שתף קטע נבחר

ניסוי האינטרנט הממשלתי יוצא לדרך

יוזמת כחלון קורמת עור וסיבים: שר התקשורת ושר התשתיות נתנו אישור לניסוי של חברת החשמל, במסגרתו יחוברו מעל 100 בתי אב בקריית שמונה לאינטרנט בחיבור מהיר של 100 מגהביט סימטרי

היום (א') ניתן רישיון לחברת החשמל להתחיל בניסוי שנועד לבחון את יכולתה להעניק שירותי תשתית אינטרנט. שר התקשורת, משה כחלון ושר התשתיות, ד"ר עוזי לנדאו נתנו את ברכתם לניסוי, במטרה להפוך את חברת החשמל לספק תשתית – דבר שעשוי להמריץ את השוק ולשפר את מהירויות הגלישה בישראל.

 

לפני חודשיים הצהיר שר התקשורת כי ספקיות התשתית בישראל, בזק והוט, אינן עומדות בדרישות הציבור לאינטרנט מהיר, וכי בכוונתו להקים תשתית במימון המדינה לשם שיפור המצב. בתחילה נבחנו מספר אפשרויות, ביניהן רכבת ישראל.

 

"הכנסת שחקן נוסף לתחום התשתיות יוזיל את העלויות לצרכן, תושבי הצפון והדרום יוכלו לקבל תשתית אינטרנט של 100 מגה בייט במחיר סביר", אמר היום השר כחלון.

  

המטרה: 100 מגהביט סימטרי

הגוף שנבחר לספק את התשתית היה חברת החשמל, אשר לה רשת סיבים אופטיים נרחבת. אינטרנט מהיר מצריך תשתית סיבים שכזו, שביכולתה להגיע לכל חלקי הארץ. שיטת הסלילה הנבחרת הינה "סיב עד הבית" - FTTH (fiber to the home).

 

עוד סיבה לבחירת חברת החשמל היא יכולתה לפרוס תשתית קווית במהירות, על בסיס עמודים – דבר שיצמצם עלויות בנייה וסלילה. 

 

"לחברת החשמל יש פריסה רחבה של סיבים אופטיים שניתן לנצלם לטובת כלל המשק, לפיתוח ולהרחבה של תשתיות התקשורת, על מנת לתת הזדמנות למפעילי תקשורת ולחברות פרטיות נוספות לתת שירותים לכלל ציבור צרכני התקשורת", אמר עמוס לסקר, מנכ"ל חברת החשמל.

 

הניסוי ייערך בקריית שמונה, ויכלול 100 עד 150 בתי אב בעיר. החיבור יאפשר מהירות העברה סימטרית – כלומר, הורדה והעלאה באותה המהירות: 100 מגהביט לשניה.

 

חברת החשמל תידרש, בנוסף לפריסת הסיבים, להקים תשתית עבור מפעיל סלולרי חדש – בהתבסס על עמודיה הקיימים.

 

בתוך כך, תוקם רשת אלחוטית בעלת גישה סלולרית (RAN) לשימוש כל המשתתפים במכרז הסלולר של משרד התקשורת.

 

האם המהלך מוקדם מדי?

תוכנית כחלון זכתה לעניין רב בקרב הציבור, אך גם לביקורת נוקבת מצד ספקיות התשתית הקיימות. שורשי החלטת כחלון היא בטענה כי ספקיות התשתית בישראל אינן מיישמות את מסקנות ועדת גרונאו. הוועדה נתנה המלצות לשיפור איכות שירותי האינטרנט המוענקים בשוק הפרטי בישראל – ובכללם מהירות החיבור.

מבקרי כחלון טוענים כי הוועדה קבעה כי את יעדי גרונאו יהיה ניתן לבחון רק בשנת 2013, ועל כן נראית החלטתו של השר תמוהה.

 

בנוסף, נטען כי כניסת הממשלה לתחום לא תסייע להמרצת השוק אלא תציב את החברות הפועלות בו בפני תחרות בלתי אפשרית – שכן לעולם לא יוכלו להתמודד עם משאבי גוף מגובה ממשלתית, כמו חברת החשמל. מתוך כך יהיה עליהן להאיץ מחקרים, לגנוז טכנולוגיות מתקדמות שפיתוחן טרם הושלם ולהגיב באופן לא טבעי לשינוי הצפוי בשוק.


הממשלה רואה במהלך דבר רצוי ומבורך, ועל כן אושר הניסוי. במידה ויצליח, תגיש חברת החשמל למשרד התקשורת בקשה לרישיון שיאפשר לנצל את תשתית החברה לשם הגברת התחרות והמודרניזציה של תשתיות ענף התקשורת, בדרך של מתן שירותים לבעלי רישיונות אחרים. עדיין לא ידוע מהם מדדי הניסוי ומה יקבע אותו כהצלחה.

 

"הכתרת הניסוי כהצלחה תהיה דוגמה מצוינת לשימוש יצירתי ומועיל בתשתיות קיימות. בחברת חשמל קיים ידע רב המגובה בפריסה רחבה. שימוש מושכל ביכולות אלו ייצור בסיס איכותי, לתקשורת איכותית", סיכם שר התשתיות, ד"ר עוזי לנדאו.

 

פתחתם כבר תיבה במייל של המדינה ?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
מהיר יותר, סימטרי ובכל בית. סיבים אופטיים
צילום: סי די בנק
מומלצים