שתף קטע נבחר

צילום: יעל אילן, לע"מ

טיול מפלים ופריחות בגולן: חוויה מרגשת וגועשת

הגשמים והשלג בצפון גרמו לתחייה מחדש של זרימת המפלים הרבים ברמה. הצטרפו לטיול פריחה צבעונית בין האשדים השוצפים, שגם זקני הגולן מתקשים לזכור מתי זרמו בשאון ובששון כה גדולים

שלא כמו כולם הממהרים מיד לאחר רדת הגשמים למפל סער, החלטנו גם אנו שראוי לעלות לגולן באיחור של יומיים, כדי לצפות במפלים השוצפים השנה בצורה נמרצת כזו, שגם זקני הגולן מתקשים לזכור מתי היתה שנה כה מרגשת וגועשת, שבה זורמים המים בכל המפלים והנחלים בשאון ובששון.

 

לטייל, אבל בזהירות ובתשומת לב

 

בימות החול אפשר ליהנות מפרטיות ומהשקט האינסופי שרק הגולן מציע, המאפשר לשמוע את ציוץ הציפורים ומשק כנפי הפרפרים, כי ידוע שבגולן אין ממהרים לעולם...

 

בעצת מנהל המדרשה בחיספין, עודד פורת, התמקדנו בציר המפלים בכביש 808, צפייה במפלים ובפריחה המתעוררת וסיימנו את הציר בביקור בשמורת אחו נוב - בביקור של איריס הביצות הנמצא בשיא הפריחה (שימו לב, כשיורד גשם ואולי שלג לא רצוי לטייל בואדיות מחשש החלקה או היסחפות בזרם).


ציפורים תופסות מנוחה על העצים בגולן (צילומים: שרה גולד)

 

נסענו דרך ואדי ערה וכביש הסרגל, שם קפצנו לביקור קצרצר לבדוק מה מצב פריחת הכלניות במנחת מגידו, למרות שבסוף ינואר אין אחריות על מצב הפריחה אחרי השלג בגולן.

 

המשכנו דרך בית שאן וכביש 90, עברנו לכביש 82 ועלינו לרמה מצומת יהודיה (כביש 87). מי שמגיע מוקדם, יכול להתחיל כאן את החגיגה.

 

צומת המפלים ומפל בנחל זויתן

המשכנו עד לצומת המפלים, ומכביש 87 המגיע מהכנרת פנינו ימינה לכיוון דרום, לכביש 808

, וחנינו בשולי הדרך. שימו לב, אין שילוט ואין דמי כניסה (וגם אין המונים), אך חשוב הרבה יותר מכך - הכניסה מותרת רק בסופי שבוע, בגלל שבימי חול השטח משמש לאימונים באש.

 

רכבי 4X4 מצויידים בנהג מיומן יצליחו להגיע עד למפל. אנחנו צעדנו בדרך זרועת שלוליות וזרמי מים עליזים כ-45 דקות עד לתצפית למפל, ואותו הזמן בחזרה לרכב. ההליכה בדרך עפר זו לכיוון צפון, מענגת ומתגמלת את הבאים משאון העיר הגדולה. הדרך יפה ונקייה, ללא זבל ושיירי מזון - אנא שימרו גם אתם על הניקיון!

 


שלולית בדרך למפל הזוויתן. הדרך יפה ונקייה

 

ברגע שמתרחקים מהכביש שומעים רק שקט של טבע, ציוץ ציפורים, פרפרים מתעופפים, ורואים גבעות עגלגלות, פלומה ירוקה מנוקדת בפריחה עדינה ומים מפכים. פה ושם יש לנווט בשולי הדרך כדי לא לשקוע בבוץ או להירטב בשלוליות.

 

בשולי הדרך נפגוש פריחה דלילה של עירית גדולה, פריחה ורודה של צנון פגיוני הפורח בורוד - צמח אופייני לסלעי הבזלת של הגולן (מומלץ לטעום את העלים שטעמם טעם מעודן של צנונית), כתמה צהובה וכלניות אדומות מעטות. בדרך זו יפרח בעוד כחודש איריס הגולן ההדור והמפואר.


פריחה ורודה של צנון פגיוני

 

ניצלנו את ההליכה לצעידה היומית שלנו, לכן גמענו את הדרך במהירות. השביל מתאים למשפחות עם ילדים ולא לעגלות. ללא הכנה מוקדמת, מגיעים לרחבה הנמצאת על שפת הקניון העמוק של נחל הזויתן. לימינכם המפל השוצף, אחד ממפלי הזויתן שמכונה "מפל  האיריסים", המזרים מים רבים לבריכה הגדולה שבתחתיתו, שקירותיה מִנסרות בעלי זוויות חדות.

 

הנחלים המבתרים את רמת הבזלת בגולן, הם תוצאה של התפרצות געשית שהתרחשה לפני כשלושה מיליון שנה. המים הרבים הזורמים על רמת הבזלת מתנקזים למספר נחלים, שמובילים אותם מערבה לכינרת ולבקעת הירדן. המים הנופלים מגובה רב, יצרו בליה בסלע הקשה. התוצאה: קניונים צרים ותלולים יפהפיים.

 

זה המקום לשבת בזהירות על שפת המצוק על אחת מאבני המקום, ליהנות משאון המים ומחגיגת הצבעים והפריחות שהמקום מציע.

 

על קירות הקניון ושפתו העליונות תבחינו בעשרות שיחים כדוריים בצבע צהבהב ירקרק - אלו צמחי חלבלוב מגובשש. שמו ניתן לו משום הגבשושיות שעל פריו המבשיל (היזהרו שלא למולל את העלים או הגבעולים ולהעביר את מוהל הצמח לעיניים).


על קירות הקניון תבחינו בעשרות שיחים כדוריים בצבע צהבהב ירקרק

 

צפו בפרחים בזהירות: כאן פורחות רקפות רבות בוורוד, תורמוס צר עלים בכחול סגול עדין, כשעליו הדקיקים הם סימן הזיהוי שלו. השקדייה החלה לפרוח מול המפל לכבוד ט"ו בשבט או אולי לכבודנו, חספסנית הלבנון בלבן, מיני מצליבים צהובים ומשקפים מצויים.

 

טיילו בזהירות על שפת המצוק לעבר המפל, והציצו מהצד לעבר הבריכה והמשך הנחל. בקיץ מקיפים את המפל, יורדים לבריכה ומשתכשכים במימיה הקרירים. שאפו אוויר עד שתרוו וחזרו על עקבותיכם למכונית. מובטח שלא תתקלו כאן בהמון הסוער, הליכה זו תספק לכם אנרגיה לשבוע ימים.


צפו בפרחים בזהירות: הרקפות פורחות בוורוד

 

מפל עיט: קולות פכפוך אדירים

למפל עיט מתניעים את הרכב ונוסעים בכביש 808. לאחר מספר דקות אתם רואים מימין מגרש חנייה גדוש מכוניות, וגזלן. אז תבינו שאתם במפל עיט שבנחל עיט. המקום מסודר ומגודר ולא תהיו לבדכם.

 

המפל יושב ממש בקרבת הכביש, מימיו מגיעים מגשרון העובר מתחת לכביש ונופלים בקולות פכפוך אדירים המעניקים חווית מפל שופע. הוסיפו לזה את פריחת הרקפות הנועזות והחלבלוב שעל המצוק התלול, וכבר אתם בטוחים שמפלס הכנרת עלה מעל למצופה.


מפל עיט. המקום מסודר ומגודר ולא תהיו לבדכם

 

במקום הותקן מסלול מתאים לנכים. שביל מעגלי מוביל לתצפית על מפל נוסף ועל נוף הנחל המתחתר בקניון צר. לצדי השביל ועל שפת המתלול החלו לפרוח כל מיני פרחים שראינו במסלול הקודם וגם כרמלית נאה (מסדר הכרמליתים אימצו את הפרח כסמל המסדר, מכיוון שהפרח נראה כצלב ורוד והוא פורח גם בכרמל).

 

רקע למעיינות הגולן

בגולן קיימים כ-160 מעינות שהינם נביעות של מי תהום האגורים בין סלעי הבזלת העצומים של הגולן. בדומה למעיינות השכבה הטיפוסיים, המים מחלחלים בין סדקי הבזלת הנוטה לאפשר זאת עקב היווצרותה בהתמצקות מהירה. כתוצאה מכך מים רבים מחלחלים אל בטן האדמה עד שנתקלים בשכבה אטומה.

