שתף קטע נבחר

שר החוץ הספרדי: איך ליברמן יהיה כפוף לאיחוד?

סילביו ברלוסקוני משתוקק לצרף את ישראל, אבל לשר החוץ הספרדי יש ספקות: "מישהו יכול לדמיין את ליברמן עובד תחת הנציבה אשטון?", הוא תהה בכנס הרצליה, אך ציין שאם תוגש בקשה רשמית היא תישקל

שר החוץ של ספרד, מיגל אנחל מורטינוס, הביע פסימיות באשר להצטרפותה של ישראל לאיחוד האירופי כל עוד אביגדור ליברמן מכהן כשר חוץ. "מישהו יכול לדמיין את ליברמן עובד תחת הנציבה אשטון?", הוא אמר הערב (יום ג') בכנס הרצליה. עם זאת, הוא הוסיף שההצטרפות לאיחוד תלויה בישראל, ושאם תוגש בקשה רשמית, היא תישקל. קתרין אשטון הבריטית היא הממונה החדשה למדיניות החוץ של אירופה.

 

אתמול נשמעו קולות אחרים דווקא ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני. הוא הכריז בטקס קבלת הפנים שנערך לו בלשכת ראש הממשלה בירושלים, כי "החלום הגדול שלי והתשוקה הגדולה שלי היא צירוף ישראל לאיחוד האירופי, כל עוד אני שחקן פעיל".

 

מורטינוס, שארצו מכהנת כנשיאה התורנית של האיחוד, ציין כי בניגוד לעבר, האיחוד האירופי של המאה ה-21 מעוניין לשחק תפקיד מדיני משמעותי יותר בעולם ובמזרח התיכון. מורטינוס הוסיף כי יש להמשיך במגמה של העמקת היחסים בין האיחוד וישראל, וכי נשיאות האיחוד תמשיך לבסס את יחסי האמון עם ישראל.

 

בהקשר לנושא האיראני, הדגיש מורטינוס שלאיחוד האירופי, לישראל ולמדינות ערב המתונות יש אינטרס משותף ביציבות האזור ובעצירת תוכנית הגרעין האיראנית. לדבריו, אירופה תמיד קשובה לדאגותיה הביטחוניות של ישראל.

 

לגבי המחלוקות בין ישראל לאיחוד האירופי בנושא הפלסטיני אמר מורטינוס כי גם בין חברי אמת ובני משפחה יש ויכוחים. מורטינוס ציין כי הוא מאמין שלישראל צריך להיות מעמד מיוחס מול האיחוד, ללא קשר למה שקורה בסכסוך, והוסיף כי על מדינות אירופה וישראל מוטלת אחריות משותפת בנושא שיפור התדמית של ישראל מול דעת הקהל באירופה.

 

סגן ראש הממשלה ושר ההגנה הצ'כי מרטין בארטאק אמר כי צ'כיה רואה עצמה כשותפה של העם היהודי וישראל במלחמה בטרור, והדגיש כי ישראל היא בעלת הברית החשובה ביותר של אירופה וארה"ב במזה"ת.

 

בנושא התהליך המדיני, ציין בארטאק כי על הפלסטינים להתאחד סביב ההכרה בקיומה של ישראל. בהתייחסו לאיום האיראני, סגן רה"מ הצ'כי אמר כי קיימת תחושה לפיה לא נעשה מספיק מאמץ בנושא, ושקיים צורך לפעול לפני שיהיה מאוחר מדי: "איום קיומי על ישראל הוא קו אדום מבחינת אירופה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורטינוס וליברמן
צילום: פלאש 90
מומלצים