שתף קטע נבחר

הכהן הגדול של העדה השומרונית מת בהר גריזים

אלעזר בן צדקה היה לפי המסורת השומרונית הכהן הגדול ה-131 מאז אהרן, אחי משה. הוא מת בגיל 83, ובמקומו ימונה לתפקיד אהרן בן אב-חסדה - הצעיר ממנו בשבועיים בלבד. "הוא היה כהן אהוב, והעריכו את הידע הרב שהיה לו", ספדו בקהילה

אלעזר בן צדקה, הכהן הגדול של הקהילה השומרונית, מת אמש (יום ד') במרכז הקהילה בהר גריזים, בגיל 83. בקהילה מספרים כי הזדקן מאוד ומצבו הבריאותי הידרדר בארבעת החודשים האחרונים, עד שמת. הוא הותיר אחריו אשה, שלושה בנים ובת, וארבעה נכדים - האחרון שבהם נולד לפני חודשיים.

 

בן צדקה יובא למנוחות בצהריים בבית העלמין השומרוני בהר גריזים, בהשתתפות כל גברי העדה, המונה כמה מאות בני אדם - כמחציתם מהר גריזים, ומחציתם תושבי חולון. בעדה מעריכים כי בהלוויה ישתתפו גם בכירים מהשלטונות הישראליים, ומהרשות הפלסטינית. כבר הלילה זכו בני משפחתו לקבל שיחות הבעת תנחומים מהשרים סילבן שלום, משה כחלון וישראל כץ, ומח"כ איוב קרא.

 

לפי המסורת השומרונית, הכהן הגדול הוא בן שבט לוי, צאצא ישיר של הכהן הגדול הראשון, אהרן אחי משה. לפי ספירת השומרונים, אלעזר היה הכהן הגדול ה-131 מאז אהרן. תפקיד הכהן הגדול עובר בתוך משפחת הכהנים לגבר המבוגר במשפחה, ולכן הכהן הגדול החדש בשושלת יהיה אהרן בן אב-חסדה, בן 83 גם הוא - וצעיר מאלעזר בשבועיים בלבד.

 

אחיו של אלעזר, בני צדקה, סיפר ל-ynet כי אחיו נולד ב-1927 בשכם, התחנך על ברכי הכהנים, למד תורה והפך להיות אחד ממשכילי הקהילה הבולטים. לדברי יפת צדקה, חבר הקהילה בהר גריזים, אלעזר היה בצעירותו מורה בבית ספר בשכם, ומאוחר יותר התפנה לעסוק בכתיבה וקריאה והיה לתלמיד חכם.

 

נשא בתפקיד 6 שנים

"הוא היה מהבולטים במשפחת הכהנים והקהילה", סיפר צדקה. "הוא ייצג את הקהילה בכנסים שונים ברחבי העולם, בנושא השומרונות". ב-2004 מונה לכהן הגדול, במקום בן-דודו שלום בן עמרם שמילא את התפקיד לפניו במשך ארבע שנים.

 

"ביום חמישי האחרון הייתי בהר גריזים, ביקרתי אותו ובדיוק לקחו אותו לבית החולים", סיפר יפת. "הוא היה כהן אהוב, שבני הקהילה העריכו את הידע הרב שהיה לו. הוא כתב הרבה ספרי קודש וסידורי תפילה,

הוא עזר להקים את בית הכנסת בהר גריזים ובשכם, ואת המרכז הקהילתי הגדול בהר". עוד סיפר על התפקידים שמילא: "הוא הפוסק האחרון בענייני דת, הוא הפותח בטקסים הדתיים השונים, כולל ספרי כתובה של חתן וכלה".

 

אשר למחליף, אהרן בן אב-חסדה - לדברי בני צדקה, "גם הוא כהן גדול אהוב ומקובל על כל הקהילה, והוא ינהל את טקסיה הדתיים ויהיה בית הדין העליון של הקהילה. תפקידו הוא לפסוק הלכות ולנהל את הטקסים הדתיים". הוא מוסיף, עם זאת, כי "אנחנו לא פוסקים הלכה בקצב שהיהודים עושים - פסק הלכה זה דבר נדיר אצלנו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלעזר בן צדקה
צילום: עידן צדקה
מומלצים