שתף קטע נבחר

מלחמת כשרות: לנדא נגד רובין – על גב שטראוס

החלטה עסקית לשנות את מותג הכשרות בחלק מהמוצרים, קוממה על "שטראוס" את חסידות חב"ד וכעת החרם מתפשט גם לחסידות גור ולרשת ליטאית. ומה עומד מאחוריו?

שפע שוק "חטפה" על חילולי השבת של הבעלים, הדסה הוחרמה בגלל חלקה ב"אם המרעיבה", אבל חברת שטראוס משלמת את המחיר - כך נראה - בכלל בשביל מישהו אחר: החלטה עסקית שקיבלה – טריוויאלית לכאורה – על שינוי מותג הכשרות בחלק ממוצריה, הצליחה לקומם עליה בימים האחרונים כמה חצרות חסידיות מובילות שהכריזו עליה חרם צרכנים. ראשי המאבק מבטיחים כי זוהי רק ההתחלה – והכל בשם התחרות הקשה בין הרב לנדא מבני ברק לרב רובין מרחובות.

 

הפרשה החלה עם החלטת שטראוס להעביר את קו הייצור "למהדרין" מהרב משה יהודה לייב לנדא, הנחשב יחד עם בד"ץ העדה החרדית להכשר המהודר ביותר, אל "בד"ץ מהדרין" של הרב אברהם רובין, הפחות מקובל. למהלך שכזה השלכות כלכליות משמעותיות, אך עיקר החשש היה לפגיעה קשה במעמדו של גוף הכשרות היוצא והעומד בראשו.

  

לפני כשבועיים, עם תום ההסכם בינו לבין שטראוס, פירסם הרב לנדא מודעה גדולה בעיתון "המודיע" ובו גילה דעתו ברמז עבה נגד החלטת החברה. "הפסקה ההשגחה שלי ממוצרי החלב 'שטראוס למהדרין'", כתב – עד כאן כנוסח המקובל, אך הוסיף כי "ההשגחה הופסקה על ידי חברת 'שטראוס' לצערי, בגיבוי הבא במקומי, הנוח להם".

  

ההצהרה הזו של לנדא, חסיד חב"ד ומהרבנים הבכירים בה, נתפסה כאור ירוק, ובעיני רבים גם כהוראה, לצאת למאבק על כבודו. הראשון היה מזכיר בית הדין של רבני חב"ד, הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, שקרא בשבוע שעבר להחרים את מוצרי שטראוס. יממה לאחר מכן הצטרף אליו גם רבו של כפר חב"ד, מרדכי שמואל אשכנזי, שהורה לעשות כן לכל בעלי העסקים ביישוב.

  

צרכניית גור מורידה מוצרים מהמדפים

החרם המשיך להתפשט – ולא רק בחב"ד: צרכניית גור בבני ברק הורידה מהמדפים את כל מוצרי החבר'ה, בעיקר בגלל הפגיעה בפרנסת המשגיחים מטעם הרב לנדא, שרובם חסידי גור. גם רשת בר-כל הליטאית הצטרפה למחאה. בצרכניית צאנז בקריית החסידות בנתניה אין להשיג מזה כמה ימים את מוצרי החברה, אבל המנהלים מכחישים בינתיים הצטרפות לחרם הצרכני.

 

בסביבת הרב משה יהודה לייב לנדא מאשימים כי בהסכמת "בד"ץ מהדרין" להעניק חותמת כשרות לשטראוס יש השגת גבול. לטענתם, הרב רובין אינו מחמיר בהלכה ודרישותיו נמוכות יחסית, ולכן העדיפה אותו החברה על פני הרב לנדא, המתעקש על רמה גבוהה ביותר. 

 

מנגד אומרים מקורבי רובין כי מדובר במאבק של כסף וכבוד. מנהל מחלקת הכשרות ב"בד"ץ מהדרין", הרב יעקב זייבלד, טען בראיון לקו החדשות החרדי "הקו החדש" כי במקרים הפוכים, בהם הרב לנדא החליף גופי כשרות אחרים, הוא לא הואשם בהשגת גבול. "קשה לאנשים לעכל את זה שיש מערכת כשרות ברמה פרטית טובה וגבוה", הוסיף זייבלד, "לרב רובין אין מריבות. הוא לא איש של מדון והוא גם לא רב עם הרב לנדא".  

 

העיתונאי החב"די מנחם כהן, מעורכי אתר COL המלווה את הפרשה, אמר ל-ynet: "חב"ד מעולם לא הובילה חרמות, כי אין זו דרכה. היה כאן עניין חריג במיוחד. נעשה כאן דבר חסר-תקדים בעולם הכשרות. מעבר למחאה הצרכנית שצריכה להיזעק, יש כאן עניין כשרותי. הרי סביר להניח שהמעבר של שטראוס לכשרות אחרת נעשתה מסיבות של נוחות כשרותית, וזה מעלה חשש יותר מסביר אצל כל יהודי חרדי שמקפיד על כשרות למהדרין".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים