שתף קטע נבחר

הטיפ היומי: איך להקל את הכאבים בפריצת דיסק

פריצת דיסק היא סיבה נפוצה לכאבי גב תחתון. הפיזיותרפיסט שרון שטרית מציע ל"זמנים בריאים" של "ידיעות אחרונות" מגוון דרכים להקל על הכאב ואי הנוחות

פריצת דיסק היא אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבי גב תחתון. "הדיסק הבין-חולייתי ממוקם בין שתי חוליות, ותפקידו העיקרי הוא בלימת זעזועים והעברת העומס מחוליה אחת לשנייה. הדיסק בנוי מגרעין נוזלי (ג'ל) ומטבעות קולגן המקיפות אותו. בעת הפריצה קורע הנוזל את הטבעות ופורץ דרכן החוצה‭,"‬ מסביר הפיזיותרפיסט שרון שטרית, מרצה ומרכז קורסי המשך ב-B. Education בי"ס למדריכי כושר ומחול. "מצב אחר הוא בלט דיסק שבו הנוזל קורע רק חלק מהטבעות ולכן אינו פורץ החוצה אך גורם לשינוי בצורה על ידי הבלטת הדיסק מחוץ לגבולותיו המקוריים. שני המצבים עלולים להיות מכאיבים מאוד, כיוון שהבלט או הפריצה יוצרים לחץ על העצב‭."‬ איך להקל את הכאב והאי-נוחות? שטרית מציע את הטיפים הבאים:

 

  • לרוב נדרש בשלב הראשון טיפול תומך להורדת הכאב באמצעות פיזיותרפיה ו/או תרופות משככות כאבים.

 

  • בהמשך, כאשר ניתן להתקדם בטיפול, מומלץ לחזק את המערכת המייצבת בעמוד השדרה: שרירי רצפת האגן, השרירים העמוקים של הגב ושרירי הבטן העמוקים. חיזוק השרירים המייצבים עשוי להביא להקלת הכאב והוא נעשה באמצעות תנועתיות, מתיחות וחימום.

 

  • להקלת הכאב ולשחרור תנועתי מומלץ לבצע תרגילים בשכיבה על הבטן ותרגילים בפשיטת גו. לא מומלץ לעשות תרגילים או תנועות המשלבים כפיפה וסיבוב מעמדת מוצא של עמידה.

 

  • יש להימנע משכיבה או מישיבה סטטית זמן ממושך (עדיף להיות בתנועה, הליכה, תרגול והפעלה) ומשימוש בחגורות בטן לאורך זמן.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הימנעי מישיבה לזמן ממושך
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים