שתף קטע נבחר

עתיד הנגיד - בהתאם לקידום חוק בנק ישראל

חוק בנק ישראל החדש יעלה היום לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. במקביל שוקל סטנלי פישר בימים אלו האם להמשיך לכהונה נוספת כנגיד בנק ישראל ועתידו תלוי רבות בחקיקת החוק החדש

חוק בנק ישראל החדש של הממשלה אמור לעלות היום (ב') לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. נגיד הבנק, סטנלי פישר, אמור להחליט אם לקבל על עצמו מינוי לכהונה שניה, בהתאם לקצב החקיקה ושיעור התמיכה בה. כהונתו הנוכחית תסתיים ב-30 באפריל השנה.

 

 

הכנסת אינה אמורה להשלים את תהליך החקיקה ב-5 השבועות שנותרו עד לצאתה לפגרת הפסח ב-21.3, אלא אם ועדת כספים תקדיש את רוב זמנה בתקופה זו להכין את החוק לקריאה שניה ושלישית. 

 

הרפורמה שבחוק החדש מתבססת על שתי ועדות שתוקמנה בצמרת הבנק תחת הנגיד – המוניטרית, לקביעת המדיניות בעיקר הריבית, והמנהלית, שתקבע בין השאר את תנאי העבודה. סמכויותיה התגבשו לאחר עימות עם האוצר, בגלל הכרסום במעמד הממונה על השכר בקביעת התנאים, והפשרה שגיבש ראש הממשלה כי הוא שיכריע בחילוקי דעות עם הבנק.

  

עתיד הנגיד

הנגיד פישר ערך בימים האחרונים סבב שיחות עם שרים וחברי כנסת, כדי להתרשם עד כמה יציבה התמיכה בהצעת החוק.

ההערכה בחוגי בנק ישראל היא שפישר יסכים להישאר בתפקיד גם אם החקיקה לא תושלם עד לתום כהונתו הראשונה, שבוע לאחר חזרת הכנסת מהפגרה. ככל הנראה, הדבר תלוי בהתחייבות כלפיו כי תהליך החקיקה יושלם עד לפגרת הקיץ ב-1.8.

 

פישר אינו משתף אחרים בכוונותיו, למעט אולי את בני משפחתו הקרובים. בבנק ישראל מעריכים כי ההחלטה היתה קלה יותר, לו תקופת הכהונה השנייה היתה קצרה מ-5 שנים. "הוא לא יסכים לכהונה נוספת כדי לקצר אותה ביוזמתו, מה שעלול להתפרש כהולכת שולל וזה מנוגד לטבעו", טען מקורב.

 

תקופה נוספת וחלקית. זה מה שדרוש לו כדי להשלים את מפעלו בשינוי המבנה והתפקוד של בנק ישראל, אשר נובע מהחוק החדש, ולהריץ אותו. יעד נוסף שהיה לו וככל הנראה כבר לא ישיג הוא רצונו למזג את הפיקוח על הבנקים עם אגף הפיקוח על שוק ההון שבאוצר. יעד זה התרחק, לאחר שהתמנה לאחרונה ממונה חדש לאגף.

 

בשבוע שעבר, באיחור של מספר חודשים, התעורר ועד העובדים לפעולה נגד החוק, בטענה שלא שיתפו אותו בהליכים הנוגעים לקביעת סדרי העבודה, למרות שמעמד העובדים הוטב בחוק החדש.

 

בוועדה המנהלית ישבו גם נציגי ציבור, מה שמחלץ אותם מצפורני האוצר. אם יש להם טענות - הכנסת היא עכשיו הכתובת לבירורים. בינתיים, רוח המשבר המלאכותי שהם עושים, לא משפרת את מצב רוחו המתוח של הנגיד.


פורסם לראשונה 07/02/2010 20:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר. האם ימשיך לכהונה נוספת?
צילום: עידו ארז
מומלצים