שתף קטע נבחר

אין משיחין בשעת הסעודה? ברלוסקוני בפנטומימה

ר"מ איטליה חתם את ביקורו בישראל בארוחה חגיגית שערך לכבודו הנשיא פרס במעונו. אל מול הצמרת המדינית בישראל, שטח ברלוסקוני אנקדוטות מחייו האישיים - לקולות צחוק רמים בקהל. בסוף היו גם מסרים מדיניים - וחיבוק עם דיווה מקומית

טעם של עוד. רגע לפני שסיים את ביקורו בארץ, בילה היום (ד') ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, את השעות האחרונות טרם עזיבתו בארוחת צהריים חגיגית עם הצמרת המדינית של ישראל במשכן נשיא המדינה בירושלים. במהלך האירוע, התחרו ברלוסקוני והנשיא שמעון פרס, מי יעתיר יותר שבחים על האחר.

 

"מה שחשוב הוא לא מה כתוב בעיתונים, אלא מה אומרים המצביעים", אמר פרס לברלוסקוני, והוסיף כי "כנראה שלמצביעים האיטלקיים יש טעם טוב". ראש הממשלה האיטלקי השיב לנשיא כשהוא נרגש: "קשה לענות למילות השירה הנשגבות שלך, מלאות ההשראה".

 

אל הארוחה הוזמנו, בין היתר, גם שר הביטחון, אהוד ברק, השרים בנימין בן אליעזר ויצחק הרצוג, יו"ר קדימה ציפי לבני, מבקר המדינה מיכה לינדשטראוס, חברי כנסת, ראשי עדות ודתות, ובכירים בענף התקשורת והעיתונות.


פרס, ריטה וברלוסקוני - שלא החמיץ חיבוק (צילום: מארק ניימן, לע"מ)

  

ברלוסקוני, כהרגלו, גנב את ההצגה, ושלא היסס להשתמש בשפת גוף כדי להציג לפני האורחים והמוזמנים, באווירה משוחררת מאוד, סיפורים אישיים הנוגעים לאופיו הפתוח. תחילה אמר פרס לאורחו: "ביום סגריר בחוץ, הבאת לנו חום בתוך מדינת ישראל בנאומך בכנסת. אתה המנהיג הכי שמשי של החיים. אתה מביא שמחה, תקווה ואומץ לב".

  

ברלוסקוני, מצדו, סיפר לנוכחים: "האדם החיובי ביותר בילדותי היה אבי, שהקנה לי את המקור לרוח החיובית שלי. הוא אמר לי: 'תמיד תצטרך את השמש בתוכך ובכיסך. עליך לחלק אותה לחבריך ולמכריך בחיוך'".


ברלוסקוני וריבלין. "נואם כמו יוליוס קיסר" (צילום: גיל יוחנן)

 

המסר, ההדגמה והפנטומימה

בהמשך, סיפר כיצד יישם את עצת אביו בחייו כאיש עסקים. "יום אחד רציתי להקנות את השיטה לאנשי המכירות שלי, שהחליטו לאתגר אותי", אמר ברלוסקוני ופירט: "הם ביקשו שאעמוד בפתח אירוע שבו נכחו מפרסמים רבים ואקדיש לכל אחד ואחד מבאיו מחמאה משלו. היו מאות", אמר לקולות צחוק רמים שעלו מהקהל. "בהתחלה זה היה קל: לאחד אמרתי שהוא נראה טוב, לאחר שאימוניו במכון הכושר עשו עמו טוב, לשלישי החמאתי על החליפה ולרביעי על העניבה, אך ככל שהתקרבתי לסוף זה נעשה קשה יותר ויותר. כשהגיעו האחרונים התקשיתי מאוד, אך הקשה מכולם היה האחרון", אמר.

 

באותו הרגע ירד ברלוסקוני מדוכן הנואמים, ובתנועות פנטומימה חיקה לפני המוזמנים אדם צולע, מקרטע וכפוף - שידיו מעוותות. "איש שנראה כך הושיט לי את היד ולחץ את ידי בחזקה, אז אמרתי לו: 'איזו לחיצת יד אמיצה יש לך!'. עד היום האיש הזה משתתף בכל הפרסומות שלי והוא ידיד גדול", אמר ראש הממשלה האיטלקי והוסיף: "מאז אני מנסה לראות בכל אדם את החיובי. זה מאפשר לי לעשות דברים יפים", סיכם, לקול מחיאות כפיו של הקהל.


חיוכים גם עם ראש הממשלה (צילום: AFP) 

 

אחרי שצפי הצחוק והחיוכים פנה פרס בנימה רצינית יותר לברלוסקוני ובירך אותו על הנאום שנשא ואהדתו לעם בישראל. הוא התייחס לכנס הכלכלי בדאבוס שבשוויץ ואמר: "זה לא הכיס שממלא את הראש, אלא ההיפך. אני חושב שהמשבר העולמי נבע מכך שלאמריקנים היה יותר מדי כסף ופחות מדי רעיונות מה לעשות". פרס בירך את אורחו על מעורבות חייליה של ארצו בכוח יוניפי"ל בלבנון ובפעילויות רווחה למען ילדים פלסטינים. "אני מאחל לך שתעמוד בצד של השמש, כי בעננים אי אפשר לשלוט, הם תמיד באים מאליהם. ברוך בואך לארץ הקודש וירושלים", אמר פרס.

 

הנשיא הוסיף: "ממשלת ישראל רצינית מאוד בכוונותיה לשלום. אנא העבר מסר זה לנשיא הרשות הפלסטינית עמו אתה צפוי להיפגש". ברלוסקוני התחייב כי יעלה את הדברים בפגישתו הבאה עם אבו מאזן, ואמר כי ינקוט מאמצים להתניע מחדש את "תוכנית מרשל" שיזם בשנת 1994 לקידום התיירות והעסקים ברשות, כדי שאלה יוכלו להוות נדבך נוסף להתנעת התהליך המדיני.


הביצועים סחטו מברלוסוני מחיאות כפיים נלהבות (צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

"אני יכול להבטיח לך שהעם האיטלקי כולו, ללא הבדל בין צדדיו הפוליטיים, אוהב את ישראל ואת הישראלים. בעיית הביטחון המעיבה עליכם מצידה של איראן היא גם הבעיה שלנו. זאת האמת", אמר ברלוסקוני. בסיום דבריו, חלק מחמאות גם ליושב-ראש הכנסת, רובי ריבלין, שלדבריו "נאם כמו יוליוס קיסר".

הוא הוסיף: "אף מילה לא הייתה חסרה, גם כשטען שהטילים של איראן מסוגלים להגיע לרומא. זה נכון, אבל לא זה מה שגרם לנו לפעול נגד תוכנית הגרעין שלה. כשחקן ותיק בזירה הבינלאומית, אמשיך להשפיע על עמיתיי כדי שיבינו שהבעיה הזאת היא הבעיה של העולם כולו".

 

והייתה גם תוכנית אמנותית: ריטה, הדיווה הלאומית של ישראל, באה להנעים את ארוחתו של ברלוסקוני. הזמרת הנרגשת עלתה ושרה, בין היתר, את "הכניסיני תחת כנפך" של ביאליק, וכן את האריה האיטלקית השובבה "הצוענייה". הביצעים סחטו מברלוסקוני מחיאות כפיים נלהבות, ולמשמע מילות האריה, הוא אף צחק עד דמעות. לאחר שסיימה לשיר, ניגשה ריטה לפרס וברלוסקוני - והאחרון לא החמיץ חיבוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחיים!
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים