה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Index open
  החוק החדש מתנגש עם החוק הקודם
  צילום: Index open
  מומלצים