 

השכבה האטומה היא גירנית או חרסיתית, שכן חרסית נוצרת מבליה של בזלת. שכבות חרסית רבות מצויות בעומק הקרקע הבזלתית של הגולן כתוצאה מהתפרצויות רבות שאירעו במקום בהפרשי שנים ניכרות. מעכשיו המים עושים את מה שהם נוטים לעשות: לזרום במורד בכוח הגרביטציה ולאתר נקודות התפרצות.

 

את רוב מעיינות הגולן ניתן לזהות בעיקר בשני מקומות: הראשון מפגש הבזלת עם הגיר בנקודת השבר הסורי אפריקאי, ועל כן רבים מהמעיינות מצויים על מיצוקי הנחלים, שהינם שברי משנה או לאורך קו השבר הראשי במערב הגולן, מעל לעמקים הנמוכים (חולה והכנרת). נביעות אלו נגרמות כתוצאה מאיתור הנקודה החלשה כפי שהזכרנו לעיל בשבר. השני נקרא בשם "מעיין קצה קילוח", כלומר מעיין הנובע בקצה קילוח הבזלת.


בגולן קיימים כ-160 מעינות שהינם נביעות של מי תהום

 

יש לציין שהמעיינות שנמצאים על פני קו קילוח מרושתים ביניהם, כך ששאיבה של המעיין העליון תוריד את מפלס המים במעיין התחתון. עובדה זו התגלתה באיחור לתושבי הגולן שבאו להתיישב במקום לאחר מלחמת ששת הימים, דבר שהצריך מהם לחשב מחדש את גודל שטחי החקלאות וכמות עדרי הבקר הניתנים לגידול ברמת הגולן.

 

מפלי דליות

בהמשך הדרך אפשר לבחור ללכת במסלול מפל דליות, הממוקם בצומת דליות. אפשר לשלב גם בביקור בגמלא. המסלול מתאים למשפחות. פרטים על המסלול בכלל ועל על מצב הדרך לאחר הגשמים רצוי לברר במדרשת הגולן חיספין. טלפון: 04-6678888 (לא בשבת).

 

המפל הלבן: פריחה של עשרות מיני פרחי בר

עוברים את חיספין ובצומת רמת מגשימים פונים ימינה (מערבה) בכביש 98 למושב אליעד. חונים בחניון בכניסה למושב (שילוט ברור). במידה והדרך אינה בוצית וזמנכם בידכם, יורדים במסלול שעל שפת הנחל לעבר המפל שגובהו כ-15 מטר וחוזרים באותו נתיב (או ממשיכים למפל השחור ועולים למושב אבני איתן - מה שמצריך שתי מכוניות). הליכה למפל הלבן: המסלול ייארך כשעתיים מהנות, מתאים לילדים מגיל 5 ומעלה.

 

"המפל הלבן", נקרא על שם הסלע הלבן שממנו נופל המפל, בניגוד לרוב מפלי הגולן הבזלתיים הכהים. את המפל רואים מרחוק, ואת המסלול מומלץ ללכת בעוד כחודש חודשיים, כשהפריחה תהיה בשיאה. בחודש מרס יפרחו כאן עשרות מיני פרחי בר, לוענית גדולה ואחרות, מיני צפורנית, חטמית זיפנית, מיני תלתן, כלך מצוי ועוד.

 

אחו נוב: צפייה בצמחי ביצה יחודיים

אחו נוב ממוקם בכניסה לישוב נוב (יש שילוט במקום). השטח מישורי, מעין ביצה של מים עומדים. כתוצאה מכך, צומחים שם צמחי ביצה יחודיים שכמעט נכחדו משאר אזורי הארץ. בעונה זו מוצף המקום במים רבים, אפילו השבילים, ופורחים בו מאות פרחי איריס הביצה בצהוב.


פרחי איריס הביצה בצהוב. באחו נוב תוכלו לראות רבים כמוהו

 

להיכורת נוספת עם פרחי הבר של ישראל גילשו לאתר צמח השדה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרמלית נאה. נראה כצלב ורוד
צילום: שרה גולד
תורמוס צר עלים העדין פורח ליד מפל עיט
צילום: שרה גולד
איריס הביצות
צילום: שרה גולד
מומלצים