שתף קטע נבחר

פישר: להעביר את ניהול המשק מהאוצר למשרדים

נגיד בנק ישראל אמר בכנס הרצליה כי בעית הביורוקרטיה בישראל מקשה על הממשלה לפעול באופן יעיל: "רוב המשרדים בממשלה כמעט לא עצמאיים, ויש להם יכולת ביצוע יחסית נמוכה". עם זאת הדגיש: "אני לא מבקש היחלשות של האוצר"

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אמר היום (ד') בכנס הרצליה כי יש למדינת ישראל "בעיית ביורוקרטיה" והיא שמשרדי הממשלה חלשים מדי ואינם מסוגלים לפעול באופן עצמאי. 

 

"צריך להעביר מהאוצר את הניהול של כל המשק, ולהחזיר למשרדי הממשלה את זכות היוזמה בתחומים שלהם", אמר פישר אך הדגיש כי הוא "אינו מבקש את היחלשות האוצר אלא את התחזקות המשרדים האחרים". הנגיד אמר את הדברים בדיון בנושא "מינוף המשבר העולמי: אתגרי כלכלת ישראל", במסגרת כנס הרצליה של המרכז הבינתחומי.

 

פישר התייחס בדבריו למהלכים שצריכים להתבצע כדי להחזיר את שיעור הצמיחה במשק הישראל לרמה של 5%-7% ואמר: "כל הדברים האלה אפשריים בסביבה נכונה".

 

לדברי פישר, "יש בעיה מאד עמוקה של אי היכולת של הממשלה לפעול באופן יעיל. קוראים לזה בעיית ביורוקרטיה, והבעיה היא שרוב המשרדים בממשלה כמעט לא עצמאיים ויש להם יכולת ביצוע יחסית נמוכה, ואנחנו צריכים פשוט לתת למשרדי הממשלה להיות יותר חזקים. זאת אומרת להעביר מהאוצר את הניהול של כל המשק, ולהחזיר למשרדי הממשלה את זכות היוזמה בתחומים שלהם. זה דבר שנצטרך לעשות.

 

פישר סייג את דבריו, והדגיש כי אינו מעוניין בהחלשת האוצר: "אני אומר לעיתים קרובות - חבל שיש לנו אוצר כל כך חזק. הדבר היחיד שהיה יותר גרוע מהמצב הנוכחי זה שיהיה אוצר חלש, משום שבלי האוצר החזק לא הינו מגיעים למשמעת הפיסקלית שחיונית להמשך הצמיחה, אז אני לא מבקש היחלשות של האוצר - אני מבקש התחזקות שלך המשרדים האחרים".

 

פישר ציין את האתגרים הנוספים העומדים בפני מקבלי ההחלטות במשק, ביניהם ניהול המקרקעין בישראל, הפרטות הבנקים והפערים החברתיים. "זו רשימת אתגרים מאד ארוכה, אי אפשר לטפל בכולם באותו זמן אז נצטרך להחליט", אמר, "אנחנו צריכים לבנות משק מאד איתן ומאד גמיש. זה מה שיש לנו היום וצריכים לשמור על זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פישר בכנס הרצליה
צילום: עידו ארז
מומלצים