שתף קטע נבחר

באן: חקירות עופרת יצוקה נמשכות, אין לי מסקנות

מזכ"ל האו"ם באן קי מון כתב בדו"ח שחיבר לבקשת העצרת הכללית שאי אפשר עדיין לקבוע מסקנות באשר לבדיקת ישראל את ההאשמות נגדה, משום שהחקירה עדיין בעיצומה. דיפלומטים ישראלים: "ביטוי למחויבות לקיים חקירות עצמאיות"

ישראל יצאה הלילה (ו') לפחות באופן זמני בלא פגע מדו"ח מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, על תגובות הצדדים לדו"ח גולדסטון. זאת, לאחר שקרא את המסמך הישראלי שהועבר אליו בשבוע שעבר על הבדיקה הפנימית של אירועי מבצע "עופרת יצוקה". באן סיכם בדו"ח הקצר: "אני לא יכול בשלב זה לקבוע מסקנות, משום שהחקירות הפנימיות נמצאות בעיצומן".

 

לדבריו, על הצדדים לערוך חקירה "אמינה ומקיפה" של הטענות נגדם. באן צירף גם את המסמך הישראלי במלואו כנספח לדו"ח, שחובר בהתאם להחלטת הגינוי שהתקבלה בנובמבר בעצרת הכללית. בכך למעשה, החזיר באן את הכדור בחזרה לעצרת. 

 

באן שב וציין במסמך את רשמיו הקשים מביקור שערך ברצועת עזה אחרי מבצע "עופרת יצוקה". הוא מזכיר בדו"ח כי "בכמה מקרים קראתי לכל הצדדים לנקוט בחקירות פנימיות אמינות על ההתנהלות בעזה. אני מקווה שצעדים כאלה יתקבלו בכל מקרה של האשמה על פגיעה בזכויות אדם".

 

בדו"ח אין התייחסות ישירה להליכים המשמעתיים שנקטו בצה"ל נגד קצינים בכירים שהשתתפו במבצע. בין השאר, הועמדו לדין משמעתי מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אייל אייזנברג, ומפקד חטיבת גבעתי לשעבר, אלוף-משנה אילן מלכא. גם לא הוזכרו הממצאים שדווחו בעיתון הבריטי "גרדיאן" לגבי פצצה צה"לית שנמצאה בטחנת הקמח.

 

"הדו"ח מבטא את מחויבות ישראל לחקירה עצמאית ואמינה"

דיפלומטים ישראלים בניו יורק אמרו לאחר שהוצג הדו"ח של באן כי המסמך הישראלי שהשתקף במלואו בדו"ח המזכ"ל "נותן ביטוי מלא למחויבות ישראל לקיים חקירות עצמאיות אמינות ועומדת בסטנדרטים של החוק הבינלאומי".

  

גם הנציגים הערבים קיבלו לידיהם הלילה את הדו"ח שחיבר באן. מקורות ערבים סיפרו שנשיא עצרת האו"ם, עלי טראקי, יזמן את העצרת לדיון נוסף על התשובה הישראלית לדו"ח גולדסטון, כנראה עוד במהלך חודש פברואר.

 

עם זאת, על פי הערכות עצרת האו"ם תהיה התחנה האחרונה של דו"ח גולדסטון.

זאת, מכיוון שארצות הברית ומדינות מערביות נוספות מסתייגות ממנו ואין רמז מהאמריקנים לכך שיאפשרו דיון בו במועצת הביטחון - הגוף היחידי שיכול להחליט על העברת נושא לבית המשפט הבינלאומי בהאג.  

 

מסקנותיו הלא-נחרצות של מזכ"ל האו"ם ניתנו ימים ספורים לאחר ששר הבטחון אהוד ברק אמר כי זה דווקא התרשם מרצינות עבודתה של ישראל. "באן קי מון התרשם מאוד מהפרזנטציות שהציג באו"ם הפרקליט הצבאי הראשי, ואף ציין זאת באוזניי", טען ברק בדבריו בפני סגל הפיקוד הבכיר של צה"ל. לדבריו, "הצורך לקיים בסיום הפעילות דו"חות ותחקירים נועד לבצע את המשימות טוב יותר בפעם הבאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באן קי מון. החקירות נמשכות
צילום: AP
מומלצים