שתף קטע נבחר

עוד שדרוג לח"כים: יטוסו לחו"ל במחלקת עסקים

חברי הכנסת ה-18 כבר זכו לכמה הטבות מאז שנכנסו לתפקיד, אבל כעת מעוגנת בנוהל חדש גם זכותם לטוס במחלקת העסקים. במשכן יש מי שכבר בטוחים שמדובר בבזבוז - ומאשימים את היו"ר ריבלין בניהול קמפיין הנשיאות שלו, אחרים דווקא מצדיקים: "זו לא נסיעת תענוגות, זו נסיעת עבודה"

כשבמשק כולו מהדקים חגורות, נבחרינו יעשו זאת בתנאים יוקרתיים: נוהל חדש ורשמי שגובש בכנסת קובע כי חבריה יטוסו לחו"ל במחלקת העסקים. את ההחלטה בנושא קיבל מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו, ואחד מחברי הכנסת הוותיקים במשכן כבר אמר ל-ynet כי "מדובר בבזבוז כספי ציבור מיותר". ח"כ אחר מאשים כי היו"ר ריבלין מנהל את קמפיין בחירתו לנשיאות על חשבון הציבור.

 

זו אינה הפעם הראשונה שחברי הכנסת זוכים לשדרוג בכנסת הנוכחית. לאחרונה נחשף ב-ynet כי עלות מכרז שפרסמה הכנסת לשמונה משרות דובר לוועדות במשכן - תגיע למאות אלפי שקלים: העסקתו של כל דובר מסתכמת ב-190 אלף שקלים בשנה, ובסך הכל תעלה ההטבה למשלם המסים כמיליון שקלים וחצי בשנה.

 

אם לא די בזאת, רק בחודש יולי האחרון אישרה ועדת הכנסת להוסיף עוזר נוסף ליושבי ראש הוועדות הקבועות במשכן. ההטבה הזו כבר עולה לציבור 2.3 מיליון שקלים בשנה. אלא שנראה כי למרות שני המהלכים שזכו לביקורת ציבורית בכנסת וגם מחוצה לה - לחברי בית הנבחרים לא די בהם. עתה מתברר שהצ'ופרים של חברי הכנסת לא מסתכמים רק בשדרוג מצבת עוזרי יושבי ראש הוועדות, כי אם נוגעים גם לזמן שבו הח"כים נמצאים בין שמיים לארץ.

 

"ככלל, על-פי החלטת מנכ"ל הכנסת והנוהל שנקבע בכנסת ה-18, חברי הכנסת הנשלחים לחו"ל מטעם הכנסת, יטוסו במחלקת עסקים", נכתב בתגובת הכנסת לפניית ynet. "בכנסת ה-17 היו מקרים שבהם חברי כנסת טסו במחלקת עסקים וגם במחלקת תיירים. לא היה נוהל, והשיבוץ נעשה בהתאם להנחיית מנכ"ל הכנסת דאז".

 

גורמים בכירים בכנסת טוענים כי "הגיע הזמן להסדיר את הנושא הפרוץ הזה בנוהל מסודר. בשורה התחתונה, גם בקדנציות הקודמות, הרוב המוחלט של הח"כים טס במחלקת עסקים לכל היעדים, בכל פעם על 'חריג' אחר - גיל, מעמד, מצב בריאות וכדומה". מנגד, גורמים בכירים שהיוו חלק מהמנגנון הניהולי בכנסת בעבר, טוענים כי היה נוהג שלפיו לטיסות ארוכות מאוד (כמו למשל לארה"ב) טסו חברי הכנסת במחלקת עסקים, ואילו לטיסות קצרות (אירופה) טסו במחלקת תיירים, למעט במקרים חריגים.

 

הכנסת: הח"כים נוחתים - ומתחילים לעבוד

אחד מחברי הכנסת הוותיקים אמר ל-ynet על הנוהל החדש: "זו החלטה לא ראויה. מדובר בבזבוז כספי ציבור. בימים שבהם המשק נמצא במשבר כלכלי ובכל מקומות העבודה מהדקים את החגורות, דווקא הכנסת היא זו שמשדרגת את עצמה ואת חבריה". לדבריו, ראוי בעיניו שיו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ישקול מחדש את ההחלטה. חבר כנסת אחר אמר כי "ריבלין מנהל קמפיין נשיאותי על חשבון הקופה הציבורית".

 

ח"כ אחר דווקא הצדיק את המהלך: "חברי כנסת יוצאים לשליחויות שהן בדרך כלל קצרות מאוד, עם סדר יום אינטנסיבי ביותר, וקניית כרטיסי טיסה במחלקות עסקים היא הוצאה נכונה בעיניי", אמר. "לא מדובר בנסיעות לתענוגות אלא בנסיעות עבודה".

 

מהכנסת נמסר עוד: "ככלל, הכנסת אימצה בעיקרון את הוראות החשב הכללי הקובעות כי מנכ"לים שמשך טיסתם הוא 6 שעות ויותר, ישובצו במחלקת עסקים. מנכ"ל הכנסת החליט כאמור, כי חברי הכנסת ישובצו מראש במחלקת עסקים, וזאת

בשל העובדה שחברי הכנסת ממשיכים מיידית עם נחיתתם בפעילות שאליה נשלחו".

 

בכנסת גם נתנו דוגמא: "חברי הכנסת שיצאו להשתתף בסימפוזיון הבינלאומי לקראת יום השואה הבינלאומי שהתקיים בקרקוב שבפולין, המריאו מהארץ בשעה 06:00 בבוקר, ולצורך כך התייצבו בשעה 03:30 לפנות בוקר בשדה התעופה. הקבוצה הגיעה לקרקוב בשעה 14:00, ובשעה 16:00 החל הסימפוזיון הבינלאומי בהשתתפותם".

 

במשכן ציינו עוד כי בכל הנוגע לטיסות קצרות של 45 דקות עד שעה - הנושא נבדק לגופה של טיסה, וכי ברוב המקרים בטיסות קצרות אלה אין כלל מחלקת עסקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל הכנסת לנדאו. קיבל את ההחלטה
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הכנסת ריבלין. "צריך לשקול מחדש"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים