שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אותרה חבית נפץ שלישית, הפעם בחוף בפלמחים
  בחיל הים העריכו כי חביות הנפץ ששוחררו לים בעזה ייסחפו צפונה - וכנראה צדקו. חבלנים פוצצו באופן מבוקר חבית נפץ שנמצאה בחוף הצוק בפלמחים, 13 ק"מ מצפון לאשדוד. מוקדם יותר הוזעקו כוחות לחוף מכמורת בשל חפץ חשוד - שהתברר כמכל פלסטיק. נמשכת הכוננות המוגברת בכל חופי הים התיכון

  חביות הנפץ גולשות צפונה. חבלני משטרה הוזעקו בצהריים (יום ד') לחוף הצוק שבפלמחים, בעקבות דיווח על חבית חשודה שנמצאה במקום. בעקבות הדיווח, החוף פונה מאדם והאזור נסגר. בתוך זמן קצר עלה החשד כי מדובר בחבית נפץ שלישית שנסחפה מעזה. חבלנים ניטרלו את החבית ופוצצו אותה בפיצוץ מבוקר, ובמקביל פתחה משטרת מרחב שפלה בסריקות באזור. מדובר בקטע חוף המרוחק כ-13 ק"מ מחוף אשדוד - שם נמצאה חבית הנפץ הצפונית ביותר עד כה.

   

  בשעות הצהריים התקבל במוקד המשטרתי דיווח על חבית שצפה סמוך לחוף. למקום הוזנקו כוחות גדולים מתחנת ראשון לציון, בראשותו של מפקד מרחב השפלה, תת-ניצב שמעון בן הרוש. חבלנים סגרו את האזור והחלו בבדיקת החפץ. בעקבות החשש מאפשרות שיתפוצץ, סגרה המשטרה את האזור שבו אותרה החבית.


  רגעי הפיצוץ בחוף פלמחים (צילום: אבי מועלם)

   

  בשל מציאת חביות הנפץ, נמשכת ההיערכות המוגברת של המשטרה בכל חופי הרחצה בים התיכון. היא כוללת סיורים רגליים, ממונעים ואוויריים. במשטרה מתכוונים להמשיך בפעילות זו עד לשוך הסערה, ביום שישי. המשטרה קוראת לאזרחים לגלות עירנות ובכל מקרה של חפץ חשוד להתקשר מייד למוקד 100.

   

  בהודעה רשמית שפרסמו השבוע ברצועה הארגונים שקבלו את האחריות לשיגור חביות הנפץ דרך הים, פירטו דובריהם כי בסך הכל, ניסו להעביר לחופי ישראל שמונה חביות נפץ.

   

  עד כה אותרו חמש מהן, שתיים בפיצוץ מסתורי סמוך לעזה בסוף השבוע, שתיים שאותרו שלשום בחופי אשדוד ואשקלון, והחמישית - שנשטפה לחוף פלמחים.

   

  לשיגור החביות קיבלו אחריות במשותף שלושה ארגונים: "פלוגות אל-קודס" של הג'יהאד האיסלאמי, "פלג סלאח א-דין" של ועדות ההתנגדות העממית ו"חוליות נביל מסעוד" של גדודי אל-אקצה - הזרוע החמושה של פתח. תחילה נאמר כי פיצוץ המטענים אמור היה להתבצע כנקמה על חיסולו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי.


  מפת החביות שהתגלו בחופים

   

  עצבים מתוחים במכמורת: "חבית הנפץ" - מיכל פלסטיק

  מוקדם יותר הוזעקו כוחות משטרה גדולים לחוף מכמורת בשל חפץ חשוד שנמצא בים. כוחות המשטרה סגרו את האזור וחבלן משטרתי בודק את החפץ. בשל החשש כי מדובר בחבית נפץ שנסחפה מרצועת עזה, סרק מסוק משטרתי את השטח מהאוויר. בסוף התברר שמדובר במיכלי פלסטיק המשמשים לדייג.

   

  בבדיקת חבלני המשטרה התברר, כי מדובר במיכלים המשמשים דייגים ולא מדובר במטעני חבלה.

  לאחר הבדיקה עזבו כוחות המשטרה את המקום והחוף נפתח בחזרה. אתמול הוזעקו חבלנים לחוף סידני עלי בהרצליה, לאחר שהתקבל דיווח על חפץ חשוד. גם אתמול הוזעק מסוק משטרתי וגם אז לבסוף התברר כי לא מדובר במטען חבלה.

   

  בעקבות גילויים של מטעני החבלה בחופי אשדוד ואשקלון שהועברו מעזה דרך הים, העריך אתמול גורם בכיר בחיל הים, כי יש עוד חביות שייסחפו לחופי ישראל. בשיחה עם ynet אמר הגורם, כי חביות הנפץ ששיגרו ארגוני הטרור מעזה מסכנות את הדייגים הפלסטינים.

   

  הגורם העריך כי מטענים דומים עשויים להיסחף צפונה יותר ולהתגלות במקומות שונים לאורך מישור החוף. הוא ציין כי לחביות הוצמדו מנגנוני הפעלה סלולריים, שאמורים היו לפגוע בכלי שיט של חיל הים. "לא היו למטענים מנגנוני הנעה, לכן לא ברור כיצד מי ששלח אותם אמור היה לזהות יעד כלשהו", אמר.

   

  לדברי הגורם, "לא במקרה הסתיים האירוע ללא נפגעים. היינו ערוכים וגם כעת

  אנו פועלים באופן שיסכל אירועים כאלה בעתיד. חיל הים ערוך לעניין ויש לו יכולות מתאימות לשם כך, לרבות אמצעי תצפית שנועדו לזהות מטענים אלה. ארגוני הטרור משתמשים לא אחת בסירות דיג תמימות על מנת לבצע פיגועים, מה שמקשה מאוד עלינו".

   

  מטען הנפץ שאותר באשקלון הורכב מחומר נפץ בנפח 15 עד 20 קילוגרמים. לדברי הגורם, המטען "לא היה פרימיטיבי, אך לא המהווה קפיצה טכנולוגית". הוא ספר כי בעקבות זיהויים ביום שישי האחרון של שני פיצוצים סמוך לחופי הרצועה, סברו בחיל הים כי מדובר במטעני חבלה. לדבריו, בעקבות אותן המסקנות נערך החיל בהתאם לאורך הגזרה.

  פורסם לראשונה 03/02/2010 13:42

   

  בהכנת הכתבה השתתפו אפרת וייס ועלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיפושים בחוף
  צילום: צפריר אביוב
  מיכל המשמש דייגים שהתגלה בחוף מכמורת
  צילום: עידו ארז
  מומלצים