שתף קטע נבחר

מחשבך הוא מבצרך: חומת אש

חומת האש יכולה להגן על המחשב שלכם ממגוון רעות חולות ברשת וגם תוכנות זדוניות. כך זה עובד ולמה חשוב שתשתמשו באחת לשרוף ניסיונות פריצה

בחלקו הראשון של המדריך להגנת המחשב האישי בחינם עסקנו בוירוסים והתוכנות הנלחמות בהם, האנטי-וירוסים. אחד הכלים המשלימים לאנטי-וירוס הינו הפיירוול - חומת האש - המגינה על מחשבכם מפני התקפות.

 

איך זה עובד ולמה זה טוב?

מטרתה של חומת איש היא סינון חבילות המידע הנכנסות למחשבכם והיוצאות ממנו על גבי הרשת. חומת האש המותקנת על המחשב תגן עליו מפני התקפות פורצים, תוכנות ריגול המנסות לתקשר עם שרת חיצוני וגם מוירוסי תולעת המנצלים מבואות (פורטים) בהן מתקשרת מערכת חלונות להעברת קוד זדוני.

 

רוב הנתבים המשווקים כיום כוללים בתוכם גירסה בסיסית למדי של חומת-אש המגינה על הרשת כולה, אך מחשבים היוצאים מהרשת הביתית או המשרדית המאובטחות, עשויים להיות חשופים לפגעי הרשתות הציבוריות ולכן מומלץ להתקין או להפעיל על מחשבים אלו חומת אש מקומית.

 

סוגים וטכנולוגיות

בעוד כל סוגי הפתרונות כיום מאפשרים חסימה ופתיחה של מבואות, קיימות שתי יכולות נוספות המבדלות חומות אש שונות. חלק מחומות האש מפעילות רשימת חיבורים הנשמרת במעין טבלה, ובעזרתה יכולה חומת האש לסנן חבילות מידע המגיעות אל הרשת מהאינטרנט שלא במסגרת חיבור שנוצר מתוך הרשת עצמה.

 

יכולת מתקדמת אף יותר הקיימת בחלק מחומות האש, מאפשרת בנוסף לטבלת החיבורים גם בחינה עמוקה של חבילות המידע (deep packet inspection) וכך לזהות גם חבילות מידע פגומות או מזיקות על גבי חיבורים לכאורה תקינים של תקשורת עם שרת חיצוני.

 

הכל כלול?

רוב מערכות ההפעלה כיום, לרבות מערכת ההפעלה של מק וחלק גדול מהפצות הלינוקס וכמובן חלונות, מכילות בהן תכונה מובנית של חומת אש. בעוד אלו של לינוקס ומק מספקות הגנה די טובה, ב-Windows חומת האש של מיקרוסופט לא כוללת כמות מספקת של אפשרויות התאמה אישית של פעולת חומת האש וכן לא מסננת בשום צורה תקשורת יוצאת. כלומר, אם תוכנה זדונית על המחשב שלכם מנסה לתקשר עם יוצריה, חומת האש של חלונות לא תעצור אותה.

 

חשוב לציין שלא מומלץ להתקין יותר מחומת אש אחת במקביל, ולכבות את חומת האש של חלונות במידה ותבחרו להשתמש בפתרון אחר.

 

בחרנו עבורכם חמישה פתרונות הגנת חומת אש למחשב הניתנים להורדה והתקנה חינם.

 

COMODO

על אף שכבר הופיע בסקירת תוכנות האנטיוירוס, פתרון האבטחה של קומודו מוזכר כאן שוב משום שזכה לציוני ביצועים גבוהים יחסית לפתרונות מתחרים וכן מציע אפשרויות התאמה רבות.

 

קומודו מאפשרת מצד אחד לפרנואידים שבינינו לאשר ידנית כל חיבור היוצא מהמחשב בעוד משתמשים שאינם מעוניינים בהודעות של חומת האש ובטוחים שכל התוכנות על מחשבם בטוחות לחיבור לרשת יכולים אוטומטית לאפשר את כל החיבורים היוצאים מהמחשב בלא צורך לאשר אותם או להוסיפם כחוקים לחומת האש.

 

רובנו לעומת זאת, נבחר ביכולת הנוחה של מצב בטוח בקומודו. לאחר סריקה של כל התוכנות במחשבכם, תוכלו לסמן לתוכנה את הבטוחות בהן וזו לא להציק לכם עם חלונות מיותרים כשתוכנות אלו מתחברות לרשת.

 

להורדה

 

PC Tools Firewall Plus

גם חומת זו מסתמכת על רשימת תוכנות בטוחות וכן עושה וידוא באמצעות חתימת תוכנה דיגיטלית בכדי לוודא שתוכנות מזיקות אינן מעמידות פני תוכנות תקינות. תכונה זו גם מקטינה באופן משמעותי את הצורך בהתאמת חומת האש למשתמש עבור כל תוכנה הקיימת במחשב באופן פרטני, וכן את כמות ההודעות שמקפיצה התוכנה.

 

בנוסף, תוכנה זו מספקת התקנה קלה במיוחד הדורשת מעט מהמשתמש וכן מציעה תכונת מצב משחק - המשתיקה את כל הודעות חומת האש בעת הפעלת תוכנה כלשהי במצב מסך מלא.

 

להורדה

 

Online Armor Free

בחומת אש חינמית זו קיימת תכונה מעניינת המאפשרת הפעלה של תוכניות מסויימות במצב אבטחה מוגברת. כלומר, תוכלו להפעיל בחינה מעמיקה של חבילות הנתונים על כל התקשורת של תוכנה כמו מסנג'ר או הדפדפן.

 

בדומה לקומודו, גם לחומת אש זו יש אפשרות של הוספת יצרני תוכנה לרשימת התוכנות הבטוחות, מה שצפוי גם כן לחסוך לכם את הצורך לאשר ידנית כל תוכנה במחשב בפעם הראשונה שזו מנסה להתחבר לרשת.

 

למרבה הצער, תוכנה זו אינה כוללת עדכונית אוטומטיים בגרסת החינם שלה.

 

להורדה

  

Outpost Firewall Free

גם חומת האש הזו אינה כוללת עדכונים אוטומטיים בגרסת החינם, אבל כן כוללת מצב משחק למסך מלא ותקופת "למידה" של מערכת המשתמש האורכת כשבוע ומטרתה היא הגדרה מדוייקת ככל האפשר של חומת האש.

 

להורדה

 


Outpost - לומדת ונותנת לשחק בשקט (צילום מסך)

 

Privatefirewall

בעוד חומת אש זו משתמשת באחוז קטן יחסים ממשאבי המערכת, גם כאן לא תמצאו עדכונים אוטומטיים. מערכת זו, בדומה לאחרות, מבצעת שבוע למידה של התנהגות המשתמש והמחשב. התקנת חומת אש זו הינה קלה ופשוטה והיא חופשית לשימוש עבור משתמשים ביתיים ועסקיים כאחד.

 

להורדה

 

בחלקו השלישי של המדריך, נכיר לכם את התוכנות שיסירו בחינם ממחשבכם את שרצי הנוזקה למינהם לרבות רוגלות ותוכנות המתעסקות עם הגדרות הדפדפן ודף הבית בו.

 

האם ניסיתם כבר את ynet מייל, שירות הדואר של המדינה?

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Online Armor Free - אבטחה מוגברת לתוכנות מסוכנות
PC Tools Firewall Plus - בודקת חתימות
מומלצים