שתף קטע נבחר

אורי שני מתעקש: התעריפים יעלו רטרואקטיבית

יו"ר רשות המים מצהיר, כי התעריפים הגבוהים ייגבו מהצרכנים רטרואקטיבית החל ממחר, למרות שביתת העובדים. זאת, בניגוד לדבריו של יו"ר ועד עובדי רשות המים, אמיר שישא, שאמר הבוקר כי השביתה תביא לעיכוב ביישום הרפורמה, ולכן הציבור יחוייב בתעריפים גבוהים רק לאחר תום השביתה

למרות השביתה - ייקור התעריפים יחול רטרואקטיבית ממחר: הרפורמה בתעריפי המים, הכוללת, בשלב הראשון, העלאה של התעריפים בכ-25% בממוצע, מתעכבת בגלל שביתת העובדים ברשות, אבל אנחנו נשלם את תעריפי המים הגבוהים בכל מקרה כמתוכנן - החל ממחר. כך הודיע בצהריים יו"ר רשות המים, אורי שני, בתשובה לשאלת ynet.

 

שני הגיב על הצהרת יו"ר ועד עובדי הרשות, אמיר שישא, שאמר הבוקר כי הרפורמה טרם נכנסה לתוקף והציבור יצטרך לשלם תעריפים גבוהים יותר רק על הימים שאחרי כניסתה לתוקף. שני מבהיר כעת כי הרשות תגבה מהצרכנים רטרואקטיבית את התעריפים הגבוהים - בניגוד גמור להצהרתו של שישא מהבוקר.

 

סערה בכוס מים:

 

מרשות המים נמסר בתגובה: "כללי התעריפים החדשים, ובמסגרתם העלאת גובה התעריפים, ייכנסו לתוקף מחר כמתוכנן. הכללים קובעים כי על מים שיצרכו החל מה-1 בינואר 2010 יחולו התעריפים החדשים. המשמעות היא, כי הצרכנים יראו את השפעת הכללים בפועל בחשבונות המים שיצאו בחודשים פברואר-מרס, ויחולו על המים שנצרכו החל מתחילת 2010. חשבונות מים שיצאו בתחילת השנה בגין צריכה בשנת 2009 עדיין יחושבו לפי התעריפים הישנים".

 

בעקבות הודעתו של שני, אמר שישא ל-ynet דברים ברוח שונה לדברים שאמר קודם. לדבריו, "אמרתי שהרפורמה עדיין לא נכנסה לתוקף ושהיא לא תיכנס לתוקף עד שאנחנו נשנה את הרשומות ונפרסם הודעות מפורטות על התעריפים החדשים, ואנחנו לא עושים זאת בגלל השביתה. אני לא יועץ משפטי ולא יודע כיצד יחייבו על הימים שממחר ועד שהרפורמה תיכנס לתוקף. היועצים המשפטיים של החברה יצטרכו להחליט על כך, לא אני.  

 

אז איך ייראה חשבון המים שלנו?

הרפורמה במשק המים אמורה לאחד בין התעריפים השונים שאנו משלמים בחשבונות המים הביתיים וכן בין חשבון המים לאגרת הביוב. כיום אנחנו משלמים "תעריף א'" של 4.1 שקלים לקו"ב מים על 8 הקו"ב הראשונים, "תעריף ב'" של 5.7 שקלים לקו"ב על 8 הקו"ב הבאים, מ-8 קו"ב עד 16 קו"ב לחודש, ו"תעריף ג'" על כל טיפה שמעל ל-16 קו"ב, לא כולל היטל הבצורת. כל זאת, בלא קשר למספר הנפשות בבית. בנוסף, אנחנו משלמים כיום היטל ביוב שמשתנה מרשות לרשות, ונע בין 2-4 שקלים לקו"ב מי ביוב.

 

לאחר יישום הרפורמה, יחושבו התעריפים לפי מספר הנפשות בבית והיטל המים יאוחד עם היטל הביוב. משפחה שתצרוך עד 2.5 קו"ב לנפש לחודש תשלם עליהם "תעריף אלף" של 8 שקלים לקו"ב, כולל מים וביוב ביחד. על כל קו"ב לנפש-לחודש נוספים, ישולמו "תעריף ב'" - 11.5 שקלים. תעריף ג' יבוטל.

 

משפחה ענייה בת שמונה נפשות, לדוגמה, שאינה מחזיקה מכונת כביסה ומדיח כלים ואין לה חצר, וחוסכת על זמן המקלחת, משלמת כיום תעריף מינימלי בתוספת אגרת ביוב, ובסך הכל בין 6 ל-7 ומשהו שקלים לקו"ב, ואילו אחרי שהרפורמה תיושם במלואה היא תשלם 8 שקלים לקו"ב.

 

ואילו זוג מבוסס בלי ילדים, עם מכונת כביסה, מדיח כלים וחצר גדולה, משלם כיום תשלום שמורכב משלושה תעריפים שונים שנעים בין 6 ל-12 שקלים לקו"ב. אחרי הרפורמה הזוג ישלם על רוב המים בתעריף של 11.5 שקלים לקו"ב.

 

הרפורמה תתבצע בהדרגה, כאשר בשלב השלישי שלה, המתוכנן לסוף השנה - אם הוא יצא לפועל - יעלו תעריפי המים הממוצעים במדינה בשיעור שבין 40% ל-50%.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי שני: כן נשלם יותר
צילום: מיכה בריקמן, כתום צלמים
מומלצים