שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עכשיו זה סופי: "מיין קאמפף" ייצא לאור בגרמניה

  ספרו של אדולף היטלר, שנאסר לפרסום בגרמניה עד היום, יראה אור ב-2015 ויכלול הערות שוליים ופרשנות היסטורית

  המכון להיסטוריה עכשווית במינכן הכריז היום (ה') במסיבת עיתונאים שנערכה בגרמניה כי בכוונתו להוציא מחדש לאור גרסה הכוללת הערות שוליים ופרשנות היסטורית לספר "מיין קאמפף" מאת אדולף היטלר.

   

  ידיעות מוקדמות על הכוונה להוציא את הספר לאור פורסמו כבר באוגוסט אשתקד בניסיון לבדוק את תגובות השטח. אז הודיעה המועצה המרכזית של היהודים בגרמניה, בצעד חסר תקדים, על תמיכה בהצעה לפרסום הספר שהוצא מחוץ לחוק ופרסומו נחשב מעשה פלילי שבצידו קנסות כספיים ומאסר. "חשוב לפרסם את הספר עם הערות אקדמיות נכונות", אמר סטפן קרמר, מזכ"ל המועצה, והדגיש כי הוצאה מחודשת חשובה כדי שהדורות הבאים יבינו את הרוע שבנאציזם. מנהיגים יהודים בגרמניה אמרו בתגובה כי הם מאמינים שפרסום הספר בתוספת ההערות ישבור מיתוסים שקריים.

   

  השבוע, כאמור, מקבלת היוזמה משנה תוקף. הזכויות על הספר בהן מחזיקה מדינת בוואריה, שם החלה התנועה הנאצית את דרכה בשנות ה-20 של המאה הקודמת, עתידות לפקוע בשנת 2015. במשרד האוצר הבווארי אמרו השבוע כי טרם התקבלה החלטה האם לתמוך בפרסום הספר אך מדגישים כי עם פקיעת הזכויות שבידיה, המכון להיסטוריה במינכן אינו חייב את אישורה.

   

  במסיבת העיתונאים שכינסה הנהלת המכון נאמר: "אנו חושבים שהגרסה שלנו, שכוללת הערות שוליים שמצביעים על שקרים רבים בטקסט שכתב היטלר, עדיפה על גרסאות ניאו נאציות שיפורסמו". בעיתונות הבריטית כתבו עם פרסום הידיעה: "ספרו של אדולף היטלר הפך בתקופת הרייך השלישי לרב מכר מוצלח יותר מהתנך", והדגישו כי זכויות היוצרים הפכו את מחברו למולטי מיליונר, בין היתר בשל פרסום קטעים מתוכו כסדרות בעיתונות העולמית.

   

  "מיין קאמפף" נכתב בשעה שהיטלר ריצה חמש שנות מאסר על ניסיון הפיכה של הממשל ב-1924. הספר מציג את דעותיו של היטלר בנוגע לתורת הגזע ושנאתו ליהודים ולקומוניזם ומכיל תוכניות ארוכות טווח בכל הנוגע לעתיד יהודי אירופה. הספר נאסר לפרסום בגרמניה אך במהלך השנים ראה אור במדינות שונות.

   

  ב-1928, לאחר כשלון המפלגה הנאצית בבחירות בגרמניה, החל היטלר בכתיבת ספר ההמשך. ספרו השני התרכז יותר במדיניות החוץ הגרמנית אך רק שני עותקים ממנו שרדו והתגלו על ידי קצין אמריקני ב-1945. ב-1994 תורגמו מספר פרקים מן הספר לעברית במסגרת עבודת מחקר על ידי משה צימרמן ועודד היילברונר וראו אור בהוצאת אקדמון. הספר הורד מהמדפים בעקבות מחאה ציבורית רחבה. לאחרונה ראתה אור הוצאה חדשה של הספר בטורקיה והפכה לרב מכר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "מיין קאמפף". "חשוב לפרסם"
  צילום: איי אף פי
  לאתר ההטבות
  מומלצים